Chris Boddy (17.53) fastest in the Paceline RT 10 mile time trial on September 14; Vicky Gill fastest woman, Ian Greenstreet and Rachael Elliott fastest tandem (18.43)
Result: Paceline RT 10m Time Trial
1 Chris Boddy AeroCoach 17:53 Male Senior
2 James Boyman Hoops Velo 18:08 Male Senior
3 Paul Burton Paceline RT 18:21 Male Senior
4 John Cooke Pure Motion Cycling Club 18:36 Male Senior
4 Alan Murchison DRAG2ZERO 18:36 Male Vet
6 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs 18:37 Male Espoir
7 Simon Mcnamara South Downs Bikes / Casco Pet 18:40 Male Vet
8 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC 18:50 Male Vet
9 Ben Williams i-Team Cyclists Club 18:59 Male Espoir
10 Liam Maybank Twickenham CC 19:02 Male Vet
11 Neil Harris Southborough & Dist. Whs 19:03 Male Senior
12 Owen Lewis Velo Club Venta 19:09 Male Espoir
13 Jonathan Wears CES Sport 19:12 Male Senior
14 Paul Lockyer New Forest CC 19:18 Male Senior
15 Nick Tarmey Velo Club Venta 19:20 Male Vet
16 James Fawcett …a3crg 19:24 Male Vet
17 David Walters Velo Club Godalming & Haslemere 19:27 Male Vet
17 Neil Mackley …a3crg 19:27 Male Vet
19 David Triska Team Bottrill 19:35 Male Senior
19 Dan Sadler AeroCoach 19:35 Male Vet
21 Colin Mcdermott Festival Road Club 19:36 Male Vet
22 James Cadman Hounslow & District Whs 19:40 Male Senior
23 Nik Allen Worthing Excelsior CC 19:46 Male Vet
24 Evan Jardine-Skinner Sotonia CC 19:48 Male Vet
25 Adam Stone North Road CC 19:49 Male Senior
26 Steve Legg …a3crg 19:50 Male Vet
27 Aron Kelly New Forest CC 19:53 Male Senior
28 Mark Newton Elite Cycling 19:56 Male Vet
29 Adrian Blacker C and N Cycles RT 19:59 Male Vet
29 Simon Berogna Velo Club St Raphael 19:59 Male Vet
31 Kevin Baker Andover Wheelers 20:00 Male Senior
31 Paul Haywood Epsom CC 20:00 Male Vet
33 Vicky Gill DRAG2ZERO 20:03 Female Senior
34 Edward Mellor Mapperley CC 20:04 Male Vet
35 Mike Williams Poole Whs 20:07 Male Vet
36 David Shepherd …a3crg 20:10 Male Vet
37 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whs 20:13 Male Vet
38 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 20:14 Male Vet
39 Kevin Plummer South Downs Bikes / Casco Pet 20:18 Male Vet
40 Steven Cottington Bath Cycling Club 20:19 Male Vet
41 Tim Cox Hemel Hempstead CC 20:22 Male Vet
42 Mark Woolford Team Swindon Cycles 20:25 Male Vet
43 Paul Byford Crawley Wheelers 20:27 Male Vet
44 James Churchard Reading CC 20:28 Male Vet
45 Tom Houghton Brighton Excelsior CC 20:32 Male Vet
46 Richard Gifford trainSharp 20:33 Male Vet
47 Martin Andrews Velo Club Venta 20:34 Male Vet
47 Graham Harman Sotonia CC 20:34 Male Vet
49 Antony Bee Wigmore CC 20:40 Male Vet
49 Justin Webb Virtual Cycling Club 20:40 Male Vet
… continued after advert
51 James Fritchley Westbury Wheelers 20:42 Male Vet
52 Angela Carpenter …a3crg 20:45 Female Vet
52 Andrew Askwith Vive Le Velo 20:45 Male Vet
52 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow CC 20:45 Male Vet
55 Thomas Pfeiffer Dulwich Paragon CC 20:47 Male Vet
56 David Dalton Fareham Wheelers CC 20:48 Male Vet
57 Nick Ohara New Forest CC 20:50 Male Vet
58 Nigel Sign Fareham Wheelers CC 20:55 Male Vet
59 Steve Bray Salt and Sham Cycle Club 21:04 Male Vet
59 Andy Tedd South Downs Bikes / Casco Pet 21:04 Male Vet
59 Peter Hatt Velo Club St Raphael 21:04 Male Vet
62 Chris Wallis Blazing Saddles 21:06 Male Vet
62 Adrian Talley Portsmouth North End CC 21:06 Male Vet
64 Richard Moore Velo Club Godalming & Haslemere 21:07 Male Vet
65 Richard Tully Elite Cycling 21:13 Male Vet
66 Nolan Heather Worthing Excelsior CC 21:14 Male Vet
67 Faye Faber NOPINZ 21:15 Female Senior
68 Caitlin Peters Storey Racing 21:16 Female Junior
69 Joshua Lahiri Portsdown Hill CC 21:20 Male Senior
70 Tim Cooke Sotonia CC 21:25 Male Vet
71 Martin Beale Velo Club St Raphael 21:35 Male Vet
72 Michael Stevens Fareham Wheelers CC 21:36 Male Vet
72 Stuart Thompson Velo Club St Raphael 21:36 Male Vet
74 Robert Charles Blazing Saddles 21:39 Male Vet
75 Gary Ferrett Hampshire Road Club 21:46 Male Vet
75 Jason Alden Gemini BC 21:46 Male Senior
75 Alan Allcock Didcot Phoenix CC 21:46 Male Vet
78 David Lovell Addiscombe CC 21:54 Male Vet
79 Kirsty Mcseveney …a3crg 21:59 Female Senior
80 Iain Cotton Alton CC/Owens Cycles 22:09 Male Vet
81 Colin Barton Worthing Excelsior CC 22:15 Male Vet
82 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 22:16 Female Vet
83 Kate Vergette Elite Cycling 22:19 Female Vet
84 Jo Buckland PDQ Cycle Coaching 22:21 Female Vet
85 Deborah Smith Southdown Velo 22:29 Female Vet
86 Marianne Holt Team Bottrill 22:30 Female Senior
87 John Isard Hampshire Road Club 22:32 Male Vet
88 Steve Skinner Bognor Regis CC 22:35 Male Vet
89 Richard Miles Bognor Regis CC 22:38 Male Vet
90 Matthew Butler Charlotteville Cycling Club 22:39 Male Senior
91 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club 22:46 Male Vet
92 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club 22:47 Male Vet
93 Ali Walters Velo Club Godalming & Haslemere 22:51 Female Vet
94 Mike Boyce …a3crg 23:11 Male Vet
94 Mike Garner …a3crg 23:11 Male Vet
96 Virginia Mcgee …a3crg 23:25 Female Vet
97 Freya Richardson Hargroves Montezuma’s RT 23:30 Female Junior
98 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 23:45 Female Vet
99 Robyn Yates Addiscombe CC 24:56:00 Female Vet
100 Rachael Lamont Hampshire Road Club 25:02:00 Female Vet
101 Gillian Reynolds Willesden CC 25:05:00 Female Vet
102 Joanna Wells Hounslow & District Whs 26:00:00 Female Vet
103 Deanna Ferrett Hampshire Road Club 27:45:00 Female Vet
104 Jack Martin Velo Club Venta 41:03:00 Male Espoir
Tandem
1 Ian Greenstreet Male Vet AeroCoach 18:43 32.057 Mph
1 Rachael Elliott Female Tan Newbury RC 18:43 32.057 Mph
2 Jon Saunders Male Senior Charlotteville Cycling Club 19:48 30.303 Mph
2 Rachel Przybylski Female Senior Charlotteville Cycling Club 19:48 30.303 Mph
3 Mary Corbett Female Vet Sotonia CC 21:34 27.821 Mph
3 Phil Wilks Male Senior Sotonia CC 21:34 27.821 Mph
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch