Arthur Franklin fastest (20.17) in the Swindon Road Club’s 10 mile time trial on July 30; Charlotte Berry fastest woman
Result: Swindon RC 10m TT
1 Arthur Franklin FTP Racing 00:20:17
2 Rory Gilling FTP Racing 00:20:51
3 Jeremy Redford Army Cycling Union 00:20:59
4 Matt Boulton Swindon Wheelers 00:21:51
5 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 00:22:01
6 Mark Chapman Ride 24/7 00:22:14
7 Jordan Wintle Cheltenham CCC 00:22:16
8 Rob Jones Performance Cycles 00:22:18
9 William Lewis RE VO LTN 00:22:25
10 Fraser Joyce Swindon Wheelers 00:22:32
11 Dave Roper Ride 24/7 00:22:40
12 Ross Mahoney Swindon RC 00:22:46
13 Justin Robbins Team Swindon Cycles 00:23:02
14 Oliver Ashley Vector Cycling 00:23:10
15 Jim Jones Team Swindon Cycles 00:23:12
16 Matt Hallett Swindon Wheelers 00:23:20
17 Mark Williams Swindon Wheelers 00:23:21
17 Thomas Hogan Velo Vitesse 00:23:21
19 Michael Robson Vector Cycling 00:23:26
20 Paul Ashman Swindon Recycles RCC 00:23:34
21 Charlotte Berry Campinense Velo Performance 00:23:41
21 David Wright Tetbury Velos 00:23:41
23 Danny Smith Swindon RC 00:23:46
24 Gary Lowe Ride 24/7 00:23:49
25 Jo Buckland FTP Racing 00:23:50
26 Matthew Stretch Team Swindon Cycles 00:23:53
27 Paul O’Driscoll Team Swindon Cycles 00:24:01
27 Myles Thwaites Team Swindon Cycles 00:24:01
29 Les Liddiard Swindon RC 00:24:13
30 Les Sheppard Swindon Wheelers 00:24:15
31 Alex Foyn Corinium CC 00:24:16
32 Trevor Hodges Corinium CC 00:24:21
33 Adriano dos Santos Swindon RC 00:24:22
33 Tony Staples Team Swindon Cycles 00:24:22
35 Jason Costello Swindon RC 00:24:42
36 Rich King Swindon Wheelers 00:24:56
37 Mark Smith Team Swindon Cycles 00:24:58
38 John Simmons Performance Cycles 00:25:13
39 Andy Westall Swindon Wheelers 00:25:15
40 Tony Wilkins Performance Cycles 00:25:26
41 Marc Allen Swindon RC 00:25:38
42 Kevin Lister Ride 24/7 00:25:48
43 Ewen Lewis Swindon Wheelers 00:26:06
44 Jo Wilkie Ride 24/7 00:26:09
45 Steve Broadway Swindon Wheelers 00:26:10
46 Nick Lowe Team Swindon Cycles 00:26:17
47 Mark Foyn Corinium CC 00:26:24
48 Michael Spencer Swindon Wheelers 00:26:26
49 Richard Kenny Performance Cycles 00:26:29
50 Ian Lawrence Swindon Wheelers 00:26:55
51 Gary Rogers Swindon RC 00:27:01
52 Anne-Marie Bowring Cambridge University 00:27:14
53 Tom Jeffery Swindon Wheelers 00:27:24
54 Jo Spencer Swindon Wheelers 00:27:43
55 John Binfold Cheltenham CCC 00:28:34
56 David Frith Swindon Wheelers 00:29:06
56 Darren Harrisson Swindon Wheelers 00:29:06
58 Lew Lawton Swindon RC 00:29:21
59 Sue Smith Swindon Wheelers 00:30:55
60 Yvonne White Swindon Wheelers 00:31:32
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique