John Archibald, Emily Meakin & Matt Bottrill just three of the star names in the VTTA National 50 Mile Championship near Newark on Sunday
Startlist: VTTA National 50 Mile Championship
Startlist
1 Anne Staley Mercia – Lloyds Cycles CC Female Veteran 08:01:00
2 Paul Eveleigh Lincoln Wheelers CC Male Veteran 08:02:00
3 Lee Thomas Velo-One Cycling Team Male Veteran 08:03:00
4 John Scott Sleaford Wheelers Cycling Club Male Veteran 08:04:00
5 Ian Wroblewski Team Lutterworth Cycle Centre Male Veteran 08:05:00
6 Nigel Wood Seamons CC Male Veteran 08:06:00
7 Andrew Curley Warwickshire Road Club Male Veteran 08:07:00
8 Michael Stevens Melton Olympic CC Male Veteran 08:08:00
9 Loz Staples Velo-One Cycling Team) Male Veteran 08:09:00
10 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club Male Veteran 08:10:00
11 Peter Lloyd Lindfield Coffee Works Male Veteran 08:11:00
12 Alex Garner VeloElite RC Male Veteran 08:12:00
13 Martin Horrobin Horwich Cycling Club Male Veteran 08:13:00
14 Pamela Moore Coalville Whs Female Veteran 08:14:00
15 Keith Dorling Team Bottrill Male Veteran 08:15:00
16 Sean Quinn Law Wheelers Male Veteran 08:16:00
17 Chris Spray Ratae RC Male Veteran 08:17:00
18 Graham Wright Velo-One Cycling TeamMale Veteran 08:18:00
19 Nigel Briggs South Pennine RC Male Veteran 08:19:00
20 Ben Harrison Crimson Orientation Marketing RT Male Veteran 08:20:00
21 Simon Smith JRC Shutt Ridley RT Male Veteran 08:21:00
22 Martin Bullen Peterborough CC Male Veteran 08:22:00
23 Barrie Whittaker Lyme Racing Club Male Veteran 08:23:00
24 Russell Carter South Pennine RC Male Veteran 08:24:00
25 Richard Sharp Team Swift Male Senior 08:25:00
26 Mark White Mark White Coaching RT Male Veteran 08:26:00
27 Adrian Gorham Kettering CC Male Veteran 08:27:00
28 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC Male Veteran 08:28:00
29 David Barry sportfagley Male Veteran 08:29:00
30 Shawn Gough Tuxford Clarion C C Male Veteran 08:30:00
31 Daryl May Sheffrec CC Male Veteran 08:31:00
32 Steven Loraine Team Swift Male Veteran 08:32:00
33 Jez Willows Sherwood CC Male Veteran 08:33:00
34 Chris Sprott Ratae RC Male Veteran 08:34:00
35 Daniel Barnett Team Bottrill Male Veteran 08:35:00
36 Nicholas Cousins Ilkeston Cycle Club Male Veteran 08:36:00
37 Stephen i’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles Male Veteran 08:37:00
38 Mark Shore Walsall Roads Cycling Club Male Veteran 08:38:00
39 Fenella Brown Beacon Roads CC Female Veteran 08:39:00
40 Nick Cave Team Lutterworth Cycle Centre Male Veteran 08:40:00
41 Simon Garrett Team Echelon Male Veteran 08:41:00
42 Mike Kirby Banbury Star Cyclists’ Club Male Veteran 08:42:00
43 Andrew Cross Velo-One Cycling Team Male Veteran 08:43:00
44 David Percival Team Swift Male Veteran 08:44:00
45 Paul David Fleming Preston Whs Male Veteran 08:45:00
46 Robert Gibbons Race Rapid Male Veteran 08:46:00
47 Chris Womack VC Baracchi Male Veteran 08:47:00
48 Frank Anderson SVTTA Male Veteran 08:48:00
49 David Stockley A5 Rangers CC Male Veteran 08:49:00
50 Alan Chorley Seamons CC Male Veteran 08:50:00
51 Mathew Stonley Mapperley CC Male Veteran 08:51:00
52 David Hargreaves North Lancashire Road Club Male Veteran 08:52:00
53 Richard Gray Norton Wheelers Male Veteran 08:53:00
54 Emma Bexson Stratford Cycling Club Female Veteran 08:54:00
55 Neal Parkin Team Bottrill Male Veteran 08:55:00
56 Andy Newham Lincoln Wheelers CC Male Veteran 08:56:00
57 Simon Dighton Beacon Roads CC Male Veteran 08:57:00
58 Robert Barnard Team Cystic Fibrosis Male Veteran 08:58:00
59 David Pittman Banbury Star Cyclists’ Club Male Veteran 08:59:00
60 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles Male Veteran 09:00:00
61 Sean Sanders Drighlington BC Male Veteran 09:01:00
62 Ian Pike (Trike) Lincoln Wheelers CC Male Veteran 09:02:00
63 Andrew Simpkins Team Echelon Male Veteran 09:03:00
64 Joanna Cebrat Bury Clarion CC Female Veteran 09:04:00
65 Darren Yarwood Almerico Vive Le Velo Male Veteran 09:05:00
66 Andrew Halliday Westerley Cycling Club Male Veteran 09:06:00
67 Fiona Sharp Team Swift Female Veteran 09:07:00
68 Richard Durham Settle Wheelers Male Veteran 09:08:00
69 Ala Whitehead Rockingham CC Female Veteran 09:09:00
70 Andy Proffitt Arctic Aircon RT Male Veteran 09:10:00
71 Ed Tarelli Race Hub Male Veteran 09:11:00
72 Nick Hanson Seacroft Whs Male Veteran 09:12:00
73 Mark Burtonshaw Team Swift Male Veteran 09:13:00
74 Sue Cheetham North Lancashire Road Club Female Veteran 09:14:00
75 Keith Murray DRAG2ZERO Male Veteran 09:15:00
76 Simon Adcook Team Bottrill Male Veteran 09:16:00
77 Andy Whitehead Rockingham CC Male Veteran 09:17:00
78 Philip Kennell GS Metro Male Veteran 09:18:00
79 Cliff Beldon Selby CC Male Veteran 09:19:00
80 Matthew Bottrill Team Bottrill Male Veteran 09:20:00
81 Jim Boyle Born to Bike – Bridgtown Cycles Male Veteran 09:21:00
82 Rob Vessey Didcot Phoenix CC Male Veteran 09:22:00
83 John Forbes Birkenhead North End CC Male Veteran 09:23:00
84 Phil Guy North Shropshire Wheelers Male Veteran 09:24:00
85 Anna Turvey DRAG2ZERO Female Veteran 09:25:00
86 Jamie Murray Peterborough CC Male Veteran 09:26:00
87 Roy Flanagan Rossendale RC Male Veteran 09:27:00
88 Howard Leach North Lancashire Road Club Male Veteran 09:28:00
89 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers Male Veteran 09:29:00
90 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Male Veteran 09:30:00
91 Jonathan Lloyd Westmead Team 88 Male Veteran 09:31:00
92 Stu Wright QN Racing Male Veteran 09:32:00
93 Karen Taylor Team Sportslab Female Veteran 09:33:00
94 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC Male Veteran 09:34:00
95 Emily Meakin The Independent Pedaler Female Senior 09:35:00
96 Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers Male Veteran 09:36:00
97 Robin Short Cotswold Veldrijden Male Veteran 09:37:00
98 Paul Brierley Huddersfield RC Male Veteran 09:38:00
99 Simon Geraci Team Swift Male Veteran 09:39:00
100 Keith Ainsworth Sheffrec CC Male Veteran 09:40:00
101 Mark Sanders Mid Devon CC Male Veteran 09:41:00
102 Grant Whiteside Pontypool Road Cycling Club Male Veteran 09:42:00
103 Adam Laycock VTTA (East Anglia Group) Male Veteran 09:43:00
104 Michelle Morley Team Swift Female Veteran 09:44:00
105 John Archibald Ribble Weldtite Pro Cycling Male Senior 09:45:00
106 Sean Vincent Race Hub Male Veteran 09:46:00
107 Mark Hamer Stratford Cycling Club Male Veteran 09:47:00
108 Steve Shore Southend Wheelers Male Veteran 09:48:00
109 Tim Fowler PSSA Cycling Club Male Veteran 09:49:00
110 Mark Smith Crawley Wheelers Male Veteran 09:50:00
111 Scott Povey MediaVelo Male Veteran 09:51:00
112 Martin Gargett Halifax Imperial Wheelers Male Veteran 09:52:00
113 Duncan Emery Twickenham CC Male Veteran 09:53:00
114 Ian Peacock Leek CC – Den Engel Belgian Bar Male Veteran 09:54:00
115 Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo Male Senior 09:55:00
116 Geoff Reynolds Hemel Hempstead CC Male Veteran 09:56:00
117 Antony Gough Velo-One Cycling Team Male Veteran 09:57:00
118 Mike Dalton Stockton Wheelers CC Male Veteran 09:58:00
119 Steve Cornish Mid Shropshire Wheelers Male Veteran 09:59:00
120 Andy Jackson AeroCoach Male Veteran 10:00:00
Tandem
121 10:05:00 Ian Greenstreet AeroCoach Male Vet
121 10:05:00 Rachael Elliott AeroCoach Female Tan
Reserves
121 Alexander Royle Manchester Bicycle Club Male Senior
122 John Brearley Squadra RT Male Senior
123 Gareth Pymm Team Bottrill Male Senior
124 Toby Williams Velotik Racing Team Male Senior
125 Steven Hilton Warrington RC/Horton Light Engineering Male Veteran
126 Mark Atkinson Alford Whs Male Senior
127 Edwin Kaye Alford Whs Male Veteran
128 Rob Wild Velo Club Long Eaton Male Senior
129 Tim Baggs Velo Club Flintham Male Veteran
130 Claire Davies Hinckley Cycle Racing Club Female Veteran
131 Colin Parkinson South Western Road Club Male Veteran
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch