David Williams, Shaun Tyson, Kevin White, Alan Forrester, Graham Balshaw, Nick Giles, Philip Windsor, Hugh Canning, Steven Fidler, Ben Lloyd & Samuel Hall winners at the TLI Cycling Time Trial Champs
Result: TLI Cycling Time Trial Champs
A Category
1 David Williams Velotik Racing Team 00:51:43
2 John Lucock Born To Bike RT 00:52:56
3 Philip Knupfer Manchester Bicycle Club 00:56:04
4 Angelo Derosa Poco Loco Cycling R.T. 00:56:14
B Category
1 Shaun Tyson Ribble Pro Cycling 00:52:43
2 Stephen Feeney Team Chronomaster 00:52:57
3 Nigel Modlinsky Element Cycling Team 00:53:24
4 Matthew Foster Liverpool Braveheart Bicycle Club 00:53:37
5 Jarod Garrington Graham Weigh Racing 00:55:53
6 John Hines 3C Payment Sports 00:56:52
7 Andrew Prince Stafford Road Club 00:57:22
8 Paul Hollins Velo Runner RT 00:57:36
9 William Turley Pro Vision Race Team 00:57:50
10 Kirk Whelan Liverpool Mercury (Dolan) CC 00:58:03
11 Alan Broadbent Peak Road Club 00:58:06
C Category
1 Kevin White Matlock CC 00:52:51
2 Kevin Chadwick Lakes Road Club 00:53:56
3 Ian Holbrook Stone Wheelers Cycling Club 00:54:08
4 Steve Gibson Peak Road Club 00:54:09
5 John Fiddies Team Lusso 00:54:17
6 Mark Fenton Pro Vision Race Team 00:55:19
7 Jimmy Froggatt SKCC 00:55:21
8 Mark Reeves Stourbridge Velo 00:56:04
9 Jeffrey Briggs Seamons Cycling Club 00:56:11
10 Darren Parsons Pro Vision Race Team 00:57:10
11 Tony Lowe Team ASL-Bolton 00:57:25
12 Keri Parton Pro Vision Race Team 01:00:58
… continued after advert
D Category
1 Graham Balshaw Team ASL-Bolton 00:55:09
2 Martin Harney Manchester Bicycle Club 00:56:36
3 Neil Higgins Team ASL-Bolton 00:57:02
4 David Fox Warrington Road Club 00:57:53
5 Peter Leather Lancashire Road Club 01:00:47
6 Craig Hopkins Wyre Forest Cycle Racing Club 01:01:52
E Category
1 Nick Giles Poco Loco Cycling R.T. 00:55:45
2 Stephen Wilkinson Element Cycling Team 00:56:17
3 Dave Robinson 00:57:20
4 Peter Davies Birkenhead North End CC 00:59:02
5 Steve Booth Audlem CC 01:00:44
6 Jonathan Davies Stourbridge Velo 01:04:48
7 Andrew Tilsley Brereton Wheelers 01:22:19
F Category
1 Alan Forrester Graham Weigh Racing 00:56:38
2 Richard Coleman Stourbridge Velo 00:59:20
3 Malcolm Moore Team Jewson MI Racing 01:00:33
4 Jayne Dickens Pro Vision Race Team 01:02:19
5 Melvin Swallow Chester Road Club 01:03:26
… continued after advert
G Category
1 Philip Windsor Graham Weigh Racing 01:08:33
H Category
1 Hugh Canning Stafford Road Club 01:08:14
2 Brian Hall Stafford Road Club 01:13:28
3 Anne Staley Mercia CC 01:16:08
M Category
1 Steven Fidler 3C Payment Sports 00:50:53
2 Thomas Brazier 00:52:09
3 Hywel Iorwerth Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 00:52:19
4 Matthew Wales Team Aspire 00:52:51
5 James Rees Seamons Cycling Club 00:55:02
6 Caron Rees Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 00:55:15
7 Lee Barber 01:05:17
S Category
1 Ben Lloyd Pro Vision Race Team 00:51:58
2 Mark Wilkinson Element Cycling Team 00:54:00
3 Sam Matthews 01:11:02
YA Category
1 Samuel Hall Velo Runner RT 00:55:12
Cat Winner Time
A David Williams – Velotik Racing Team 51:43
B Shaun Tyson – Ribble Pro Cycling 52:43
C Kevin White – Matlock CC 52:51
D Graham Balshaw – Team ASL-Bolton 55:09
E Nick Giles – Poco Loco Cycling Race Team 55:45
F Alan Foster – Graham Weigh Racing 56:48
G Philip Wilson – Graham Weigh Racing 1:08:33
H Hugh Manning – Stafford Road Club 1:08:16
J Samuel Hall – Velo Runner Race Team 55:12
M Steven Fidler – 3C Payment Sport 50:53
S Ben Lloyd – Pro Vision Race Team 51:58
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)