David Lines one of the many winners at the Cross at the Cube in Glasgow on November 3rd
Result: Cross at the Cube
Open Adult
1 David Lines Wheelbase CabTech Castelli Vet 40-49
2 Douglas Cameron Vet 40-49
3 Chris Hinds SR Albannach Senior
4 Will Beresford SR Albannach Senior
5 Gregor Robb Glasgow Riderz
6 Keir Greatorex Glasgow Green Cycle Club Senior
7 Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Senior
9 Ewan Mulhern Glasgow United CC Senior
10 George Roberts Icarus Racing Vet 40-49
11 Grant Scott Ronde Cycling Club Senior
12 Ally Anderson dooleys cycles Vet 40-49
13 Roddy Yarr Glasgow Nightingale CC Vet 50-59
14 Derek Ditty Velocity 44 RT
15 David A Lindsay Vet 40-49
16 David Ritchie Glasgow Green Cycle Club Senior
17 Chris ONeill Glasgow Nightingale CC Vet 40-49
18 Seonaidh Charity Ronde Works Racing Senior
19 David Macivor West Lothian Clarion CC Senior
20 David Holgate www.Hardie-Bikes.com Senior
21 Mark Shaw
22 Cameron Gray Royal Albert CC Vet 50-59
23 Chris Hall Deeside Thistle CC Senior
24 Douglas Leslie Ronde Cycling Club
25 Chris Watson Glasgow Nightingale CC Vet 40-49
26 Matt Rus VC Long Eaton Senior
27 Karly Millar SR Albannach Senior
28 Iain Fisher Ayr Roads Cycling Club Senior
29 David Hordon West Lothian Clarion CC
30 Alan Clark Glasgow Green Cycle Club Senior
31 Gary Currie Ayr Burners Cycling
32 Dougie Dorrington Lomond Roads CC
33 Stuart Tennant Johnstone Wheelers Cycling Clu… Senior
34 Sian Tovey dooleys cycles
35 Liam Douglas
36 Steven Robertson Icarus Racing Vet 40-49
37 David Anderson Glasgow Nightingale CC
38 Neal Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri…
39 Craig Napier Glasgow Nightingale CC
40 James Fraser-Moodie Pedal Power RT Vet 40-49
41 John Macarthur Glasgow Nightingale CC
42 Steven Anderson Glasgow Nightingale CC Vet 50-59
43 Keith Breckenridge Mukyriderz Cycling Club
44 David Hogg Stirling Bike Club Vet 50-59
45 Lyall Craig Inverclyde Velo
46 Peter Hall Kinross CC Senior
47 Graham Wilson Royal Albert CC Vet 50-59
48 Stuart Andrews Senior
49 Christopher McAuley Walkers Cycling Club
50 Mieke Kalmijn Glasgow Riderz
51 Aileen Mulhern Senior
52 Kieran Macleod Glasgow Track Racing Club
53 Andrew Gass Ronde Cycling Club
54 Brian Corr Mukyriderz Cycling Club
55 Vicky Begg
56 Helen Winton Stirling Bike Club Vet 50-59
57 Dean Lewis RC Cumbernauld & Kilsyth Vet 40-49
58 Chris Thompson West Lothian Clarion CC
59 Aileen Fisher Ayr Roads Cycling Club Vet 50-59
60 Vit Horacek
61 Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri…
62 Thomas McNeish Royal Albert CC
63 Alex Mcdonald
64 Jane Sargent
65 Dan Gates Senior
66 Robert Brewer Glasgow Riderz Senior
67 Lauren Liversidge Deeside Thistle CC
68 Lynsay Falconer
69 Joanne Gemmell
70 Davie Graham Velo Club Moulin Vet 50-59
71 Kirsteen Ellis Synergy Cycles Vet 50-59
72 Alison Brown Stirling Bike Club
73 Dave Conacher Kennoway RC
74 Louise Smith
75 Mark Colquhoun Glasgow Nightingale CC Vet 40-49
76 Christopher White Fife Century RC Vet 60+
… continued after advert
Under 16 Boys
1 Patrick Barnes Glasgow Riderz Youth U16
2 Rory Laidlaw Peebles CC Youth U16
3 Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu… Youth U16
4 Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Youth U16
5 Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu… Youth U16
6 Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Youth U16
7 Declan Sangster Grampian Tigers Youth U16
8 James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu… Youth U16
9 Ben Gibson Royal Albert CC Youth U16
10 Calum Morrison Edinburgh RC Youth U16
Under 16 Girls
1 Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri… Youth U16
2 Beth Shaw Royal Albert CC Youth U16
3 Una Morrice Glasgow Riderz Youth U16
Under 14 Boys
1 Luis Ryder Edinburgh RC Youth U14
2 Reubens Thomson Grampian Tigers Youth U14
3 Ahron Dick Stirling Bike Club Youth U14
4 Geoff Vera Glasgow Riderz Youth U14
5 Fraser Anderson Johnstone Wheelers Cycling Clu… Youth U14
6 Archie McGhee Glasgow Riderz Youth U14
7 Murray Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu… Youth U14
8 Iain Carter Glasgow Riderz Youth U14
9 Jonah Swan
10 Harris Drackford Falkirk Junior Bike Club Youth U14
11 Andrew Brewer Glasgow Riderz Youth U14
12 Calum Matthews
Under 14 Girls
1 Ines Morrice Glasgow Riderz Youth U14
2 Charlotte Brolly East Kilbride Road Club Youth U14
3 Lacey Holmes Royal Albert CC Youth U14
Under 12 Boys
1 Cole McCann Royal Albert CC Under 12
2 Finlay Barr Royal Albert CC Under 12
3 Jamie Hall Edinburgh RC Under 12
4 Xander Graham Edinburgh RC Under 12
5 Iain Rae Royal Albert CC Under 12
6 Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Under 12
7 Joe Barnes Glasgow Riderz Under 12
8 Ethan Waters Under 12
9 Colin Johnston East Kilbride Road Club Under 12
10 Nathan McKelvie Glasgow Riderz Under 12
11 Arran Drackford Falkirk Junior Bike Club Under 12
12 Alexander Ferns Glasgow Riderz Under 12
13 Anthony Steel Falkirk Junior Bike Club Under 12
14 Nathan Povey Glasgow Riderz Under 12
15 Theo Ngouajio Glasgow Riderz
16 Harry Conacher Under 12
Under 12 Girls
1 Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Under 12
2 Isla Queen Glasgow Riderz Under 12
3 Kasey Park Edinburgh RC Under 12
4 Lexa Whyte Discovery Junior Cycling Club Under 12
5 Erin Burnett Hadleigh MTB Club Under 12
6 Eleanor Winter Glasgow Riderz Under 12
7 EIrwe Meredith Under 12
… continued after advert
Under 10 Boys
1 Zach Buchan Edinburgh RC Under 12
2 Josh Buchan Edinburgh RC Under 12
3 Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Under 12
4 Aidan Ryder Edinburgh RC Under 12
5 Lewis McAusland Falkirk Junior Bike Club Under 12
6 Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu… Under 12
7 Alex Richardson West Lothian Clarion CC Under 12
8 Nicholas Cutler East Kilbride Road Club Under 12
9 Oliver Cassidy Under 12
10 Harris Douglas Glasgow Riderz Under 12
11 Finlay Crossen Royal Albert CC Under 12
12 Andrew Harrison Under 12
13 Kyle Solman Glasgow Riderz
Under 10 Girls
1 Millie Boothman East Kilbride Road Club Under 12
2 Emma Hall Edinburgh RC Under 12
3 Maisie Rae Royal Albert CC Under 12
4 Isla Amon Under 12
5 Ailsa Queen Glasgow Riderz Under 12
6 Femke McKenna Glasgow Riderz Under 12
7 Megan Black East Kilbride Road Club Under 12
Under 8 Boys
1 Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu… Under 12
2 Fyfe Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu… Under 12
3 Alexander Mullen Falkirk Junior Bike Club Under 12
4 Bobby Buchan KICC
5 Lewis Barr Under 12
6 Kyle Reid Falkirk Junior Bike Club Under 12
7 Ellis McAusland Falkirk Junior Bike Club Under 12
8 Robbie Colquhoun Falkirk Junior Bike Club Under 12
9 Alasdair Ogg Johnstone Wheelers Cycling Clu…
10 Finlay Gibbs Falkirk Junior Bike Club
11 Ruaridh Simpson Under 12
12 Bowie Freel Under 12
13 Nathan Sloan Under 12
Under 8 Girls
1 Emma Nicholson East Kilbride Road Club Under 12
2 Aemelia Simpson Under 12
3 Freya Lindsay Johnstone Wheelers Cycling Clu…
4 Jessica Wilson Falkirk Junior Bike Club Under 12
5 Cara Drackford Under 12
6 Ailsa Harrison Under 12
7 Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu… Under 12
Come and Try (Beginners – Adults)
1 Joseph Perkins University of Exeter Cycling C…
2 James Harrison Senior
3 Paul Hornby Glasgow Ivy CC Vet 50-59
4 Oliver Teenan
5 Suzy Drummond Senior
6 Joe Pollard
7 Fiona Cockburn
8 Callum MacGregor
9 Alan Hay
10 Douglas Finch
11 Robin Hoyle Vet 50-59
12 John Mcfarlane Vet 40-49
13 Michael Alexander Senior
14 Patrick Bowman Senior
15 Douglas Melvin Vet 40-49
16 Leonard Tedd Vet 40-49
17 Nik Charlton Glasgow Wheelers Senior
18 Umesh Dhokia Livingston Cycling Club Vet 40-49
19 Mairi Mcintosh Vet 50-59
20 Ian Ollig Vet 40-49
21 Nathalie Brohan Royal Albert CC Vet 40-49
22 Reece Lester
23 Adam Neilson Senior
24 Graeme Bodel VC Astar Anderside Senior
25 Benjamin Hands
26 Vivien Monteith
27 Steven Thomson Vet 40-49
28 Rosslyn Anderson
29 Andrew Littlejohns Vet 40-49
30 Aileen Sloan Senior
31 Andrew Macpherson Senior
32 Glen Hornby Glasgow Ivy CC Junior
33 Laura Johnstone Senior
34 Colin Miller Vet 50-59
35 Joanne Buchan Senior
36 Fiona Ellis
37 Brian Rowan Vet 40-49
38 Alistair Bean St Christopher’s CC
39 Sophie Monteith
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch