Andrew Feather fastest in the Somerset Road Club Hill Climb near Bridgewater on September 8; Nicole Coates fastest woman
Result: Somerset Road Club Hill Climb
1 Andrew Feather ChampionSystem(UK) 04:10.0 Male Senior
2 Phil Stonelake Bristol Road Club 04:19.0 Male Vet
3 Josh Coyne Bpm Coaching 04:23.0 Male Senior
4 Robert Borek Bristol South Cycling Club 04:33.0 Male Senior
5 Tavis Walker Rogue Racing 04:36.4 Male Senior
6 Ashley Gray Yeovil Cycling Club 04:38.7 Male Espoir
7 Kevin Thomas Bradford-on-Avon Cycling Club 04:43.5 Male Vet
8 Ricki Ellison CC Giro 04:44.4 Male Senior
9 Jack Phillips 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 04:45.6 Male Senior
10 Sam Westlake PDQ Cycle Coaching 04:50.5 Male Senior
11 William Barr University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 04:51.6 Male Senior
12 Tom Fricker Farnham RC 04:56.7 Male Senior
13 Ben Turner Wellington Wheelers Cycling Club 04:56.9 Male Vet
14 David Cullen Bristol South Cycling Club 04:57.5 Male Senior
15 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 05:00.6 Male Vet
16 Julian Macbride Team Kirkley Cycles 05:09.2 Male Senior
17 Thomas Hall Bristol South Cycling Club 05:12.4 Male Senior
18 Simon Green Plymouth Corinthian CC 05:13.9 Male Senior
19 Tim Southcombe Somerset Road Club 05:17.8 Male Vet
20 Mark Jerzak Chew Valley Cycling Club 05:18.7 Male Senior
21 Andy Collins Chew Valley Cycling Club 05:21.3 Male Senior
22 Geoff Ware Minehead Cycling Club 05:25.4 Male Vet
23 Thomas Southey Bristol South Cycling Club 05:26.3 Male Senior
24 Lee Musto Minehead Cycling Club 05:31.2 Male Vet
25 Ben Davies Somerset Road Club 05:33.2 Male Vet
26 Christopher Britten Sodbury Cycle Sport 05:38.3 Male Vet
27 Nicole Coates Performance Cycles CC 05:40.5 Female Espoir
28 Jess Railton Bristol South Cycling Club 05:48.2 Female Senior
29 Hannah Newsham Somerset Road Club 05:52.1 Female Senior
30 Joanne Rea Blaydon CC 06:03.4 Female Senior
31 Jon Steel Bristol South Cycling Club 06:03.9 Male Senior
32 Emily Kate Walton Beeston Cycling Club 06:17.6 Female Senior
33 Mike Egan 1st Chard Wheelers 06:19.8 Male Vet
34 Tony Stroud-Lewis Somerset Road Club 06:57.1 Male Vet
35 Helen Gray Rogue Racing 07:36.8 Female Senior
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT