Ed Laverack fastest in the Bristol South CC Hill Climb in the Mendip Hills on Sunday (October 20); Olivia Bentley fastest woman
Result: Bristol South CC Hill Climb
1 Ed Laverack SwiftCarbon Pro Cycling 06:40.5 Male Senior
2 Tom Nancarrow NOPINZ 06:52.9 Male Espoir
3 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 06:53.6 Male Senior
4 Phil Stonelake Bristol Road Club 07:13.2 Male Vet
5 Archie Cross Cycles In Motion 07:13.6 Male Senior
6 Cameron Biddle Morvelo Basso RT 07:14.2 Male Espoir
7 Josh Coyne Bpm Coaching 07:18.3 Male Senior
8 Jacques Coates Cycle Team Onform 07:28.5 Male Junior
9 Ashley Gray Yeovil Cycling Club 07:32.6 Male Espoir
10 Jake Sargent Bristol Road Club 07:34.3 Male Espoir
11 Robert Borek Bristol South Cycling Club 07:35.3 Male Senior
12 Carl Jolly University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 07:36.9 Male Espoir
13 Morgan Curle Rogue Racing 07:37.0 Male Espoir
14 Thomas Arkell East London Velo 07:38.0 Male Junior
15 David Janes Wheels of Dorset | Aero Testing | Bike Fitting 07:44.9 Male Senior
16 Nick Livermore Bristol South Cycling Club 07:47.3 Male Senior
17 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 07:47.9 Male Vet
18 Conor Mcgoldrick University of Bath Cycling Club 07:48.3 Male Espoir
19 Ted Cross University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 07:48.7 Male Senior
20 James Coleman Rogue Racing 07:49.1 Male Senior
21 Andrew Kirby 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 07:50.1 Male Senior
22 Jack Phillips 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 07:51.3 Male Senior
23 Jonathan Heath Brecon Wheelers 07:53.1 Male Senior
24 David Cullen Bristol South Cycling Club 07:55.4 Male Senior
25 Anthony Clark Salt and Sham Cycle Club 07:55.8 Male Senior
26 Kevin Thomas Bradford-on-Avon Cycling Club 07:59.0 Male Vet
27 Joe Norledge Bristol South Cycling Club 08:00.8 Male Senior
28 Oliver Bridgewood JAM Cycle Race Team coached by BPC 08:01.9 Male Senior
29 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 08:04.8 Male Vet
30 Steve Thomas Bristol Road Club 08:15.6 Male Vet
31 Daniel Eastment 1st Chard Wheelers 08:26.3 Male Vet
32 Gordon Markus Severn Road Club 08:28.7 Male Vet
33 Ben Turner Wellington Wheelers Cycling Club 08:29.6 Male Vet
34 Jerry Rayner Westbury Wheelers 08:32.5 Male Vet
35 Thomas Southey Bristol South Cycling Club 08:32.8 Male Senior
36 Sam Westlake PDQ Cycle Coaching 08:34.4 Male Senior
37 Matthew Skeats University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:37.6 Male Senior
38 Olivia Bentley Vision Innovative Leisure Racing Team 08:41.7 Female Senior
39 Nicole Coates Brother.UK Fusion RT 08:42.0 Female Espoir
40 James Harrison Sodbury Cycle Sport 08:42.8 Male Senior
41 William Scott Bristol South Cycling Club 08:45.0 Male Senior
42 Andy Collins Chew Valley Cycling Club 08:45.9 Male Senior
43 Andrew Turner Bristol South Cycling Club 08:47.4 Male Senior
… continued after advert
44 Kate Mactear Bristol South Cycling Club 08:47.8 Female Senior
45 Daniel Burbridge Bristol South Cycling Club 08:49.2 Male Senior
46 Thomas Hall Bristol South Cycling Club 08:49.4 Male Senior
47 Junda Niu University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:50.5 Male Espoir
48 Jon Reilly Bristol South Cycling Club 08:54.9 Male Senior
49 Mark Jerzak Chew Valley Cycling Club 08:57.3 Male Senior
50 Matthew Thompson Bristol South Cycling Club 08:59.6 Male Senior
51 Gary Fouracres Northover VT / Rudy Project / SCS 09:08.9 Male Vet
52 Chris Truman Velo Club Bristol 09:10.7 Male Vet
53 Christopher Britten Sodbury Cycle Sport 09:11.3 Male Vet
54 Sam Milliner University of Sheffield Cycling Club 09:14.5 Male Espoir
55 Mark Hudson Bristol South Cycling Club 09:16.9 Male Senior
56 James Manthorp Chew Valley Cycling Club 09:19.1 Male Senior
57 Charlie Lacaille University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 09:21.2 Male Espoir
58 Joe Lund Salt and Sham Cycle Club 09:21.4 Male Vet
59 David Bolton Bristol South Cycling Club 09:24.0 Male Vet
60 Richard Bennett Bristol South Cycling Club 09:28.8 Male Senior
61 Lee Musto Minehead Cycling Club 09:30.7 Male Vet
62 Marc Allen Swindon Road Club 09:33.9 Male Vet
63 Luke Smith Bristol South Cycling Club 09:34.7 Male Vet
64 Tommy Barlow Clevedon & District Road Club 09:35.0 Male Vet
65 Joanne Jago Performance Cycles CC 09:37.7 Female Senior
66 Harvey Thomas Bristol Road Club 09:38.0 Male Juvenile
66 Jack Luke Bristol South Cycling Club 09:40.6 Male Senior
68 Russell Day Bristol South Cycling Club 09:42.4 Male Senior
69 Felix Smith Bristol South Cycling Club 09:43.7 Male Senior
70 Toby Ryan Webbs 1902 CC 09:48.2 Male Senior
71 Chris Adams Bristol South Cycling Club 09:56.3 Male Vet
72 Emily Kate Walton Beeston Cycling Club 09:56.8 Female Senior
73 Robin Hunt Bristol Road Club 09:59.0 Male Vet
74 Becky Dodds Rogue Racing 10:00.3 Female Senior
75 Alice Thomson Bristol South Cycling Club 10:02.5 Female Senior
76 Imam Qazi Brothers On Bikes 10:11.3 Male Vet
77 Amelia Mitchell University of Bath Cycling Club 10:19.5 Female Senior
78 Paul Jones Bristol South Cycling Club 10:20.6 Male Vet
79 Wiebke Rietz 1st Chard Wheelers 10:38.9 Female Vet
80 Dean Teifel Recycles RCC 10:58.8 Male Senior
81 Heidi Blunden 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 10:59.3 Female Senior
82 Eleanor Jaskowska Bristol South Cycling Club 11:12.9 Female Senior
83 Richard Emery Severn Road Club 11:23.5 Male Vet
84 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 11:26.3 Male Vet
85 John Lamb Clevedon & District Road Club 11:28.6 Male Vet
86 Simon Cox Bristol South Cycling Club 11:31.3 Male Senior
87 Sara James Clevedon & District Road Club 11:47.4 Female Vet
88 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 12:47.0 Female Vet
89 Simon Davis VTTA (Midlands) 12:55.8 Male Vet
90 Karen Spiteri Avid Sport 13:01.4 Female Vet
91 Matthew Young Chew Valley Cycling Club 16:08.1 Male Vet
92 Rachel Profit Clevedon & District Road Club 16:16.0 Female Vet
93 Peter Rogers Team Tor 2000 | KALAS 17:37.1 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch