Arthur Franklin fastest in the Team Tor 2000 10 mile time trial on October 6; Catherine Hilton fastest woman; Matt Slater and Liam Bard fastest two up
Result: Team Tor 2000
1 Arthur Franklin Team HUUB 19:47 Male Senior
2 Conrad Moss NOPINZ 19:59 Male Vet
3 Tony Chapman Frome and District Wheelers 21:30 Male Vet
4 Lubos Obornik CS Dynamo 21:31 Male Vet
5 Alister Trendell Honiton Spinners 22:34 Male Vet
6 Andrew Parnowski City Cycle Couriers RT 22:50 Male Vet
7 Bob Foxwell 1st Chard Wheelers 23:13 Male Senior
8 Richard Babbage Mid Devon CC 23:23 Male Vet
9 Simon Medlyn PSSA Cycling Club 23:36 Male Senior
10 Owen Messenger NOPINZ 24:02:00 Male Vet
11 Paddy Coombe Mid Devon CC 24:05:00 Male Vet
12 Mark Hughes 1st Chard Wheelers 24:09:00 Male Senior
13 Andrew Cooke Bristol South Cycling Club 24:42:00 Male Vet
14 Catherine Hilton Sid Valley CC 24:44:00 Female Vet
15 Oliver Allen Mid Devon CC 25:13:00 Male Junior
16 James Greenaway Exeter Whs CC 25:14:00 Male Senior
17 Nikki Toomer Exeter Whs CC 25:52:00 Female Vet
18 Scott Rumens Team DCP 25:54:00 Male Senior
19 David Gray Axe Valley Pedallers 26:27:00 Male Vet
20 Heather Mayne Wellington Wheelers Cycling Club 28:22:00 Female Vet
21 John Trout 1st Chard Wheelers 30:13:00 Male Vet
22 Tim Prior Yeovil Cycling Club 34:41:00 Male Vet
… continued after advert
Two Up
1 Matt Slater Revo Racing 19:59 Male Vet
1 Liam Bard Revo Racing 19:59 Male Senior
2 Elliot Davis Team Tor 2000 | KALAS 22:43 Male Vet
2 John Hollier Team Tor 2000 | KALAS 22:43 Male Vet
3 Gregory Stacey North Devon Wheelers 22:50 Male Vet
3 Philip Morrish North Devon Wheelers 22:50 Male Vet
4 Ruben Stacey North Devon Wheelers 24:02:00 Male Juvenile
4 George Eames North Devon Wheelers 24:02:00 Male Juvenile
5 David Moran 1st Chard Wheelers 26:20:00 Male Vet
5 Andrew Lawrence 1st Chard Wheelers 26:20:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT