Nick Clarke fastest in the Berkhamsted CC 10 mile time trial on September 29 (Sunday) at Cheddingon; Samantha Fawcett fastest woman
Result: Berkhamsted CC 10m TT
1 Nick Clarke Arctic Aircon RT 22:08 Male Senior
2 John Lacey Hemel Hempstead CC 22:52 Male Vet
3 Harry Kirby Bicester Millennium CC 24:06:00 Male Junior
4 Neal Beauchamp Rapha Cycling Club 24:08:00 Male Senior
5 Simon Pearce Berkhamsted Cycling Club 24:15:00 Male Vet
6 Alan Wylie Amersham Road Cycling Club 24:25:00 Male Senior
7 Matthew Passenger Echelon Cycling 24:44:00 Male Senior
8 Lee Harrison VCT Racing 24:53:00 Male Vet
9 Joe Nixon Ashmei Musette Race Team 24:56:00 Male Vet
10 Philip Eaves Berkhamsted Cycling Club 25:07:00 Male Senior
11 Samantha Fawcett Lovelo Cycle Works 25:13:00 Female Senior
12 Ben Nixon Ashmei Musette Race Team 25:16:00 Male Vet
13 Guy Green Hillingdon Triathletes 25:24:00 Male Senior
14 Sophie Lewis Cycle Team Onform 25:40:00 Female Junior
15 Nicholas Darvell Ashmei Musette Race Team 25:43:00 Male Vet
16 Martin Gibson West London Combine 25:44:00 Male Vet
17 Tim Fowler PSSA Cycling Club 25:46:00 Male Vet
18 Dave Johnson VC 10 26:34:00 Male Vet
19 Marcus Elmidoro VC 10 26:54:00 Male Vet
20 Daniel Goodwin Hillingdon Slipstreamers 27:03:00 Male Junior
21 Rob Haddock Hemel Hempstead CC 27:20:00 Male Vet
22 Debbie Honour VC 10 27:25:00 Female Vet
23 Simon Bowller Berkhamsted Cycling Club 27:34:00 Male Vet
24 Melinda Atkinson Lovelo Cycle Works 27:38:00 Female Vet
24 Philip Skinner Welwyn Whs 27:38:00 Male Vet
26 Paul Molyneux Berkhamsted Cycling Club 28:04:00 Male Vet
27 Rebecca Fawcett Lovelo Cycle Works 28:05:00 Female Senior
28 John Prentice Hillingdon Triathletes 28:25:00 Male Vet
29 Laurent Audibert Watford Velo Sport 28:31:00 Male Senior
30 Gavin Booth VTTA (London & Home Counties) 28:35:00 Male Vet
31 Mike Plowman Berkhamsted Cycling Club 29:23:00 Male Vet
32 David Cuthbert Berkhamsted Cycling Club 29:51:00 Male Vet
33 Bethany Harrison Lovelo Cycle Works 31:44:00 Female Senior
34 Zac George Bicester Millennium CC 31:50:00 Male Junior
35 Shaun Lennox Berkhamsted Cycling Club 33:26:00 Male Vet
36 Millie Carey Team Milton Keynes 34:56:00 Female Juvenile
37 Stephen Lee Berkhamsted Cycling Club 55:48:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: CTT Classic Series 2
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands