Thomas Hutchinson fastest for another victory as open racing resumes with the Barnesbury CC 25 mile time trial on Sunday; Miriam Jessett fastest female for another win for her too.
Result: Barnesbury CC 25m TT
1 Thomas Hutchinson Team Kirkley Cycles 48:54
2 Michael Gill AeroLab Ward WheelZ 49:20
3 Lewis Timmins Team Swift 50:56
4 Keith Murray DRAG2ZERO 51:26
5 Julian MacBride Team Kirkley Cycles 51:30
6 Lewis Wake Team Kirkley Cycles 51:44
7 Josh Charlton Hetton Hawks CC 51:46
8 Andrew Duggan Physiohaus 51:57
9 Daniel Dixon Revolver Racing 52:29
10 Graham Crammond Team Swift 52:32
11 Tommy Murray GS Metro 52:46
12 David Beattie Hawick Cycling Club 53:01
13 Shaun Brannan Muckle Cycle Club 53:36
14 Philip Kennell GS Metro 53:45
15 Jay Pitt Derwentside CC 53:53
16 Shaun Tyson Ribble Weldtite Pro Cycling 54:15
17 Thomas Fletcher Reifen Racing 54:28
18 David Nearney South Shields Velo Cycling Club 54:45
19 Sam Murray DRAG2ZERO 54:58
20 James Hadfield Blaydon CC 55:03
21 Adam Smith North Shields Polytechnic Club 55:07
22 Phil Hall Velo Culture 55:11
23 Hedley Fletcher Blaydon CC 55:13
24 Lee Cuthbertson Muckle Cycle Club 55:28
25 Wilson-Jay Brown PM Racing UK 55:42
26 Peter Stokoe Reifen Racing 55:57
27 Adam Wilson Velo Culture 56:08
28 Elliot Sharp Vector Racing 56:20
29 Ian-James Elder Vector Racing 56:32
30 Greg Charlton Muckle Cycle Club 56:54
31 Wayne Coates Derwentside CC 57:00
32 Neil Wilkinson Blaydon CC 57:00
33 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC 57:05
34 Joe Leiserach Blaydon CC 57:07
35 Rhys Warburton South Shields Velo Cycling Club 57:12
36 Darren McBain Team Swift 57:14
37 Patrick Martin North Tyneside Riders CC 57:43
38 Mark Whaley Blaydon CC 57:50
39 Simon Emsley Derwentside CC 57:53
40 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 57:55
41 Miriam Jessett Team Kirkley Cycles 57:58
42 Kevin Hall Sunderland Clarion 57:59
43 Adam Harrison Barnesbury CC 58:16
44 Joseph Hunter Allen Valley Velo 58:21
45 Chris Mather Derwentside CC 58:21
46 Michael Lynch Derwentside CC 58:21
47 Daniel O’Callaghan South Shields Velo Cycling Club 58:26
48 Martin Rasmussen Tyneside Vagabonds CC 59:30
49 Colin Blacklock Muckle Cycle Club 59:33
50 Dean Madden Barnesbury CC 59:38
… result continued after advert
51 David Symes Blaydon CC 59:47
52 Dan Venner North Shields Polytechnic Club 59:57
53 Joe Dixon Velo Culture 1:00:09
54 Jordan Rawlins Protech Velo 1:00:11
55 Noel Stoddart Blaydon CC 1:00:33
56 Keith Davison Hadrian RT 1:01:15
57 David Linsley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 1:01:23
58 Jon Moss Vector Racing 1:01:42
59 Stephen Walton Muckle Cycle Club 1:01:52
60 Thomas Heighton Ferryhill Whs 1:02:15
61 Jen McMahon Sub Rosa 1:02:24
62 Richard Glennie Barnesbury CC 1:02:45
63 Lee McCarron Barnesbury CC 1:03:13
64 Chris Whittle Vector Racing 1:03:22
65 Mark Douglas Tri Northumberland (Tri North) 1:03:25
66 Lindsay Turnbull Vector Racing 1:03:37
67 Keith Sibbald Zeus CRT 1:03:54
68 Daniel Anderson South Shields Velo Cycling Club 1:04:23
69 Alan Davison Tri Northumberland (Tri North) 1:04:37
70 Stephen Johnstone Barnesbury CC 1:04:38
71 Rick Mitford Cestria C.C. 1:04:42
72 Teri Bayliss Sub Rosa 1:05:02
73 David Milton Vector Racing 1:05:18
74 David Ballantyne EMC Cycling 1:06:05
75 Andrew Dixon Durham Triathlon Club 1:06:06
76 Alistair MacDonald Sporting Club Gothic 1:06:10
77 Mick Chappel North Tyneside Riders CC 1:06:23
78 Stu Richardson Barnesbury CC 1:06:35
79 Scott Whittle Vector Racing 1:06:36
80 Claire Harlow North Shields Polytechnic Club 1:06:39
81 Colin Gardener Flyte Racing 1:07:05
82 Laura Warburton South Shields Velo Cycling Club 1:07:29
83 Ray Bell Derwentside CC 1:07:45
84 Hal Kennedy North Tyneside Riders CC 1:08:11
85 Barry Holyoak South Shields Velo Cycling Club 1:09:30
86 Fiona McDonald Team Newcastle Triathlon 1:10:00
87 Mark Christie Durham Triathlon Club 1:10:22
88 Aidan Berry North Tyneside Riders CC 1:10:23
89 Caitlin Pollock Team Newcastle Triathlon 1:11:45
90 Sophie Heighton Ferryhill Whs 1:15:46
91 Scott Walton Tyne Tri 1:16:45*
92 Heather Gould North Shields Polytechnic Club 1:20:57
93 Gareth Davies Barnesbury CC 1:27:07
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)