Dan Evans fastest in the Fibrax Wrexham RC Hill Climb on Sunday (October 6) in Wales; Hannah Rhodes-Patterson fastest woman
Result: Fibrax Wrexham RC Hill Climb
1 Dan Evans ASSOS Equipe UK 09:14.7 Male Senior
2 Kirk Vickers Holohan Coaching Race Team 09:30.0 Male Senior
3 Andy Cunningham Ilkley CC 09:43.2 Male Senior
4 Leon Wright Race Hub 09:43.9 Male Senior
5 Liam Holohan Holohan Coaching Race Team 09:51.7 Male Senior
6 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 09:52.6 Male Senior
7 Chris Mann Velotik Racing Team 09:59.6 Male Junior
8 David Scott MULE .C.C. 10:05.6 Male Senior
9 Kieran Wynne-Cattanach B38/Cycles In Motion 10:10.1 Male Espoir
10 Will Corden VeloRunner RT 10:14.9 Male Senior
11 David Griffiths Bioracer-Moriarty Bikes 10:20.6 Male Senior
12 George Evans Team Bottrill 10:21.2 Male Espoir
13 Ben Norbury Congleton CC 10:21.9 Male Senior
14 Sam Marshall Frodsham Wheelers 10:26.4 Male Espoir
15 Oliver Hayward Holohan Coaching Race Team 10:28.5 Male Senior
16 Jack O’neill Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 10:30.8 Male Senior
17 Thomas Hanlon Team Chronomaster 10:33.8 Male Senior
18 Toby Williams Velotik Racing Team 10:43.1 Male Senior
19 Daniel Stevens Liverpool Century RC 10:58.6 Male Senior
20 Mark Jones Wrexham RC 11:13.9 Male Vet
21 Michael Lewis Rhyl CC 11:14.0 Male Senior
22 Chris Pook Holohan Coaching Race Team 11:24.5 Male Senior
23 Hannah Rhodes-Patterson Congleton CC 11:30.0 Female Senior
24 Adrian Thorpe Wrexham RC 11:30.2 Male Vet
25 Sion Mcguinness Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 11:43.1 Male Senior
26 James Davies MULE .C.C. 11:51.8 Male Senior
27 Steve Aston Wrexham RC 11:56.2 Male Vet
28 Caron Rees Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 11:59.3 Male Senior
29 James Kenningham Wrexham RC 11:59.7 Male Vet
30 Darren Nixon Rhyl CC 12:02.8 Male Senior
31 Michael Stanley North Wirral Velo 12:12.1 Male Vet
32 Jessica Evans ASSOS Equipe UK 12:12.8 Female Vet
33 Evan Burgess Rhyl CC 12:17.6 Male Juvenile
34 Harri Evans Mid Shropshire Wheelers 12:28.4 Male Junior
35 Angelo Derosa Poco Loco Cycling R.T. 12:33.1 Male Vet
36 Ben Sharratt St Helens CRC 12:43.1 Male Senior
37 David Cuthill North Wirral Velo 12:51.9 Male Senior
38 Nathan James Chester RC 12:52.2 Male Senior
39 Neil Wilson Paramount CRT 12:55.7 Male Vet
40 Neil Coles Oswestry Paragon CC 12:58.5 Male Vet
41 Karl Southern Chester RC 13:04.2 Male Senior
42 Simon Law Race Rapid 13:16.5 Male Vet
43 Brian Woods Chester RC 13:22.5 Male Vet
44 Peter Grindley Liverpool Century RC 13:36.3 Male Vet
45 Russell Ellis Wrexham RC 13:36.5 Male Vet
46 James Mackie Port Sunlight Wheelers 13:41.0 Male Senior
47 James Hargreaves Kenilworth Whs 13:43.2 Male Vet
48 Aiden O’leary Rhos-on-Sea CC 13:43.7 Male Espoir
49 Paul Grindley Liverpool Century RC 13:44.4 Male Vet
50 Paul Cubbins Mersey Tri 13:47.4 Male Vet
51 Adam Riley Oswestry Paragon CC 13:49.6 Male Vet
52 Paul Modern Chester RC 13:50.8 Male Vet
53 D J Fanning Weybridge Wheelers 14:04.4 Male Vet
54 James Neale North Shropshire Wheelers 14:12.1 Male Senior
55 Dafydd Hughes Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 14:13.2 Male Senior
56 Steffan Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 14:14.3 Male Vet
57 Gino Trasatti North Shropshire Wheelers 14:17.0 Male Vet
58 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC (Aintree) 14:17.9 Male Vet
59 Cheri Mills Wrexham RC 14:20.1 Female Vet
60 Richard Burt Solihull CC 14:25.4 Male Vet
61 Andy Langan Birkenhead North End CC 14:31.4 Male Vet
62 Helen Aldred Liverpool Phoenix CC (Aintree) 14:32.8 Female Senior
63 Geoff Standring Clwb Seiclo Rhuthun / Ruthin C.C. 14:34.8 Male Vet
64 Philip Hill Chester RC 14:35.1 Male Vet
65 Sam Marshall Chester RC 14:35.6 Male Vet
66 Sally Cunliffe Clwb Seiclo Rhuthun / Ruthin C.C. 14:50.8 Female Vet
67 Chris Wynne Rhos-on-Sea CC 14:54.4 Male Vet
68 Jeff Mace Chester RC 15:02.6 Male Vet
69 Stephen Roberts Oswestry Paragon CC 15:05.6 Male Vet
70 Penny Thorn Port Sunlight Wheelers 15:06.4 Female Vet
71 Paul Robertshaw Chester RC 15:09.9 Male Vet
72 Ian Ellis Mersey Tri 15:18.4 Male Vet
73 Huw Parry Anglesey Cycling Group 15:19.5 Male Vet
74 Arthur Yates Kuota-GSG 15:22.2 Male Juvenile
75 Mal Balmer St Helens Tri 15:23.5 Male Vet
76 Jonathan Gorman MULE .C.C. 15:29.1 Male Vet
77 Darrell Walsh Oswestry Paragon CC 16:02.3 Male Vet
78 Melvin Swallow Chester RC 16:20.0 Male Vet
79 Nicola Fairhurst Port Sunlight Wheelers 16:40.7 Female Vet
80 Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle Club 17:23.6 Female Juvenile
81 Stephen Armstrong Chester RC 17:39.0 Male Vet
82 Brian Boyle Liverpool Century RC 17:56.2 Male Vet
83 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 18:08.7 Male Vet
84 Michael Hurworth North Wirral Velo 18:18.7 Male Vet
85 Ivor Bennett Liverpool Century RC 20:10.7 Male Vet
86 David Allen Jones Wrexham RC 20:22.1 Male Vet
87 Peter Norman Wrexham RC 22:21.3 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique