Startlist: RTTC 10m TT Championship

Emily Meakin and Christopher Fennell headline the RTTC 10 mile time trial championship on August 31st at Cambridge

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Startlist: RTTC 10m TT Championship

E2/10 Course details: START at paint mark near end of feeder road from West Wratting just before junction with A1304. Bear left onto A1304 and then onto A11 southbound. Continue to take slip road to A1307 at Four Went Ways and circle elevated roundabout (5.14 m) taking fourth exit onto A11 northbound. Retrace to Six Mile Bottom where take A1304 slip road to FINISH at paint mark 6 yards past end of island between old road and slip road.

HQ: The Fulbourn Centre: Homeend, Fulbourne, Cambridge, Cb21 5BS

Women & Juniors
1. — 07:01:00 Jack Bosence Welland Valley CC Male Juvenile
2. — 07:02:00 Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Male Juvenile
3. — 07:03:00 Trystan Barnett 45 RC Male Junior
4. — 07:04:00 Sam Jarrett Fenland Clarion CC Male Junior
5. — 07:05:00 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers Male Juvenile
6. — 07:06:00 Olly Wilkins VeloVitesse/ALLCAP/James Barry/SiS Male Junior
7. — 07:07:00 Daniel Yates Innovation Racing Male Juvenile
8. — 07:08:00 Thomas Stegeman Fenland Clarion CC Male Junior
9. — 07:09:00 Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Male Juvenile
10. — 07:10:00 Morgan Lloyd Cycle Specific Male Juvenile
11. — 07:11:00 James Lloyd Oxonian CC Male Junior
12. — 07:12:00 Joel Ackers Innovation Racing Male Junior
13. — 07:13:00 Kieran Morris Total Tri Training Male Junior
14. — 07:14:00 Adam Charleston High Wycombe CC Male Junior
15. — 07:15:00 Arthur Boulton Vision Innovative Leisure Racing Team Male Junior
16. — 07:16:00 Theo Tadros TrainSharp Male Junior
17. — 07:17:00 Finlay Tarling Team Backstedt Bike Performance Male Juvenile
18. — 07:18:00 Isaac Russell Team PB Performance Male Junior
19. — 07:19:00 Harry Kirby Bicester Millennium CC Male Junior
20. — 07:20:00 Euan Backus ZeroBC Race Team Male Junior
21. — 07:21:00 Fabien Large NOPINZ Male Junior
22. — 07:22:00 Charlie Bailey Lee Valley Youth CC Male Junior
23. — 07:23:00 Charlie Paige Green Jersey RT Male Junior
25. — 07:25:00 Aaron Freeman Chelmer CC Male Junior
27. — 07:27:00 Sam Murray DRAG2ZERO Male Junior
29. — 07:29:00 Sam Hucks High Wycombe CC Male Junior
31. — 07:31:00 Tom Portsmouth Charlotteville Cycling Club Male Junior
33. — 07:33:00 George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Male Junior
35. — 07:35:00 Josh Charlton Hetton Hawks CC Male Junior
37. — 07:37:00 George Elliott Innovation Racing Male Junior
39. — 07:39:00 Thomas Day Giant CC Halo Films Male Junior
41. — 07:41:00 Joshua Tarling Team Backstedt Bike Performance Male Juvenile
43. — 07:43:00 Oliver Knight HMT Hospitals Giant Cycling Team Male Junior
44. — 07:44:00 Elizabeth Marvelly Liv AWOL Female Junior
45. — 07:45:00 Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Female Juvenile
46. — 07:46:00 Flora Knight Team 22 Female Junior
47. — 07:47:00 Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Female Junior
48. — 07:48:00 Toni Wilkes Project 51 Female Junior
49. — 07:49:00 Caitlin Peters Storey Racing Female Junior
50. — 07:50:00 Sophie Lewis Cycle Team Onform Female Junior
51. — 07:51:00 Zoe Backstedt Storey Racing Female Juvenile
52. –07:52:00 Eva Callinan Liv AWOL Female Junior
53. — 07:53:00 Elynor Backstedt Storey Racing Female Junior
54. — 07:54:00 Laura Owler Beeston Cycling Club Female Senior
55. — 07:55:00 Neah Evans Team HUUB Female Senior
56. — 07:56:00 Denese Hallahan Wisbech Whs Female Vet
57. — 07:57:00 Gill Carter Essex Roads CC Female Vet
58. — 07:58:00 Isabella Torrie Liv AWOL Female Espoir
59. — 07:59:00 Lisa Brothwood Bishop’s Stortford CC Female Vet
60. — 08:00:00 Chanel Mason Storey Racing Female Senior
61. — 08:01:00 Karen Dennett Bishop’s Stortford CC Female Vet
62. — 08:02:00 Hannah Graveney Liv AWOL Female Espoir
63. — 08:03:00 Lydia Watts Cycle Team Onform Female Espoir
64. — 08:04:00 Claire Lee Glendene CC Female Vet
65. — 08:05:00 Aimee Jones Cowley Road Condors CC Female Senior
66. — 08:06:00 Virginia Mcgee …A3crg Female Vet
67. — 08:07:00 Roxane Heaton Somerset Road Club Female Senior
68. — 08:08:00 Janet Birkmyre TORQ Performance Female Vet
69. — 08:09:00 Anna Dwyer Lewes Wanderers CC Female Senior
70. — 08:10:00 Deborah Sheridan Warwickshire Road Club Female Vet
71. — 08:11:00 Courtney Edmonds Bike Jockey CC Female Senior
72. — 08:12:00 Kelly Murphy Storey Racing Female Senior
73. — 08:13:00 Kerry Tate Newmarket Cycling & Triathlon Club Female Senior
74. –08:14:00 Miriam Jessett Team Kirkley Cycles Female Espoir
75. — 08:15:00 Charlotte Marshall Royal Navy & Royal Marines CA Female Senior
76. — 08:16:00 Emma Angove 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching Rt Female Senior
77. — 08:17:00 Christina Wiejak Team Jadan-Weldtite P/B Vive Le Velo Female Senior
78. — 08:18:00 Helen Roby Spirit Bikes CC Female Vet
79. — 08:19:00 Lisa Davis TrainSharp Female Vet
80. — 08:20:00 Kristen Lovelock Cowley Road Condors CC Female Vet
81. — 08:21:00 Jennifer Allum TORQ Performance Female Senior
82. — 08:22:00 Gemma Johnson Beacon Roads CC Female Senior
83. — 08:23:00 Joanna Patterson Fusion Triathlon Club Female Senior
84. — 08:24:00 Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling Female Vet
85. — 08:25:00 Rebecca Johnson Brother.UK Fusion RT Female Senior
86. — 08:26:00 Julia Freeman Easterley Road Club Female Vet
87. — 08:27:00 Debbie Bradley Team Bottrill Female Vet
88. — 08:28:00 Melanie Sneddon TORQ Performance Female Vet
89. — 08:29:00 Claire Emons Newbury RC Female Vet
90. — 08:30:00 Kirsty Mcseveney …A3crg Female Senior
91. — 08:31:00 Sue Rust Kettering CC Female Vet
92. — 08:32:00 Alex Clay AeroLab Ward WheelZ Female Senior
93. — 08:33:00 Wendy Gooding Team Bottrill Female Vet
94. — 08:34:00 Sally Turner TrainSharp Female Senior
95. — 08:35:00 Deborah Moss Team Merlin Female Vet
96. — 08:36:00 Anneleen Bosma Team LDN Female Senior
97. — 08:37:00 Sarah Matthews …A3crg Female Vet
98. — 08:38:00 Becky Taylor Wisbech Whs Female Vet
99. — 08:39:00 Jessica Rhodes-Jones AeroCoach Female Senior
100. — 08:40:00 Lauren Kirchel Chelmer CC Female Senior
101. — 08:41:00 Francesca Hall AeroLab Ward WheelZ Female Senior
102. — 08:42:00 Jennifer George Torelli Female Senior
103. — 08:43:00 Anastasia Bowler AS Test Team Female Espoir
104. — 08:44:00 Faye Faber NOPINZ Female Senior
105. — 08:45:00 Sophie Lankford Team Jadan-Weldtite P/B Vive Le Velo Female Senior
106. — 08:46:00 Megan Dickerson Bristol South Cycling Club Female Senior
107. — 08:47:00 Joscelin Lowden The Independent Pedaler Female Senior
108. — 08:48:00 Charlotte Boothman ABC Centreville Female Senior
109. — 08:49:00 Kimberley Morrison DRAG2ZERO Female Senior
110. — 08:50:00 Angela Carpenter …A3crg Female Vet
111. — 08:51:00 Jennifer Millmore Islington Cycling Club Female Senior
113. — 08:53:00 Liz Powell DRAG2ZERO Female Vet
115. — 08:55:00 Victoria Smith AeroCoach Female Senior
117. — 08:57:00 Vicky Gill DRAG2ZERO Female Senior
119. — 08:59:00 Stephanie Post Team Bottrill Female Senior
121. — 09:01:00 Emily Meakin The Independent Pedaler Female Senior
123. — 09:03:00 Gemma Royles VeloElite RC Female Senior
125. — 09:05:00 Emma Lewis The Independent Pedaler Female Senior
127. — 09:07:00 Alice Lethbridge DRAG2ZERO Female Senior
129. — 09:09:00 Hayley Simmonds AeroCoach Female Senior
131. — 09:11:00 Anna Turvey DRAG2ZERO Female Senior
… continued after advert

MEN
1. — 14:01:00 Rich Steels Ilkeston Cycle Club Male Vet
2. — 14:02:00 Robert Taylor Army Cycling Male Senior
3. — 14:03:00 Alex Leek Velo Club St Raphael Male Senior
4. — 14:04:00 Julian Macbride Team Kirkley Cycles Male Senior
5. — 14:05:00 Robert Watson Cambridge CC Male Vet
6. — 14:06:00 Nigel Pratt Andover Wheelers Male Vet
7. — 14:07:00 James Scarth Bishop’s Stortford CC Male Vet
8. — 14:08:00 Lewis Wake Team Kirkley Cycles Male Senior
9. — 14:09:00 Julian Lockwood Primera-Teamjobs Male Vet
10. — 14:10:00 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Male Senior
11. — 14:11:00 Michael Gill University Of Nottingham C C Male Espoir
12. — 14:12:00 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere Male Vet
13. — 14:13:00 Daryl Maffey CC London Male Vet
14. — 14:14:00 Max Sahota Team Bottrill Male Senior
15. — 14:15:00 Samuel Thienel Momentum Cycles RC Male Senior
16. — 14:16:00 Matt Meek Aspire Velo Racing Team Male Senior
17. — 14:17:00 Darren Yarwood Vive Le Velo Male Vet
18. — 14:18:00 Angus Macinnes Royal Air Force Cycling Association Male Vet
19. — 14:19:00 Timothy Torrie VITUS PRO CYCLING Powered By BROTHER UK Male Espoir
20. — 14:20:00 Adam Robertson University Of Bath Cycling Club Male Espoir
21. — 14:21:00 Matthew Reader Verulam CC Male Vet
22. — 14:22:00 Brendan Reese Army Cycling Male Vet
23. — 14:23:00 David Warlow Essex Roads CC Male Vet
24. — 14:24:00 Roland Kiraly Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/Neil Palmer Electrical) Male Senior
25. — 14:25:00 Kevin Nelson Crawley Wheelers Male Senior
26. — 14:26:00 Alex Allen Royal Navy & Royal Marines CA Male Senior
27. — 14:27:00 Paul Jay Team Velovelocity Male Vet
28. — 14:28:00 Marc Townsend Eastbourne Rovers CC Male Senior
29. — 14:29:00 Jordan Black Newmarket Cycling & Triathlon Club Male Espoir
30. — 14:30:00 Richard Gifford TrainSharp Male Vet
31. — 14:31:00 Paul David Fleming Preston Whs Male Vet
32. — 14:32:00 Andrew Grant Cambridge CC Male Vet
33. — 14:33:00 Gavin Tillson Cyclisme Du Loup Solitaire Male Vet
34. — 14:34:00 Terry Garlinge Easterley Road Club Male Vet
35. — 14:35:00 Bevan Jones Team Sportslab Male Espoir
36. — 14:36:00 Stuart Wells Lindsey Roads Cycling Club Male Vet
37. — 14:37:00 Michael Schofield Bishop’s Stortford CC Male Vet
38. — 14:38:00 David Dickerson Team Echelon Male Vet
39. — 14:39:00 Luke Rendell Poole Whs Male Senior
40. — 14:40:00 Tim May PDQ Cycle Coaching Male Vet
41. — 14:41:00 Keith Dorling Team Bottrill Male Vet
42. — 14:42:00 Nick Morgan Hitchin Nomads CC Male Senior
43. — 14:43:00 James Churchard Reading CC Male Vet
44. — 14:44:00 Michael Hill Chester RC Male Senior
45. — 14:45:00 Simon Law Race Rapid Male Vet
46. — 14:46:00 Sean Hunt Lincoln Wheelers CC Male Vet
47. — 14:47:00 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook Male Vet
48. — 14:48:00 David Crisp 3T-RACING Male Vet
49. — 14:49:00 Chris Potter CC Ashwell Male Senior
50. — 14:50:00 Dave Elliott Rugby Racing Cycling Club Male Vet
51. — 14:51:00 Joe Simons Albarosa CC Male Senior
52. — 14:52:00 Matt Donovan Bedfordshire Road RT Male Senior
53. –14:53:00 Mark Ellis Team Milton Keynes Male Vet
54. — 14:54:00 Nick Partridge VC Baracchi Male Vet
55. — 14:55:00 Jack Allison G.S. Henley Male Senior
56. — 14:56:00 Matt Kuwertz Southborough & Dist. Whs Male Vet
57. — 14:57:00 Jack Brown ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape Male Espoir
58. — 14:58:00 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club Male Senior
59. — 14:59:00 Sam Wightman Chelmer CC Male Vet
60. — 15:00:00 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs Male Vet
61. — 15:01:00 Henry Moss Cambridge CC Male Senior
62. — 15:02:00 Leon West CC Sudbury Male Vet
63. — 15:03:00 Grant Woodthorpe Twickenham CC Male Vet
64. — 15:04:00 Lloyd Chapman Plomesgate CC Male Senior
65. — 15:05:00 Henrik Persson Kingston Wheelers CC Male Senior
66. — 15:06:00 Andy Sewell Aspire Velo Racing Team Male Senior
67. — 15:07:00 Adam Fisher Cambridge CC Male Senior
68. — 15:08:00 Russell Kober Hainault RC Male Vet
69. — 15:09:00 Jason Gault Primera-Teamjobs Male Vet
70. — 15:10:00 Ben Williams I-Team Cyclists Club Male Espoir
71. — 15:11:00 Greg Parker Estrella Bikes Male Vet
72. — 15:12:00 Russell Hampton MG Cycling Team Male Senior
73. — 15:13:00 Steve Savage Leicestershire RC Male Senior
74. — 15:14:00 William Wallace CC London Male Vet
75. –15:15:00 Paul Cox Race Hub Male Senior
76. — 15:16:00 Andrew White Bpm Coaching Male Senior
77. — 15:17:00 Joshua Clark Royal Navy & Royal Marines CA Male Espoir
78. — 15:18:00 Robert West AeroCoach Male Vet
79. — 15:19:00 Matt O’brien Plomesgate CC Male Vet
80. — 15:20:00 B Xavier Disley AeroCoach Male Senior
81. — 15:21:00 Felix Barker ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape Male Senior
82. — 15:22:00 Nicholas Fennell Thanet RC Male Senior
83. — 15:23:00 David Harding Chelmer CC Male Senior
84. — 15:24:00 Richard Harrison DRAG2ZERO Male Vet
85. — 15:25:00 Andrew Bradbury Paceline RT Male Senior
86. — 15:26:00 Neil Mackley …A3crg Male Vet
87. — 15:27:00 Peter Harding Chelmer CC Male Senior
88. — 15:28:00 Nicholas Candy North Road CC Male Espoir
89. — 15:29:00 Thomas Hutchinson Team Kirkley Cycles Male Senior
90. — 15:30:00 Keith Ainsworth Sheffrec CC Male Vet
91. — 15:31:00 David Langlands Team Bottrill Male Vet
92. — 15:32:00 James Garrett Rugby Velo Male Senior
93. — 15:33:00 Howard Shaw TrainSharp Male Senior
94. — 15:34:00 Simon Hance Stowmarket & District CC Male Vet
95. — 15:35:00 George Fox Team Bottrill Male Senior
96. — 15:36:00 Alex Pritchard AeroLab Ward WheelZ Male Senior
97. — 15:37:00 Rob Young Team Vision Racing – Silverhook Male Vet
98. — 15:38:00 Anthony Turner Mickey Cranks Cycling Club Male Vet
99. — 15:39:00 Fabos Young VeloElite RC Male Vet
100. — 15:40:00 Simon Bowler AS Test Team Male Vet
101. — 15:41:00 Pat Wright Paceline RT Male Senior
102. — 15:42:00 Phil Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) Male Senior
103. — 15:43:00 Ben Stancombe Team Velovelocity Male Senior
104. — 15:44:00 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC Male Vet
105. –15:45:00 Josh Coyne Bpm Coaching Male Senior
106. — 15:46:00 Paul Burton Paceline RT Male Senior
107. — 15:47:00 David Hewett ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape Male Senior
108. — 15:48:00 David Veitch Lea Valley CC Male Senior
109. — 15:49:00 Alan Murchison DRAG2ZERO Male Vet
110. — 15:50:00 David Mead Race Rapid Male Vet
111. — 15:51:00 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles Male Vet
112. — 15:52:00 Ross Holland Cheltenham & County Cycling Club Male Espoir
113. — 15:53:00 Ross Clarke TMG Horizon Cycling Team Male Senior
114. — 15:54:00 Billy Jarish Rose Race Team Male Senior
115. — 15:55:00 Matthew Alder Fairly United Cycling Team Male Vet
116. — 15:56:00 George Evans Team Bottrill Male Espoir
117. — 15:57:00 Russ Danckert Army Cycling Male Senior
118. — 15:58:00 Brett Harwood Team Bottrill Male Vet
119. — 15:59:00 Richard Sharp Team Swift Male Senior
120. — 16:00:00 Charles Walker SPIRIT TIFOSI RT Male Espoir
121. — 16:01:00 Paul Hart Southend Wheelers Male Vet
122. — 16:02:00 Felix Wilkinson Giant CC Halo Films Male Senior
123. — 16:03:00 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Male Vet
124. — 16:04:00 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs Male Espoir
125. — 16:05:00 Jonathan Wears CES Sport Male Senior
126. –16:06:00 Robert Willcocks Royal Air Force Cycling Association Male Senior
127. — 16:07:00 Matthew Senter Peterborough CC Male Senior
128. — 16:08:00 John Mulvey ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape Male Senior
129. — 16:09:00 Philip Jones Transition Race Team Male Senior
130. — 16:10:00 Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Male Senior
131. — 16:11:00 Tim Lynch Aspire Velo Racing Team Male Senior
132. — 16:12:00 Simon Norman Bedfordshire Road RT Male Vet
133. — 16:13:00 Daniel Barnett Team Bottrill Male Vet
134. — 16:14:00 Kevin Tye VeloRefined.Com Aerosmiths Male Vet
135. — 16:15:00 Henry Latimer Didcot Phoenix CC Male Senior
136. — 16:16:00 Mark Jones DRAG2ZERO Male Vet
137. — 16:17:00 Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook Male Senior
138. — 16:18:00 Jonathan Gates Royal Air Force Cycling Association Male Vet
139. — 16:19:00 Paul Pardoe Peterborough CC Male Senior
140. — 16:20:00 John Wingfield Team Signum Male Senior
142. — 16:22:00 Chris Boddy AeroCoach Male Senior
144. — 16:24:00 Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Male Senior
146. — 16:26:00 Robert Moore Nuun-Sigma Sport-London RT Male Senior
148. — 16:28:00 Daniel Northover Finsbury Park CC Male Vet
150. — 16:30:00 Ken Buckley Nuun-Sigma Sport-London RT Male Senior
152. — 16:32:00 Joshua Sandman CES Sport Male Espoir
154. — 16:34:00 James Rix Team Bottrill Male Vet
156. — 16:36:00 William Perrett AeroLab Ward WheelZ Male Senior
158. — 16:38:00 Christopher Fennell The Independent Pedaler Male Senior
160. — 16:40:00 Adam Duggleby Vive Le Velo Male Senior

RESERVES
Andy Newham Lincoln Wheelers CC Male Vet
Harry Loader Team Bottrill Male Senior
Edward Mellor Mapperley CC Male Vet
Rob Vessey Didcot Phoenix CC Male Vet
James Murphy Vive Le Velo Male Vet
Luke Walton North Hampshire RC Male Senior
Peter Watson Harrogate Nova CC Male Senior
Andrew Askwith Vive Le Velo Male Vet
Joe Le Sage Rutland Cycling Club Male Vet
Harry Buxton Racing Team Dawson Male Espoir
Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers Male Vet
Michael Cross Yorkshire Road Club Male Vet
Charlie Quarterman Zappi Racing Team Male Espoir
Will Bjergfelt AeroCoach Male C5
Jamie Davidson Bioracer-Moriarty Bikes Male Senior

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK