New Zealand’s Ryan Christensen fastest in the Addiscombe 10 mile time trial on July 25th, Jennifer George fastest woman
Result: Addiscombe 10m TT
1 Ryan Christensen HuntBikeWheels 20:10 Male Senior
2 Tim Lynch London Dynamo 20:12 Male Senior
3 Nicholas Fennell Thanet RC 20:23 Male Senior
4 Paul Burton Paceline RT 20:25 Male Senior
5 Liam Maybank Twickenham CC 21:00 Male Vet
6 Ben Elliott C and N Cycles RT 21:05 Male Senior
7 Grant Woodthorpe Twickenham CC 21:12 Male Vet
8 Edward Hales London Dynamo 21:15 Male Vet
9 Stefan Gloyn Army Cycling 21:25 Male Senior
10 Kevin Tye VeloRefined Rule 5 21:30 Male Vet
11 Lukas Nerurkar VC de Londres 21:34 Male Junior
12 Harry Ives trainSharp Development Team 21:41 Male Junior
13 John Franklin Twickenham CC 21:56 Male Senior
14 Mark Baker Abellio – SFA Racing Team 21:57 Male Vet
15 Ian Bray Addiscombe CC 21:59 Male Senior
16 Dale Lush Kingston Phoenix RC 22:03 Male Vet
17 Michael Gates C and N Cycles RT 22:05 Male Senior
18 David Bagdan Oxonian CC 22:13 Male Senior
19 Jim Burdett Addiscombe CC 22:15 Male Vet
20 Mark Newton Elite Cycling 22:18 Male Vet
21 James Seymour Epsom CC 22:27 Male Senior
22 Simon Pontin Addiscombe CC 22:28 Male Senior
23 Jennifer George MEMORIAL – SANTOS 22:35 Female Senior
24 Tobias Nilsson Pearson Cycling Club 22:38 Male Senior
25 Ross Vart VTTA (Surrey/ Sussex) 22:41 Male Vet
26 Stuart Hourigan 34 Nomads CC 22:44 Male Vet
27 Stephen Wilkinson TWB – On Time Race Team 22:55 Male Vet
28 Ewan Mitchell Optima Racing Team 22:56 Male Senior
29 Angela Carpenter …a3crg 23:07 Female Vet
30 Moustafa Fawzy Paceline RT 23:10 Male Vet
31 Paul Smith VeloRefined Rule 5 23:20 Male Vet
32 Ragnar Laan Twickenham CC 23:23 Male Vet
33 Simon Smythe Norwood Paragon CC 23:24 Male Vet
34 Daniel Lloyd VC de Londres 23:37 Male Juvenile
34 Nigel Langridge Crawley Wheelers 23:37 Male Vet
36 Sam Dix trainSharp 23:48 Male Vet
37 Judah Rand Kingston Wheelers CC 23:56 Male Senior
38 James Leach Imperial Racing Team 23:59 Male Senior
39 Jason Hunter Pearson Cycling Club 24:05:00 Male Vet
40 Flora Perkins VC de Londres 24:07:00 Female Junior
41 Russell Thorne-Jones Crawley Wheelers 24:09:00 Male Vet
42 Gavin Hughes Kingston Phoenix RC 24:11:00 Male Vet
43 Olivia Matthews Clapham Chasers 24:13:00 Female Senior
44 Carys Lloyd VC de Londres 24:18:00 Female Juvenile
45 Colin Harrison East Grinstead CC 24:24:00 Male Vet
46 Ione Johnson Team LDN 24:36:00 Female Senior
47 Richard Llewellyn Imperial Racing Team 24:43:00 Male Vet
48 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 24:44:00 Male Vet
49 Amber Junker Brameld VC de Londres 24:56:00 Female Junior
49 Craig Wilson Meudon Pedal Heaven Le Col RT 24:56:00 Male Vet
51 Malc Duncan Metropolitan Police Cycle Club 25:02:00 Male Vet
52 Mark Thomas Bigfoot CC 25:04:00 Male Vet
53 Jamie Freeland South London Harriers 25:11:00 Male Vet
54 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 25:17:00 Male Vet
55 Jack Hartrey Kingston Wheelers CC 25:19:00 Male Juvenile
55 Mark Cawood Addiscombe CC 25:19:00 Male Vet
57 Sophie Driscoll Thanet RC 25:43:00 Female Senior
58 David Prom San Fairy Ann CC 25:45:00 Male Vet
59 Lenka Vackova Rapha Cycling Club 25:58:00 Female Senior
60 Mike Boyce …a3crg 26:00:00 Male Vet
61 Molly Savill Albarosa CC 26:09:00 Female Senior
62 Emma Keiller Tofauti Everyone Active 26:19:00 Female Junior
63 Ian Newbold Worthing Excelsior CC 26:20:00 Male Vet
64 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 26:32:00 Male Vet
65 Richard Payn 34 Nomads CC 26:49:00 Male Vet
66 Rachel Coe-O’Brien South London Harriers 26:53:00 Female Senior
67 Jonathan Gough Old Portlians CC 26:56:00 Male Vet
67 Aron Kelly New Forest CC 26:56:00 Male Senior
69 Phoebe Roche WXC World Racing 26:58:00 Female Juvenile
69 Peter Longworth South London Harriers 26:58:00 Male Vet
71 Brian Jones Horsham Cycling 26:59:00 Male Vet
72 Eva Zsigoova …a3crg 27:39:00 Female Senior
73 Daniel Quinn South London Harriers 27:41:00 Male Vet
74 Tracy Wilkinson-Begg TWB – On Time Race Team 27:53:00 Female Vet
75 Peter Horsfield Redmon CC 28:06:00 Male Vet
76 Nick McNamara South London Harriers 28:07:00 Male Vet
77 Christopher, Rosam Epsom CC 28:22:00 Male Vet
78 James Pearce Cranleigh Cycling Club 30:20:00 Male Vet
79 Charlotte Hyde Pearson Cycling Club 30:48:00 Female Senior
80 Patrick O’Brien South London Harriers 30:53:00 Male Vet
81 Maria David Serpentine Running Club 31:26:00 Female Vet
82 Carolyn McNamara South London Harriers 32:16:00 Female Vet
83 Hilary Walker Serpentine Running Club 32:39:00 Female Vet
84 Rosslyn Young Serpentine Running Club 32:53:00 Female Vet
85 Jan Farmer Serpentine Running Club 33:04:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique