Calum Brown winner of the Bute Wheelers Serpentine Hillclimb in Scotland on September 21st; Anna Anderson first woman; Jamie Thomson first youth rider
Result: Bute Wheelers Serpentine Hillclimb
1 Calum Brown B38/Cycles In Motion 01:44.2 Male Senior
2 Alexander Macrae Ciclotel Travel fueled by YPB 02:01.5 Male Espoir
3 Chris Smart GTR – Return To Life 02:02.1 Male Senior
4 Martin Lonie Nuun-Sigma Sport-London RT 02:08.5 Male Vet
5 Murray Soutter Glasgow Green Cycle Club 02:13.5 Male Senior
6 Selwyn Smith Crystal Palace Triathletes 02:13.6 Male Vet
7 Calum Mcvie Glasgow Green Cycle Club 02:13.9 Male Senior
8 Jim Logue Inverclyde Velo 02:16.8 Male Vet
9 Luke Nelson Glasgow Riderz 02:17.2 Male Junior
10 Scott Johnston Bute Wheelers 02:19.7 Male Vet
11 Gavin Shirley Dooleys RT 02:24.2 Male Senior
12 Johnathan Holton Icarus Racing 02:24.5 Male Senior
13 Jason Roberts Bioracer-Moriarty Bikes 02:24.8 Male Vet
14 Alan Clark Glasgow Green Cycle Club 02:26.8 Male Senior
15 Sandy Taylor Glasgow Green Cycle Club 02:28.7 Male Vet
16 Liam White Glasgow Green Cycle Club 02:29.2 Male Senior
17 David Irving Inverclyde Velo 02:32.1 Male Vet
18 Iain Fisher Ayr Roads CC 02:32.3 Male Espoir
19 David Mcgill Glasgow Green Cycle Club 02:32.5 Male Senior
20 Sean Barron Fullarton Wheelers 02:35.4 Male Senior
21 Richard Provan Johnstone Wheelers 02:36.8 Male Vet
22 Craig H Velopreda 02:36.9 Male Vet
23 Matthew Jeorrett Edinburgh Road Club 02:37.3 Male Senior
24 William Turner Falkirk B C 02:38.6 Male Vet
25 Anna Anderson Glasgow Nightingale CC 02:39.0 Female Senior
26 Gavin Blackburn Glasgow Green Cycle Club 02:40.0 Male Senior
27 Ross Hearty Glasgow Ivy CC 02:40.9 Male Vet
28 Paul Hornby Glasgow Ivy CC 02:43.2 Male Vet
29 Michael Allen Fullarton Wheelers 02:43.4 Male Vet
30 Glen Hornby Glasgow Ivy CC 02:43.7 Male Junior
31 Ian Mcginty Johnstone Wheelers 02:45.8 Male Vet
32 Eileen Dempsey Glasgow Nightingale CC 02:47.1 Female Senior
33 David Mylett VC Glasgow South 02:51.0 Male Vet
… continued after advert
34 Tony Jones Ystwyth CC 02:54.2 Male Vet
35 Eoghan O’donnell Bute Wheelers 02:54.9 Male Junior
36 Zara Mair Ronde Cycling Club 02:55.0 Male Senior
37 Andrew Conway Billy Bilsland Cycles 02:55.2 Male Senior
38 Steven Horrocks Lancashire RC 02:55.8 Male Vet
39 Murray Doyle Bute Wheelers 02:55.9 Male Vet
40 Gordon Graham Fullarton Wheelers 02:57.5 Male Vet
41 Chris Borthwick Edinburgh Road Club 02:57.9 Male Senior
42 Catriona Jeorrett Edinburgh Road Club 02:59.9 Female Senior
43 Roger Walker Velopreda 03:00.0 Male Vet
44 Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club 03:01.1 Male Vet
45 Steve Hutton Glasgow Green Cycle Club 03:01.7 Male Vet
46 Fiona Cockburn Glasgow Wheelers 03:06.1 Female Vet
47 Stewart Smith Stocksbridge CC / Navigator 03:07.2 Male Vet
48 Joseph Cotton Glasgow Green Cycle Club 03:07.6 Male Senior
49 Patricia Baird Ecosse Performance Cycling Coaching 03:10.0 Female Vet
50 Hannah Browne Glasgow Green Cycle Club 03:11.2 Female Senior
51 John Clark Johnstone Wheelers 03:15.0 Male Vet
52 Simon Arnold Paisley Velo 03:17.3 Male Vet
53 Russell Mowat Fullarton Wheelers 03:19.9 Male Vet
54 Donna Clayton Glasgow Nightingale CC 03:21.6 Female Vet
55 Aileen Fisher Ayr Roads CC 03:25.7 Female Vet
56 Adam Neilson Bute Wheelers 03:28.3 Male Senior
57 Alexandra Hayden St Christopher’s CC 03:29.2 Female Senior
58 James Moffat Velopreda 03:30.2 Male Vet
59 Brian Rowan Velopreda 03:33.0 Male Vet
60 David Murray Bute Wheelers 03:36.9 Male Senior
61 Catherine Logan Fullarton Wheelers 03:38.7 Female Vet
62 Claire Colgan Bute Wheelers 03:39.0 Female Vet
63 William Mcmillan Glasgow United CC 03:42.7 Male Vet
64 Andrew Dallas-Murdoch Bute Wheelers 03:48.8 Male Senior
65 David Sykes Glasgow Green Cycle Club 03:50.6 Male Vet
66 Linda Enwistle Lancashire RC 04:32.7 Female Vet
67 Steve Donaldson Fullarton Wheelers 04:49.0 Male Vet
Youth
1 Jamie Thomson Johnstone Wheelers 00:49.0 Male Juvenile
2 Cormac Mcconville East Kilbride Road Club 00:49.8 Male Juvenile
3 Keir Gaffney Johnstone Wheelers 00:50.7 Male Juvenile
4 Conal Davidson Johnstone Wheelers 00:54.2 Male Juvenile
5 Finn Mchenry East Kilbride Road Club 00:54.8 Male Juvenile
6 Ahron Dick Stirling Bike Club 00:58.8 Male Juvenile
7 Thomas Wisdish East Kilbride Road Club 00:58.9 Male Juvenile
8 Reuben Doyle Bute Wheelers 01:08.6 Male Juvenile
9 Una Morrice Glasgow Riderz 01:13.6 Female Juvenile
10 Ewan Mcmillan Bute Wheelers 01:13.7 Male Juvenile
11 Ralph Johnson Bute Wheelers 01:20.5 Male Juvenile
12 Ronnie Mcmillan Bute Wheelers 01:37.6 Male Juvenile
13 Jack Harley Bute Wheelers 01:45.9 Male Juvenile
14 Ines Morrice Glasgow Riderz 01:48.0 Female Juvenile
15 Eleanor Wisdish East Kilbride Road Club 02:23.5 Female Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)