Toby of Barnes of Cero Wheels/Cycle Division is fastest (19.51, course record) at the Race Rapid 10 Mallory Park Time Trials whilst Frankie Hall is fastest woman in 8th and breaks course record too!
Result: Race Rapid 10 Mallory Park
Result
1. Toby Barnes Cero Wheels/Cycle Division 19.51 COURSE RECORD 1stM SEN M
2. Robert Gibbons Race Rapid 20.40 2ndM SEN M
3. Greig Burt Beeston Cycling Club 21.11 3rdM SEN M
4. Stephen Jelley Race Hub 21.12 SEN M
5. Euan Tebbutt Cambridge University 21.30 SEN M
6. Francesca Hall Boompods 21.31 COURSE RECORD 1stF SEN F
7. Tim Hood Team Botterill 21.31 SEN M
8. Daniel Barnes Cero Wheels/Cycle Division 21.46 Road Bike 1stU18 U18 M
9. Tom Payne 21.46 SEN M
10. Theo Simpson Modor RT 21.58 Road Bike 2nd U18 U18 M
11. Leon Field CC Jera 22.00 SEN M
12. Jack Pearson Beeston CC 22.01 3rdU18 U18 M
13. Michael Costello Race Hub 22.02 SEN M
14. Isaac Russell Team PB 22.07 SEN M
15. Jonathan Oxley Beeston CC 22.14 Road Bike SEN M
16. Mark White 22.19 SEN M
17. Lucas Jowett Beeston CC 22.27 U18 M
18. Ed Tarelli Race Hub 22.34 SEN M
19. William Kirk Race Hub 22.41 SEN M
20. Mike Wheeler Northbrook AC 22.41 SEN M
21. Jonathan Peters Race Rapid 22.51 SEN M
22. Carrick Hewing Beeston CC 22.54 Road Bike U18 M
23. Daniel Reidenbach Ratae RC 23.03 SEN M
24. Phil Harris Nuneaton 23.07 Road Bike SEN M
25. Phil Maddocks LRC 23.17 SEN M
26. Finlay Holland Beeston CC 23.30 U18 M
27. Simon Maddox Race Hub 23.38 SEN M
28. Owen Goodfellow 23.40 SEN M
29. Duncan Shorthose Race Rapid 23.41 Road Bike SEN M
30. George Amor-Hughes Beeston Cycling Club 23.48 Road Bike U18 M
31. josh Sainsbury-Bow Race Rapid 23.50 SEN M
32. Tom Dixon Whelan Valley 23.54 U18 M
33. Robert Sansby LRC 24.02 Road Bike SEN M
34. Paul Robbins CRC 24.06 SEN M
35. Gerry McCann 24.27 SEN M
36. Sharon Taylor Race Hub 24.32 2ndF SEN F
37. Ashley Pearce BELPER BC 24.32 Road bike SEN M
38. Nathan Bonham 1485 24.34 SEN M
39. David Frankland Race Rapid 24.34 SEN M
40. Thomas Ison Hinckley 24.34 SEN M
41. Luke Jones Beeston CC 24.52 Road Bike U18 M
42. Rebecca Elliott Race Hub 25.04 3rdF SEN F
43. Rob Carvell NUNEATON 25.06 SEN M
44. John Tracey 1485 25.07 SEN M
45. Sean McCann 25.24 Road Bike U18 M
46. Laura Pescott Race Rapid 25.34 SEN F
47. Jeremy Page Nuneaton 25.43 SEN M
48. Claire Davies Hinckley 25.47 SEN F
49. Amanda Harris Nuneaton 25.48 SEN F
50. Iain Tebbutt Coalville Wheelers 26.02 Road Bike SEN M
51. Jonathan Marques-Maycock Race Hub 26.11 SEN M
52. Juri Reidenbach LFCC 26.12 Road Bike U18 M
53. James Brown Nuneaton 26.16 SEN M
54. David Spencer 26.18
55. Helen Talbot Nuneaton 26.21 SEN F
56. Stefan Martin Nuneaton 26.48 Road Bike SEN M
57. Spencer Davies Northbrook AC 26.55 SEN M
58. Kristofer Eyre 27.17 SEN M
59. Matt Moore Nuneaton 27.27 Road Bike SEN M
60. Amelie McCann 28.09 Road Bike U18 F
61. David Barry Sport Fagley 28.30 SEN M
62. Caroline Gordon Coalville Wheeler 28.39 SEN F
63. Pete Marshall 28.44 Road Bike SEN M
64. Lee Waterhouse 28.59 Road Bike SEN M
65. David mason Nuneaton 32.12 Road Bike SEN M
66. Sara Phipps Northbrook 33.11 Road Bike SEN F
5 miles
1. Jack Llewellyn LFCC 14.51 5 miles U18 M
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team