Stephen Ellis, Mike Twelves, Brian Pearson, Alan Forrester and David Colin winners at the TLI Cycling National Championships Road Race (Cats C & Above + WJ) on September 8
Results: TLI Cycling Championship Road Races
TLI Cycling National Championships Road Race (Cats C & Above + WJ)
08 Sep 2019 | Audlem Circuits
Organiser: Tim Ball – Audlem Cycling Club
Organising Club/Organisation: Audlem Cycling Club
Race 1 (C Category)
1 Stephen Ellis C Out Of The Saddle CC
2 Stephen Stoneman C Bott Cycle Team
3 John Fiddies C Team Lusso
4 Ian Holbrook C Stone Wheelers Cycling Club
5 Simon Deplitch C Team Chronomaster
6 John Watson C Hitchin Nomads CC
7 Lyndon Thompson C Colten Care RT
8 Steve Knowles C Port Sunlight Wheelers
9 Mark Fenton C Pro Vision Race Team
10 Kevin Chadwick C Lakes Road Club
11 Gavin Francis C London Dynamo CC
12 David Roberts C St Helens Cycle Racing Club
13 Ron Plumbley C Liverpool Mercury (Dolan) CC
14 Darren Parsons C Pro Vision Race Team
16 John Williams C
16 David Gamble C Bury Clarion Cycling Club
17 Warren Barber C Audlem Cycling Club
18 Gareth McGuiness C Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni
19 Gerard Heap C Macclesfield Wheelers Cycling Club
20 Andy Bennett C Onimpex Bioracer Racing Team
21 Robert Littler C Warrington Road Club
22 Denis Callanan C Graham Weigh Racing
23 Martin Davis C Beacon Roads CC
… continued after advert
Race 2 D Category
1 Mike Twelves D Team Jewson Mi Racing
2 Mark Hammersley D Graham Weigh Racing
3 Keith Jones D Graham Weigh Racing
4 Robert Blackburn D 8Point8 Rt
5 Paul Stewart D Moda RT
6 Steve Davies D Onimpex Bioracer Racing Team
7 Jon Stephenson D Team Jewson MI Racing
8 Neil Simpkin D Stafford Road Club
9 Gary Duncan D
10 David Smith D Solihull Cycling Club
11 Simon Bills D Pro Vision Race Team
12 Martin Harney D Manchester Bicycle Club
13 Graham Balshaw D Team ASL-Bolton
14 Paul Mann D Solihull Cycling Club
15 Neil Higgins D Team ASL-Bolton
16 Stephen Baillie D Manchester Bicycle Club
17 David Fox D Warrington Road Club
18 Andrew Tabernacle D Bott Cycle Team
19 ? unidentifiable no. D
20 Bill Young D Audlem Cycling Club
21 ? unidentifiable no. D
22 Steven Cartwright D Graham Weigh Racing
? John Kent D Birkenhead North End CC
? Michael Karl Jones D Warrington Road Club
? Duncan Loch D
? Peter Rice D
Race 3 E Category
1 Brian Pearson E Lakes Road Club
2 Stephen Wilkinson E Element Cycling Team
3 Gordon Wallace E Graham Weigh Racing
4 Steve Jolley E Onimpex Bioracer Racing Team
5 Geoff Rawlinson E St Helens Cycle Racing Club
6 Nick Giles E Poco Loco Cycling R.T.
7 Paul Young E Worrall Wheelers
8 Ian Iveson E East Lancashire Road Club
9 Joey Williams E Onimpex Bioracer Racing Team
10 Paul Mason E Audlem Cycling Club
11 Chris Danby E Seamons Cycling Club
12 Ian Cowan E Solihull Cycling Club
13 Steve Booth E Audlem CC
14 John Poole E Team Echelon
15 Robert Finch E Arctic Tacx RT
16 Marcus Walker E Bush Healthcare Crt
17 Ray Pugh E St Helens Cycle Racing Club
18 Tony Rees E Ribble Pro Cycling
19 Carl Telford E Manchester Bicycle Club
… continued after advert
Race 4
1 Alan Forrester Graham Weigh Racing F
2 Richard McKellar Cyclesense CC F
3 David Cuming Graham Weigh Racing F
4 Gordon Smith Graham Weigh Racing F
5 Miriam Whitehurst Somer Valley CC F
6 John McMinn Lakes Road Club F
7 Alistair Cameron Chevin Cycles.com Trek F
8 Barry Armstrong Seamons Cycling Club F
9 Andrew Donaldson Team Wheelguru F
10 Malcolm Moore Team Jewson MI Racing F
11 Sarah Cramoysan Prima Team Racing F
12 Steve Davies Ferryhill Wheelers CC F
13 Ken Jones Onimpex Bioracer Racing Team F
Race 5
1 David Colin Woods CC Luton G
2 Gordon Walters Bush Healthcare CRT G
3 Philip Windsor Graham Weigh Racing G
Age Category Winners
C Stephen Ellis Out Of The Saddle CC
D Mike Twelves Team Jewson Mi Racing
E Brian Pearson Lakes Road Club
F Alan Forrester Graham Weigh Racing
G David Colin Woods CC Luton
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands