Iwona Szmyd, Nick Blight, Simon Burgess and Nick Baldwin winners at round 7 of the Western CycloCross League at Keynsham (Bristol) on October 27
Result: Western CX League Rd 7
WOMEN
1 Iwona Szmyd MTZoom V40
2 Sophie Halhead Senior
3 Miriam Whitehurst SomerValley CC V50
4 Zoe Lawrence 73 Degrees Senior
5 Sally Crocker Avid Sport Senior
6 Charlotte Sampson Faux Pro Cc Senior
7 Helen Kuhlman Avid Sport V40
8 Gaby Thompson 0 Senior
9 Alison Turner V50
SENIOR MEN
1 Nick Blight Magspeed Racing Senior
2 William Hibberd DAS RAD KLUB Senior
3 William Haynes Cheltenham Cc Senior
4 David Janes Swift Performance Coaching Senior
5 Grant Leavy Senior
6 George Britton Severn RC Senior
7 Mike Brunsdon Magspeed Racing Senior
8 Chris Parker VC St Raphael Senior
9 Benjamin Clement Bristol Cx Senior
10 Liam Cahill Reflex Racing Senior
11 Louis Britton Severn RC Junior
12 Ben Wallis Bristol Road Club Senior
13 Edward Armstrong Junior
14 James Craven Senior
15 Daniel Burbridge Bristol South Cc Senior
16 Harry Denness Junior
17 Aaron Pascovitch Lvis Senior
18 Paul Hilder Senior
19 Dan Hopes Rapha Cycling Club Senior
20 Rob Haynes Cheltenham & County CC Senior
21 Shriranga Bristone Senior
22 Simon Lineard Senior
… continued after advert
VET 40
1 Simon Burgess Bristol Cx V40
2 Peter Kench ASE Racing V40
3 Anthony White Mt Zoom.com / RDFCC V40
4 Simon Snowden 73Degrees CC V40
5 Andy Edwards BIKESTRONG-KTM V40
6 James Carver 0 V40
7 John Russell BRC/Dream V40
8 Will Hutchin V40
9 David Kift BW Cycling V40
10 Phil Calvert Performance Cycles V40
11 Ian Cole Bristol Cx V40
12 Fran Rizzuti Army Cycling Union V40
13 Steve Whitehurst Reflex Racing V40
14 Nick Pashley Bristol Cx V40
15 Matt Stephenson Salt And Sham V40
16 Chris Reed V40
17 Joe Loader Cheddar Cycling Club V40
18 Christopher Cooknell Bike City V40
19 Ian Wood V40
20 Martin Doddimeade V40
21 John Grenfell Bradford on Avon V40
22 Rich McColl Weasels Cc V40
23 Ben Cook Bristol Cx V40
24 Paul Whitesmith Bristol Cx V40
25 Pete Robson 0 V40
26 Paul Tomkinson Hereford Tri Club V40
27 Darren Armstrong V40
28 Dean Clark V40
29 Daniel Smith ASE Racing V40
30 Ian Daws Ride 24/7 V40
31 jaime norman 0 V40
32 Mark Jones V40
33 Stuart Olds V40
34 Joe Day V40
35 Ashley Hutchinson Trowbridge Cc V40
36 Andrew Morris Ouroboros V40
VET 50
1 Nick Baldwin V50
2 Gary Hobbs Stroud Valley Velo V50
3 Alan Green Bscc V50
4 Patrick Foley No club V50
5 Paul Douglas Lovelo Cycle Works V50
6 Ed Goss Bristol Cx V50
7 Donald MacGregor Dream Cycling V60
8 Mark Ashurst Reflex Racing V50
9 Neil Blessitt Severn RC V60
10 Simon Davis Sodbury Cycle Sport V50
11 Paul Baron V50
12 Phill Whitman Unattached V50
13 Gordon Smillie Cheltenham & County C C V60
14 Paul Loosemore Team Striking Bikes V50
15 Richard Franklin Salt And Sham Cycle Club V50
16 Pete Challis V50
17 Jim Denness Salt And Sham V50
18 Neil Turner Hereford Triathlon V50
19 Steve Walters Salt & Sham V50
20 Mike Carden Ride 24/7 V50
21 Paul Fuchs Ride 24/7 V50
… continued after advert
YOUTH
1 Dylan Cherruault Avid Sport U14
2 Benjamin Pearcey Avid Sport U14
3 Elen Ruck Sulis Scorpions U14
4 Sam Budd Ctwycc U14
5 Arthur Gorge U14
6 Chloe Shephard Ctwycc U14
7 Darcy Purvey U14
Under 12
1 Ruben Wady U12
2 Ross Cherruault Sulis Scorpions U12
3 Noah Roscoe U12
4 Finley Cummins Sulis Scorpions U10
5 Felicity Lowe U12
6 Estelle Lowe U12
7 Theo Burbridge-Kelly Bristol South Cc U8
8 Tessa Dixon U12
9 Daisy Addis 0 U10
10 Imogen Sparrow Sodbury Cycle Sport U12
11 Oliver Carver U8
12 Heidi Roscoe U10
13 Isaac Pearcy Sulis Scorpians U12
14 Jack Sims U12
15 Charlie Scott U12
16 Josie Budd U10
17 Polly Carver U10
18 Lucas Seymour U10
19 Rufus Hack U8
20 Ruby Britton U10
21 Myles Burbridge-Kelly U8
22 Mia Browning U10
23 Isaac Seymour U8
24 Daniel Payne U8
25 Benjamins Sims U8
26 Calvin Pascouti U8
27 Freya Sparrow U8
28 Ella-Louise Waite U10
29 Tristan Pascouti U8
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch