Kate Eedy, Samuel Holder, Peter Kench and Gary Hobbs winners at round 12 of the Western CX League on January 19 at Shipham
Result: Western CX League Round 12
WOMEN
1 Kate Eedy Team Empella Cx V40
2 Miriam Whitehurst SomerValley CC V50
3 Karen Wyle-Smith Exeter Wheelers V40
4 Emily Walton Beeston Cc Senior
5 Helen Kuhlman Avid Sport V40
6 Charlotte Sampson Faux Pro Cc Senior
7 Louise Crossman Minehead Cc V50
8 Natalie Smith V40
SENIOR/JUNIOR
1 Samuel Holder DAS RAD KLUB Senior
2 William Hibberd DAS RAD KLUB Senior
3 Scott Chalmers Magspeed Racing Senior
4 Jared Linden 73 Degrees Senior
5 Paul Derrick Sodbury Cycle Sport Senior
6 Liam Cahill Reflex Racing Senior
7 Henry Johnson Magspeed Racing Junior
8 James Britton Bristol Cx Senior
9 Sam Bennet DAS RAD KLUB Senior
10 Tom Perry Senior
11 Dan Hopes Rapha Cycling Club Senior
12 Daniel Burbridge Bristol South Cc Senior
13 Louis Britton Severn RC Junior
14 Ed Matysiak Hereford Wheelers Senior
15 Phil Stanley Ouroboros Senior
16 Luke Bonnett Bristol CX Senior
17 Aaron Pascovitch Lvis Senior
18 Simon Lingard VC Walcot Senior
… continued after advert
Vet 40
1 Peter Kench ASE Racing V40
2 Glyn Griffiths 73 Degrees Bicycles V40
3 Ben Eedy Team Empella V40
4 John Russell BRC/Dream V40
5 Simon Snowden 73Degrees CC V40
6 James Carver 0 V40
7 Jeremy Addis VC St Raphael V40
8 Kevin Brewer 73 Degrees Bicycle shop V40
9 Leon Gierat Bristol Cx V40
10 Jamie Britton Severn RC V40
11 Nick Pashley Bristol Cx V40
12 Steve Whitehurst Reflex Racing V40
13 Joe Loader Cheddar Cycling Club V40
14 Simon Everington 0 V40
15 Brian Hosty V40
16 Tomas Buxton A2B Cycle Repair Race Team V40
17 Christopher Cooknell Bike City V40
18 Fran Rizzuti Army Cycling Union V40
19 Steve Glass Salt n sham V40
20 Daniel Smith ASE Racing V40
21 Martin Cott Senior
22 Matt Reynolds V50M
23 Chris Ames V40
24 Paul Hilder Senior
25 John Grenfell Bradford on Avon V40
26 Tom Parker Ffscc V40
27 Jack Tween V40
28 jaime norman 0 V40
29 Andrew Morris V40
VET 50
1 Gary Hobbs Stroud Valley Velo V50
2 Donald MacGregor Dream Cycling V60
3 Patrick Foley No club V50
4 Neil Blessitt Severn RC V60
5 Alan Green Bscc V50
6 Ed Goss Bristol Cx V50
7 Paul Douglas Lovelo Cycle Works V50
8 Mark Ashurst Reflex Racing V50
9 Jonathan Gall Clevedon & District RC V50
10 Stephen Crossman Minehead Cc V60
11 John Etherington Bikecity V60
12 Simon Davis Sodbury Cycle Sport V50
13 Eric Hobbs Bike City V50
14 Alexander Bird Props C C V50
15 Pat Boulton Winchcombe Cc V50
16 Matt Eccles V50
YOUTH
1 Jenson Harris Avid Sport U16
2 Josh Darwin U14
3 Dylan Cherruault Avid Sport U14
4 Elliot Roberts Malvern Cycle Sport U16
5 Aelwen Davies U14
6 Benjamin Pearcey Avid Sport U14
7 Sam Budd Ctwycc U14
8 Jonathan Claridge Woodmancote Wheelers U14
9 Jess Hoskins Cardiff Jif U14
10 Mark Weale Bgs U16
11 Georgina Pasmore Avid Sport U16
12 Oliver Agombar Ctwycc U14
13 Michael Kelly Bgs U14
14 Darcy Purnell U14
15 Walter Davies Bristol South U14
Under 8/10/12
1 Cameron Reeves Abergavenny RC U10
2 Ross Cherruault Sulis Scorpions U12
3 Olly Smith U10
4 Finley Cummins Sulis Scorpions U10
5 Noah Roscoe Cycle Stars U12
6 Daisy Addis 0 U10
7 Dan Hosty U12
8 Daisy Claridge Woodmancote Wheelers U12
9 Theo Burbridge-Kelly Bristol South Cc U8
10 Loris Cains Sulis Scorpions U12
11 Heidi Roscoe Cycle Stars U12
12 Adam Drinkwater Bscc U10
13 Isaac Pearcy Sulis Scorpians U12
14 Mike Hosty U10
15 Raffy Michell Bgs U12
16 Jack Noble U12
17 Miles Burbridge-Kelly U8
18 Calvin Pascovitch Lvis U8
19 Logan Russell-Jones U8
20 Stan Dixon Bgs U8
21 Tristan Pascovitch
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)