Matthew Smith fastest (56.30) in the Leo 30 mile time trial on September 21; Jackie Field first woman; Ian Greenstreet and Rachael Elliott fastest tandem (56:54)
Result: Leo 30m Time Trial
1 Matthew Smith DRAG2ZERO 56:30:00 Male Vet
2 Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 57:20:00 Male Senior
3 John Wingfield Team Signum 58:36:00 Male Senior
4 David Veitch Lea Valley CC 58:47:00 Male Senior
5 Ben Stancombe Team Velovelocity 58:51:00 Male Senior
6 Jonathan Wears CES Sport 59:09:00 Male Senior
7 Ben Stowe Hemel Hempstead CC 59:29:00 Male Senior
8 Kevin Tye VeloRefined.com Aerosmiths 59:37:00 Male Vet
9 Henrik Persson Kingston Wheelers CC 59:48:00 Male Senior
10 Keith Ainsworth Sheffrec CC 59:53:00 Male Vet
11 Leon West CC Sudbury 01:00:44 Male Vet
12 Gavin Mccloskey-Lambert Manchester Wheelers 01:00:48 Male Senior
13 David Harding Chelmer CC 01:00:57 Male Senior
14 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:01:01 Male Vet
15 Richard Harrison DRAG2ZERO 01:01:29 Male Vet
16 Peter Harding Chelmer CC 01:01:40 Male Senior
17 Alan Chorley Seamons CC 01:01:44 Male Vet
18 Sam Wightman Chelmer CC 01:01:46 Male Vet
19 Adam Fisher Cambridge CC 01:02:02 Male Senior
20 Sean Hunt Lincoln Wheelers CC 01:02:08 Male Vet
21 Dave Walker Weaver Valley CC 01:02:40 Male Vet
22 John Bradbury CC Sudbury 01:03:26 Male Vet
23 Robert Watson Cambridge CC 01:03:29 Male Vet
24 Fabien Large NOPINZ 01:03:38 Male Junior
25 Martin Reynolds Cambridge CC 01:03:41 Male Vet
26 John Lacey Hemel Hempstead CC 01:03:43 Male Vet
27 Chris Jones Bynea Cycling Club 01:03:50 Male Vet
28 Antony Brown Kettering CC 01:04:10 Male Vet
29 Nik Allen Worthing Excelsior CC 01:04:12 Male Vet
30 Andrew Askwith Vive Le Velo 01:04:18 Male Vet
31 Andrew Grant Cambridge CC 01:04:51 Male Vet
32 Robert Golding Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:04:59 Male Vet
32 Paul David Fleming Preston Whs 01:04:59 Male Vet
34 David Warlow Essex Roads CC 01:05:05 Male Vet
35 Iain Boardman Dulwich Paragon CC 01:05:15 Male Vet
36 David Rumm Southborough & Dist. Whs 01:05:22 Male Vet
37 Adrian Hawkins Thanet RC 01:05:32 Male Vet
38 Geoff Reynolds Hemel Hempstead CC 01:05:58 Male Vet
39 Steven Cottington Bath Cycling Club 01:06:01 Male Vet
40 Richard Tully Elite Cycling 01:06:24 Male Vet
41 James Moss North Road CC 01:06:25 Male Vet
42 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:06:39 Male Vet
43 Steve Clarke TMG Horizon Cycling Team 01:07:07 Male Vet
44 Gavin Hinxman (Trike) DRAG2ZERO 01:07:21 Male Vet
45 Andrew Halliday Westerley Cycling Club 01:07:23 Male Vet
46 Martin Baumber Shaftesbury CC 01:07:25 Male Vet
47 Jackie Field CC Ashwell 01:07:28 Female Vet
48 Colin Lizieri Cambridge CC 01:07:30 Male Vet
49 Rob Young Team Vision Racing – Silverhook 01:07:46 Male Vet
50 Nick Boyle Chelmer CC 01:07:52 Male Vet
51 James Rush CC Sudbury 01:08:00 Male Vet
52 Claire Emons Newbury RC 01:08:12 Female Vet
53 Colin Lewin Velo Schils Interbike RT 01:08:19 Male Vet
54 Robert Bullyment Catford CC 01:08:42 Male Vet
55 Scott Beard Shaftesbury CC 01:08:55 Male Vet
56 Richard Parrotte Shaftesbury CC 01:09:01 Male Vet
57 Alan Crane Chronos RT 01:09:03 Male Vet
… continued after advert
58 Geoff Perry Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:09:21 Male Vet
59 Charlotte Marshall Royal Navy & Royal Marines CA 01:09:33 Female Senior
60 Martin Bullen Peterborough CC 01:09:39 Male Vet
61 James Wood West Suffolk Wheelers 01:09:48 Male Vet
62 Jim Reed Colchester Rovers CC 01:10:45 Male Vet
63 Lee Heron Banbury Star Cyclists’ Club 01:10:57 Male Vet
64 Chris Dyason Cambridge CC 01:11:04 Male Vet
65 Kate Vergette Elite Cycling 01:11:05 Female Vet
66 Katja Rietdorf Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:11:16 Female Vet
67 Peter Tibbitts Ford CC 01:11:19 Male Vet
68 Roger Porter Verulam CC 01:11:28 Male Vet
69 Richard Mellor Chelmer CC 01:11:33 Male Vet
70 Cliff Voller Newbury RC 01:11:49 Male Vet
71 Jonathan Cockburn Bicester Millennium CC 01:12:06 Male Vet
72 Graham Duguid Velo Club Flintham 01:12:16 Male Vet
73 Helen Reynolds Hemel Hempstead CC 01:12:17 Female Vet
74 Alex Lubbock Bedfordshire Road CC 01:12:52 Male Senior
75 Richard Moule Bossard Whs 01:13:09 Male Vet
76 Mike Boyce …a3crg 01:14:13 Male Vet
77 Patrick Charlton Wolsey RC 01:14:16 Male Vet
78 Ian Cardy Chelmer CC 01:14:40 Male Vet
79 Phillip Jenkins Bedfordshire Road CC 01:14:46 Male Vet
80 Stewart Kirk CC Sudbury 01:15:15 Male Vet
81 Chris Priestley Bedfordshire Road RT 01:15:32 Male Vet
82 David Hargreaves North Lancashire Road Club 01:15:42 Male Vet
83 Dominic Whitehead St Ives CC 01:15:59 Male Vet
84 Chris Hall Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:16:26 Male Vet
85 Conor Boyle Woking Cycle Club 01:16:31 Male Vet
86 Eva Zsigoova …a3crg 01:16:45 Female Senior
87 Katie-Ann Elliston Southend Wheelers 01:17:16 Female Junior
88 Tracy Rowlinson Lyme Racing Club 01:17:31 Female Vet
89 Simon Craig-Mcfeely …a3crg 01:17:32 Male Vet
90 Peter Walton Hertfordshire Whs 01:17:46 Male Vet
91 Andrew Griffin Bedfordshire Road CC 01:18:43 Male Vet
92 Ray Retter Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:19:04 Male Vet
93 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC 01:19:21 Male Vet
94 Mj (Gosia) Cyganowska Rapha Cycling Club 01:19:32 Female Vet
94 Murray Kirton A5 Rangers CC 01:19:32 Male Vet
96 John J Murphy Gloucester City Cycling Club 01:20:07 Male Vet
97 Gillian Morgan Westerley Cycling Club 01:20:13 Female Vet
98 Robert Jolliffe New Forest CC 01:21:43 Male Vet
99 Peter Horsnell Chelmer CC 01:28:37 Male Vet
TANDEM
1 Ian Greenstreet AeroCoach 56:54:00 Male Vet
1 Rachael Elliott Newbury RC 56:54:00 Female Tan
2 Dean Lubin Team Vision Racing – Silverhook 01:03:43 Male Vet
2 John Iszatt Team Vision Racing – Silverhook 01:03:43 Male Vet
3 Simon Drewett Fairly United Cycling Team 01:05:07 Male Vet
3 Mike Logue Fairly United Cycling Team 01:05:07 Male Vet
4 John Swanbury VC Baracchi 01:07:34 Male Vet
4 Allistair Banks VC Baracchi 01:07:34 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique