Ryan Oldfield, Grant Johnson, Harriet Harnden, and Sam Smith winners at round 11 of the Western Cyclocross League on January 5
Result: Western CX League 11
WOMEN
1 Harriet Harnden T Mo Racing Senior
2 Sally Reid Magspeed Racing V60
3 Miriam Whitehurst SomerValley CC V50
4 Natalie Jenks Velo Vitesse Senior
5 Clair Wadden 73 Degrees V40
6 Georgina Raft Senior
7 Claire Lawrence Sodbury Cycle Sport V40
8 Alison Turner Hereford Tri Club V50
SENIOR/JUNIOR
1 Sam Smith Senior
2 Josh Jones Zero Bc Development Senior
3 Scott Chalmers Magspeed Racing Senior
4 Samuel Holder DAS RAD KLUB Senior
5 David Roper Ride 24/7 Senior
6 Ross Holland Saint Piran U23
7 Paul Derrick Sodbury Cycle Sport Senior
8 Louis Britton Severn RC Junior
9 Iain Fairley Gower Riders Senior
10 Lewis Baldwin Avid Junior
11 Mitch Evans Ride 24/7 Senior
12 Phil Stanley Ouroboros Senior
13 Thomas Perry Senior
14 Dan Burt Senior
15 Ed Matysiak Hereford Wheelers Senior
16 Harry Denness Salt & Sham Junior
17 Aaron Pascovitch Lvis Senior
18 Rob Hughes 0 Senior
19 Barnaby Huxtable Junior
… continued after advert
VET 40
1 Simon Burgess Bristol Cx V40
2 Peter Kench ASE Racing V40
3 Glyn Griffiths 73 Degrees Bicycles V40
4 Simon Snowden 73Degrees CC V40
5 Kevin Brewer 73 Degrees Bicycle shop V40
6 Jeremy Addis VC St Raphael V40
7 Steve Whitehurst Reflex Racing V40
8 Nick Pashley Bristol Cx V40
9 Ian Cole Bristol Cx V40
10 Chris Ames V40
11 Simon Everington 0 V40
12 Fran Rizzuti Army Cycling Union V40
13 Brian Hosty V40
14 Alex Claridge Woodmancote Wheelers V40
15 Christopher Britten Sodbury Cycle Sport V40
16 Daniel Smith ASE Racing V40
17 Tom Parker Ffscc V40
18 Paul Tomkinson Hereford Tri Club V40
19 Pete Robson 0 V40
20 Finn Spicer Chippenham Wheelers V40
21 David Whitelock Smtbe V40
22 Ian Farmer Ride 24/7 V40
VET 50/60
1 Grant Johnson Sunset Cycles V50
2 Mark James Dream Cycling V50
3 Chris Wreghitt Second Wind V60
4 Nick Baldwin V50
5 Gary Hobbs Stroud Valley Velo V50
6 Mike Williams Salt n sham V50
7 Alan Green Bscc V50
8 John Polak Cotswold Veldrijden V50
9 Donald MacGregor Dream Cycling V60
10 Paul Douglas Lovelo Cycle Works V50
11 Ed Goss Bristol Cx V50
12 Neil Blessitt Severn RC V60
13 Patrick Foley No club V50
14 Alistair Hardy Ccc V50
15 Phillip Bromwich Stratford CC V50
16 Roy Jones Velo Club Montpellier V50
17 Phill Whitman Unattached V50
18 Simon Davis Sodbury Cycle Sport V50
19 Andrew Auburn V50
20 Paul Loosemore Team Striking Bikes V50
21 Jason Stephenson V50
22 Jim Denness Salt And Sham V50
23 John Hawes Cheltenham and County cycling club V60
24 Neil Tyrner Hereford Tri Club V50
25 James Rimmer Bristol Rc V50
26 Paul Fuchs Ride 24/7 V50
… continued after advert
YOUTH
1 Ryan Oldfield Rr & P U14
2 Benjamin Pearcey Avid Sport U14
3 Elliot Roberts Malvern Cycle Sport U16
4 Jessica Hoskins Cardif Jif U14
5 Jonathan Claridge Woodmancote Wheelers U14
6 Oscar Pasmore Avid Sport U14
7 Oliver Agombar Ctwycc U14
8 Chloe Shephard Ctwycc U14
9 Georgina Pasmore Avid Sport U16
UNDER 12
1 Aelwen Davies Towy Riders U12
2 Ross Cherruault Sulis Scorpions U12
3 Noah Roscoe Cycle Stars U12
4 Alex Gilmour Redditch R & P U10
5 Finley Cummins Sulis Scorpions U10
6 Heidi Roscoe Cycle Stars U12
7 Daisy Claridge Woodmancote Wheelers U12
8 Daisy Addis 0 U10
9 Dan Hosty U12
10 Mike Hosty U10
11 Isaac Pearcy Sulis Scorpians U12
12 Ben Gilmour Redditch R & P U8
13 Samuel Clayton U8
14 Matty Bull Cycle Stars U8
15 Calvin Pascovitch U8
16 Nile Walker U8
17 Maud Polak Cotswold Veldridjen U8
18 Rosanna Bull Cycle Stars U8
19 Tristan Pascovitch U8
20 Harry Bull Cycle Stars U10
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch