Benjamin Harmer fastest in the team Sportslab Hill Climb on October 5th; Mathilde Pauls fastest woman
Result: Team Sportslab Hill Climb
1 Benjamin Harmer Wold Top The Edge RT 02:13.8 Male Senior
2 Ben Mackinson Apache Brave Racing 02:25.5 Male Senior
3 Jack Levick Rose Race Team 02:26.6 Male Espoir
4 Richard Lucas Mapperley CC 02:29.7 Male Senior
5 Michael Cooke Nottingham Clarion CC 02:30.7 Male Senior
6 Jake Wade Lindsey Roads Cycling Club 02:33.6 Male Senior
7 Callum Mcpartlin DR J Performance 02:42.9 Male Senior
8 Matt Elworthy Velo-One Cycling Team 02:43.0 Male Senior
9 Christopher Peach Ilkeston Cycle Club 02:44.5 Male Senior
10 Jacob Bush Bourne Wheelers 02:45.3 Male Juvenile
11 David Telford Lincoln Wheelers CC 02:45.6 Male Senior
11 Andy Moore Lincoln Wheelers CC 02:45.6 Male Vet
13 Tim Lister Bourne Wheelers 02:45.9 Male Vet
14 Ben Warner Hull Thursday RC 02:47.3 Male Vet
15 Charlie Green Lincoln Wheelers CC 02:47.5 Male Senior
15 Ben Shucksmith Ellmore Factory Racing 02:47.5 Male Senior
17 Sam Tuplin Ellmore Factory Racing 02:48.0 Male Senior
18 James Gilbert Rose Race Team 02:49.6 Male Espoir
19 Nick Burton Newark Castle C C 02:51.4 Male Vet
20 Callum Simms Apache Brave Racing 02:53.5 Male Espoir
21 Ashley Hill Bourne Wheelers 02:53.6 Male Senior
22 Sam Marshall Velo-One Cycling Team 02:54.2 Male Senior
23 Adam Reeder Alford Whs 02:56.5 Male Senior
24 Mathilde Pauls Sigma Sports 02:57.6 Female Senior
25 Sarah Lewthwaite Team Sportslab 03:01.9 Female Vet
26 Mike Beckett Team Sportslab 03:05.2 Male Vet
27 Alan Bailey Paintrain Lincoln 03:05.4 Male Vet
28 Jon Clarke Lincoln Wheelers CC 03:07.7 Male Vet
29 John Orridge Witham Wheelers 03:07.8 Male Vet
30 Karen Brooks Team Sportslab 03:27.3 Female Vet
31 Ian Pike (Trike) Lincoln Wheelers CC 03:28.4 Male Vet
32 Karen Taylor Team Sportslab 03:39.1 Female Vet
33 Wayne Hill Bourne Wheelers 03:48.5 Male Vet
34 Annabel Vella Worksop Wheelers Cycling Club 03:58.4 Female Vet
35 Gary Wright (Trike) Lincoln Wheelers CC 04:08.8 Male Vet
36 Noah Starbuck Sleaford Wheelers Cycling Club 04:11.3 Male Juvenile
37 Karen Seal Lincoln Wheelers CC 04:14.3 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
Other News on VeloUK
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT