Emma Collier, Josh Jones, Glyn Griffiths and Phil Roach winners at round 14 of the Western Cyclocross league at Keynsham on February 2
Result: Western CX League Rd 14
WOMEN
1 Emma Collier Stans No Tubes Uk Senior
2 Sophie Halhead BW Cycling Senior
3 Celia Brown Gorilla Cc V40
4 Miriam Whitehurst SomerValley CC V50
5 Natalie Jenks Velo Vitesse Senior
6 Lizzie Jewitt Senior
7 Charlotte Fisher Cotswold Veldrijden V40
8 Helen Kuhlman Avid Sport V40
9 Heidi Blunden 73 Degrees Senior
10 Vivki Passmore Avid Sport V50
11 Sara Packer V40
12 Alison Turner Hereford Tri Club V50
13 Sean Simpson Senior
SENIOR/JUNIOR MEN
1 Josh Jones Zero Bc Development Senior
2 Samuel Holder DAS RAD KLUB Senior
3 Scott Chalmers Magspeed Racing Senior
4 Sam Andrews CLASH RACING TEAM Senior
5 Sam Smith Senior
6 Paul Derrick Sodbury Cycle Sport Senior
7 William Hibberd DAS RAD KLUB Senior
8 Henry Johnson Magspeed Racing Junior
9 Max O’Conner Thames Velo Senior
10 Lawrence James Senior
11 Andrew Kirby 73 Degrees Senior
12 Lewis Baldwin Avid Junior
13 Ewan Collier Stans No Tubes Uk Senior
14 James Britton Bristol Cx Senior
15 Don Burt Senior
16 Daniel Burbridge Bristol South Cc Senior
17 Jon Hare Exeter Wheelers Senior
18 Felix Young Avid Sport Senior
19 Martin Cott Senior
20 Louis Britton Severn RC Junior
21 Iain Fairley Gower Riders Senior
22 Ben Wallis Bristol Road Club Senior
23 Tom Halhead Senior
24 Aaron Pascovitch Lvis Senior
25 Tom Southey Bristol South Cc Senior
26 Harry Denness Salt & Sham Junior
27 Ed Matysigk Hfd Senior
28 Luke Bonnett Bristol CX Senior
29 Paul Hilder The Weasels Senior
30 Simon Lingard VC Walcot Senior
31 Sam Bennett DAS RAD KLUB Senior
… continued after advert
VET 40
1 Glyn Griffiths 73 Degrees Bicycles V40
2 Peter Kench ASE Racing V40
3 Crispin Doyle Montezuma – Hargroves V40
4 Jamie Britton Severn RC V40
5 Simon Snowden 73Degrees CC V40
6 Andy Edwards BIKESTRONG-KTM V40
7 James Carver 0 V40
8 Leon Gierat Bristol Cx V40
9 Chris Ames V40
10 John Russell BRC/Dream V40
11 Steve Whitehurst Reflex Racing V40
12 Jeremy Addis VC St Raphael V40
13 Fran Rizzuti Army Cycling Union V40
14 Simon Everington 0 V40
15 Tomas Buxton A2B Cycle Repair Race Team V40
16 Joe Loader Cheddar Cycling Club V40
17 Will Hutching Warvena V40
18 John Grenfell Bradford on Avon V40
19 Christopher Cooknell Bike City V40
20 Alex Claridge Woodmancote Wheelers V40
21 Martin Smith Mid-Devon CC V40
22 Jason Smith V40
23 Matthew Butters VC Walcot V40
24 Kevin Brewer 73 Degrees Bicycle shop V40
25 Paul Whitesmith Bristol Cx V40
26 Carl Laveston Cotswold Veldridjen V40
27 Rich McColl Weasels Cc V40
28 Mark Ayling Abergavenny Cc V40
29 Paul Tomkinson Hereford Tri Club V40
30 Nick Cranston Hot chilli tri club V40
31 Daniel Smith ASE Racing V40
32 Rob Davies 0 V40
33 Tom Parker Ffscc V40
34 jaime norman 0 V40
35 James Rimmer Bristol Cc V40
36 Jean-Yves Cherruault 0 V40
37 Andrew Morris Ouroboros V40
38 James Hester Clevedon and District Road Club V40
VET 50
1 Phillip Roach Team Jewson MI Racing Polypipe V50
2 Nick Baldwin V50
3 David Mcmullen Cotswold Veldridjen V60
4 Gary Hobbs Stroud Valley Velo V50
5 Graham Steward Bristol South Cc V50
6 John Polak Cotswold Veldrijden V50
7 Donald MacGregor Dream Cycling V60
8 Patrick Foley No club V50
9 Paul Douglas Lovelo Cycle Works V50
10 Alan Green Bscc V50
11 Neil Blessitt Severn RC V60
12 Ed Goss Bristol Cx V50
13 Martin Leadon Zannata Ride Coventry X Gear V60
14 Craige Goodson Cotswold Veldrijden V50
15 Roy Jones Velo Club Montpellier V50
16 Phill Whitman Unattached V50
17 John Etherington V60
18 Simon Davis Sodbury Cycle Sport V50
19 Gordon Smillie Cheltenham & County C C V60
20 Robin Worman V50
21 Paul Loosemore Team Striking Bikes V50
22 Crad Lowe Brecon Wheelers V50
23 Neil Turner Hereford Triathlon V50
24 Jim Denness Salt And Sham V50
25 Andrew Jenkins V60
26 Edric Hobbs Bike City V50
… continued after advert
YOUTH
1 Tom Taylor Avid Sport U16
2 Jenson Harris Avid Sport U16
3 Alex Taylor Oxonian CC U14
4 Dylan Cherruault Avid Sport U14
5 Benjamin Pearcey Avid Sport U14
6 Aelwen Davies Towy Riders U14
7 Sam Budd Ctwycc U14
8 A Nesham Cardiff Jif U14
9 Elliot Roberts Malvern Cycle Sport U16
10 Arthur Gage Avid Sport U14
11 Georgina Pasmore Avid Sport U16
12 Alex Eastman Bgs U14
13 Jonathan Claridge Woodmancote Wheelers U14
14 Mark Weale U16
15 Josie Vallis Avid Sport U16
16 Malin Cranston Avid Sport U14
17 Edward Rockall Avid Sport U16
18 Oscar Pasmore Avid Sport U14
19 Jack B Avid Sport U14
20 Darcy Purnell U14
Under 12
1 Finlay Storrie Maindy Flyers U12
2 Noah Roscoe Cycle Stars U12
3 Ross Cherruault Sulis Scorpions U12
4 Finley Cummins Sulis Scorpions U10
5 Loris Cains Sulis Scorpions U12
6 Aimee Taylor Oxonian CC U12
7 Estelle Lowe Sulis Scorpians U12
8 Rufus Hacu Cycle Stars U8
9 Daisy Claridge Woodmancote Wheelers U12
10 Felicity Lowe Sulis Scorpians U12
11 Daniel Davies Maindy Ycc U12
12 Hiedi Roscoe Cycle Stars U12
13 Daniel Rowntree Bath CC U8
14 Thomas White Kingswood Prep U12
15 Daisy Addis 0 U10
16 Isaac Pearcy Sulis Scorpians U12
17 Tom Gilpin Kingswood Prep U12
18 Peter Gierat Sulis Scorpions U10
19 Keva Rowntree U12
20 Oliver Carver Cycle Stars U8
21 Harry Martin Kingswood School U10
22 Harry Bull Cycle Stars U10
23 Polly Carver Cycle Stars U10
24 Ffion Davies The Bulls U8
25 Jack Boura Kingswood Prep U12
26 George Williams Kingswood Prep U12
27 Arthur Williams U12
28 Miles Kelly Bristol South U12
29 Emmy Toft Kingswood Prep U12
30 Matty Bull Cycle Stars U8
31 Rosanna Bull Cycle Stars U8
32 Johnny Knott U12
33 Logan Russell-Jones U8
34 Mike Dickson Bgs U8
35 Calvin Pascovitch U8
36 Tristan Pascovitch U8
37 Felix Claridge Woodmancote U8
38 Samuel Runting Kingswood Prep U10
39 Christian Runting Kingswood Prep U8
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch