Roy Plant, Keerthi Angammana, and George Griffin of JRC-Shutt-Ridley Race Team three of the winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on February 14
Result: First Division Manchester Track League
Event 1 – Unknown Distance Race (Group 1)
1 Oscar Twinning University of Manchester CC
2 George Griffin JRC-Shutt-Ridley Race Team
3 Steffan Boffey BC PM
4 Anna Whitworth Hay JRC-Shutt-Ridley Race Team
Event 2 – 12 Lap Course Des Primes (Group 2)
1 Roy Plant Manchester Wheelers
2 Eve Davies-Heywood Sportcity Velo
3 Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Academy
Event 3 – Elimination Race (Group 3)
1 John Fiddies Team Lusso
2 Ross Hooley Innovation Racing
3 Mark Hammersley Graham Weigh Racing
4 Matt Johnson PMRR
Event 4 – 20 Lap Course Des Primes (Group 4)
1 Alexander Coates Leek CC
2 John Roberts Innovation Racing
3 Harry Jordan Element Cycling Team
Event 5 – Elimination Race (Group 1)
1 Keerthi Angammana BC PM
2 Oscar Twinning University of Manchester CC
3 George Griffin JRC-Shutt-Ridley Race Team
4 Steffan Boffey BC PM
Event 6 – 25 Lap Points Race (Group 2)
1 Adam Tattersall Innovation Racing
2 Alexander Foster Sportcity Velo
3 Tom Lees JRC-Shutt-Ridley Race Team
4 John Bardsley Salt Ayre Cog Set
… continued after advert
Event 7 – Unknown Distance Race (Group 3)
1 Adam Harris Cog Set Papyrus Racing Club
2 Matt Johnson PMRR
3 Tom Mitchell Birkenhead North End CC
4 John Fiddies Team Lusso
Event 8 – 30 Lap Points Race (Group 4)
1 John Roberts Innovation Racing
2 Alexander Coates Leek CC
3 Jamie Brown PH MAS Paul Milnes Cycles
4 Finlay Graham Para T
Event 9 – 16 Lap Scratch Race (Group 1)
1 Keerthi Angammana BC PM
2 Oscar Twinning University of Manchester CC
3 Steffan Boffey BC PM
4 Lola Ellis JRC-Shutt-Ridley Race Team
Event 10 – Elimination Race (Group 2)
1 Adam Tattersall Innovation Racing
2 Alexander Foster Sportcity Velo
3 John Bardsley Salt Ayre Cog Set
4 Sam Kelly Sportcity Velo
Event 11 – 30 Lap Points Race (Group 3)
1 Tom Mitchell Birkenhead North End CC
2 Daniel Jackson Sportcity Velo
3 Matt Johnson PMRR
4 Archie Fletcher Sportcity Velo
Event 12 – Elimination Race (Group 4)
1 John Roberts Innovation Racing
2 Brian Rigby Harry Middleton CC
3 Harry Jordan Element Cycling Team
4 James Meakin Bournemouth Cycleworks Vitec Fire Ford Civil
… continued after advert
Event 13a – 1km Scratch Race (Group 1)
1 Keerthi Angammana BC PM
2 Oscar Twinning University of Manchester CC
3 Steffan Boffey BC PM
4 George Griffin JRC-Shutt-Ridley Race Team
Event 13b – 1km Scratch Race (Group 2)
1 Roy Plant Manchester Wheelers
2 Adam Tattersall Innovation Racing
3 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers
4 Tom Lees JRC-Shutt-Ridley Race Team
Event 13c – 1km Scratch Race (Group 3)
1 Matt Johnson PMRR
2 John Fiddies Team Lusso
3 Paul Jones Ellmore Factory Racing
4 Daniel Jackson Sportcity Velo
Event 13d – 1km Scratch Race (Group 4)
1 Alexander Coates Leek CC
2 James Meakin Bournemouth Cycleworks Vitec Fire Ford Civil
3 Ben Iddon Innovation Racing
4 John Roberts Innovation Racing
Event 14 – 20 Lap Points Race (Group 1)
1 George Griffin JRC-Shutt-Ridley Race Team
2 Oscar Twinning University of Manchester CC
3 Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set
4 Steffan Boffey BC PM
Event 15 – 20 Lap Scratch Race (Group 2)
1 Roy Plant Manchester Wheelers
2 Tom Lees JRC-Shutt-Ridley Race Team
3 Adam Tattersall Innovation Racing
4 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers
Event 16 – 50 Lap Scratch Race (Group 3 & 4)
Group 3
1 John Fiddies Team Lusso
2 Alan Forrester Graham Weigh Racing
3 Adam Harris Cog Set Papyrus Racing Club
4 Matt Johnson PMRR
Group 4
1 Alexander Coates Leek CC
2 John Roberts Innovation Racing
3 Jamie Brown PH MAS Paul Milnes Cycles
4 Oliver Cook BC PM
Sprint Oliver Cook BC PM
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch