Molly Pacey, Alister Slater, Ivan Oxborough and Jensen Windsor among the winners at Abbey Farm for round 13 of the Lincolnshire Cyclocross League on January 19
Result: Lincolnshire League Rd 13
WOMEN
1 Molly Pacey Senior Female
2 Julie Clark Witham Wheelers Cycling Club Vet 40-49 Female
3 Pamela Challen VC VELDRIJDEN Vet 40-49 Female
4 Fiona Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Vet 40-49 Female
5 Ellen Fordham Bourne Whls CC Junior Female
6 Rachel Gottlieb Scunthorpe RC Vet 50-59 Female
7 Mia Mawson Sleaford Whls CC Junior Female
SENIOR MEN
1 Alister Slater ClancyBriggs Cycling Academy Senior Male
2 Graham Briggs ClancyBriggs Cycling Academy Senior Male
3 David Earth Steve Poole Plant Hire Senior Male
4 Sam Bradley Ellmore Factory Racing Senior Male
5 Curtis Green Js Cycle Shack Senior Male
6 Oliver Mccall Senior Male
7 Thomas Howes Sleaford Whls CC Senior Male
8 Andrew Howett Senior Male
9 Mark Staples VC VELDRIJDEN Senior Male
10 Tom Bos Senior Male
11 Daniel Ingham VC VELDRIJDEN Senior Male
12 James Cragg Sleaford Whls CC Senior Male
13 Kevan Woollas Sleaford Whls CC Senior Male
… continued after advert
VET MEN
1 Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Vet 40-49 Male
2 Dave Allen Steve Poole Plant Hire Vet 40-49 Male
3 Ian Russell Moda RT Vet 40-49 Male
4 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Vet 40-49 Male
5 Mark Ramage Cliff Pratt Racing Vet 40-49 Male
6 Mark Preston PainTrain Lincoln Vet 40-49 Male
7 Carl Jackson Ellmore Factory Racing Vet 50-59 Male
8 Steve Hayward FISHFACE CYCLES RT Vet 40-49 Male
9 Neil Taylor Coalville Wheelers CC Vet 50-59 Male
10 George Hackney PainTrain Lincoln Vet 40-49 Male
11 Robert Smith Lindsey Road CC Vet 40-49 Male
12 Edward Burkitt Lincoln Wheelers CC Vet 40-49 Male
13 David Preston PainTrain Lincoln Vet 40-49 Male
14 Stephen Walker Trent Valley Road Club Vet 50-59 Male
15 Ben Swain PainTrain Lincoln Vet 40-49 Male
16 Richard Lister Velo Club Lincoln Vet 40-49 Male
17 Edward Loftus VC VELDRIJDEN Vet 50-59 Male
18 Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Vet 40-49 Male
19 Richard Wendt PainTrain Lincoln Vet 40-49 Male
20 Kevin Lincoln Lincoln Wheelers CC Vet 40-49 Male
21 David Handley Vet 40-49 Male
22 Alan Wheeler Boston Triathlon Club Vet 40-49 Male
23 David Cocker Rose Race Team Vet 40-49 Male
24 Heath Speck Velo Club Lincoln Vet 50-59 Male
25 Chris Hoggard Cliff Pratt Racing Vet 40-49 Male
26 Peter Goy Louth Cycle Centre Vet 50-59 Male
27 Philip Heyes Louth Cycle Centre Vet 60+ Male
28 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC Vet 50-59 Male
29 Chris Kettle Bourne Whls CC Vet 40-49 Male
30 Andrew Stewart Vet 40-49 Male
31 Simon Cocker Witham Wheelers Cycling Club Vet 60+ Male
32 Ian Evans Sleaford Whls CC Vet 40-49 Male
33 Christopher Ware Lincsquad (Quadrathlon Club) Vet 50-59 Male
34 Shaun Campling Leicester Forest CC Vet 50-59 Male
35 Graham Atkins Vet 60+ Male
36 Gary Hoskin Velo Club Lincoln Vet 40-49 Male
37 Simon Croft Ellmore Factory Racing Vet 50-59 Male
38 David Hinch Vet 40-49 Male
39 Peter Gossop Lincsquad (Quadrathlon Club) Vet 50-59 Male
40 Neil Ingham Lindsey Road CC Vet 50-59 Male
41 Nick Ward Vet 40-49 Male
42 Sean East Witham Wheelers Cycling Club Vet 40-49 Male
43 David Jackson Vet 60+ Male
44 Barry Robinson Velo Club Lincoln Vet 60+ Male
45 Tim Higgins Scunthorpe RC Vet 50-59 Male
46 Clint Sawyer PainTrain Lincoln Vet 40-49 Male
47 Adam Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Vet 40-49 Male
48 Barry Gray Vet 40-49 Male
49 Gary Horner Vet 40-49 Male
50 Charles Fordham Bourne Whls CC Vet 50-59 Male
… continued after advert
JUNIOR MEN
1 Samuel Howes Sleaford Whls CC Junior Male
2 Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Junior Male
YOUTH
1 Jensen Windsor Velo Club Lincoln Youth U16 Male
2 Harry Garfield Peterborough Cycling Club Youth U16 Male
3 Callum Evans Sleaford Whls CC Youth U14 Male
4 Alfie Speck Velo Club Lincoln Youth U16 Male
5 Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Youth U14 Female
6 Oliver Dawson Youth U14 Male
7 Oliver Aiken Youth U14 Male
8 Matthew Kent Team HUP Youth U14 Male
9 Connor Wilkinson Boston Whls CC Youth U16 Male
10 Felix Earth Sleaford Whls CC Youth U14 Male
11 Emily Richards Bourne Whls CC Youth U16 Female
12 Max Burkitt Lincoln Wheelers CC Youth U14 Male
13 Georgette Rand Velo Club Lincoln Youth U14 Female
14 Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Youth U16 Female
15 Georgia Lancaster Sleaford Whls CC Youth U16 Female
16 James Bushell Sleaford Whls CC Youth U14 Male
17 Jessica Woollas Sleaford Whls CC Youth U14 Female
Under 12
1 Aaron Cocker Rose Race Team Under 12 Male
2 Harrison Evans Sleaford Whls CC Under 12 Male
3 Oliver Swinburn Lincoln Wheelers CC Under 12 Male
4 Tom Cragg Sleaford Whls CC Under 12 Male
5 Joshua Lane Under 12 Male
6 Oliver Bailey Witham Wheelers Cycling Club Under 12 Male
7 Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Under 12 Female
8 Tyler Morris Velo Club Lincoln Under 12 Male
9 Isla Earth Sleaford Whls CC Under 12 Female
10 Oliver Turnbull Boston Whls CC Under 12 Male
11 Arthur Morley Boston Whls CC Under 12 Male
12 Rhys Browne Witham Wheelers Cycling Club Under 12 Male
13 Lewis Yorke-Robinson Under 12 Male
14 Ben Hoggard Under 12 Male
15 Madeline Bell Lincoln Wheelers CC Under 12 Female
16 Daniel Lupton Witham Wheelers Cycling Club Under 12 Male
Under 9
1 Maximilian Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Under 12 Male
2 Toby Carpenter Velo Club Lincoln Under 12 Male
3 Noah Lane Under 12 Male
4 Ben Adrian Lincoln Wheelers CC Under 12 Male
5 Thomas Kent Team HUP Under 12 Male
6 Theo Brewin Velo Club Lincoln Under 12 Male
7 Bradley Staples VC VELDRIJDEN Under 12 Male
8 Harry Cragg Sleaford Whls CC Under 12 Male
9 Eden Dixon Under 12
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch