Xavier Disley fastest in the Kinetic-One Castle Combe Summer TT Series on Wednesday (Aug 12); Jessica Rhodes-Jones fastest woman
Result: Kinetic-One Castle Combe Summer TT Series
1 Xavier DISLEY AEROCOACH 20:07.8 Sen
2 Jonathan GATES ROYAL AIR FORCE CYCLING ASSOCIATION 20:10.8 Vet40
3 Sam WADE TRAINXHALE 20:19.8 Sen
4 Joseph BECKINGSALE WALES RACING ACADEMY 20:20.9 Junior
5 Jack FREEMAN MEUDON PEDAL HEAVEN LE COL RT 20:31.9 Sen
6 Anthony ROBERTS MEUDON PEDAL HEAVEN LECOL 20:31.9 Sen
7 Tavis WALKER ROGUE RACING 20:39.3 Sen
8 Colin PARRY BRISTOL ROAD CLUB 20:55.2 Vet40
9 Nick BUSS 21:07.5 Vet40
10 Joshua PORTER FTP RACING 21:24.2 Sen
11 Ben SKINNER RULE 5 21:27.7 Sen
12 John BENJAMIN BRADFORD-ON-AVON 21:33.5 Sen
13 Anthony CLARK FTP RACING 21:52.7 Sen
14 Gavin TILLSON 21:53.4 Vet40
15 Jessica RHODES-JONES AEROCOACH 21:54.2 Sen
16 Josh DIESEL TEAM PB PERFORMANCE 21:59.0 Sen
17 Alex CANNING FLYING MONK TRIATHLON CLUB 21:59.7 Sen
18 Matthew BREWER 22:01.4 Sen
19 Simon PATTERSON SOMERSET RC TRI 22:06.6 Vet40
20 Luke JEROME RACING CLUB RAVENNA 22:06.7 Sen
21 Paul HAYNES A2B CYCLE REPAIR TEAM 22:10.9 Vet40
22 Lee FRANCIS VELO CLUB BRISTOL 22:13.0 Sen
23 Martin NEILL FLYING MONK TRIATHLON CLUB 22:30.0 Vet50
24 Mark HISTED DRC TRI 22:34.0 Vet40
25 Thomas SAUNDERS SODBURY CYCLE SPORT 22:36.0 Sen
26 David DAS BRADFORD-ON-AVON 22:36.4 Vet40
27 Steven ROE 22:51.8 Vet40
28 Steve SAYER 22:54.3 Sen
29 Laurie ROUWENHORST 23:10.7 Sen
30 Tom WILLIAMS WEBBS 1902 CC 23:16.5 Junior
31 Benjamin NICKOLLS FAUXPROCC/BATHCC 23:17.5 Sen
32 Tom CHARLES TRAINSHARP DEVELOPMENT TEAM 23:26.1 Junior
33 Andrew GILBERT CALNE SMARTT 23:28.0 Sen
34 Jeremy TILEY SODBURY CYCLE SPORT 23:28.3 Vet40
35 Ian MOORE PHIL KIBBLE COACHING 23:34.1 Vet50
36 Richard TILLEY 23:36.4 Sen
37 Holly RAMSEY POOLE WHEELERS 23:37.0 Youth
38 Chrstopher BRITTEN SODBURY CYCLE SPORT 23:47.9 Vet40
39 James COXON PEDAL POWER CARDIFF 23:56.5 Vet40
40 Trevor BATEY SMART121 24:05.2 Vet40
41 Will WHITMORE TEAM DB MAX 24:07.2 Vet40
42 Max BARNETT 24:09.0 Junior
43 Matthew NORRIS SODBURY CYCLE SPORT 24:09.4 Sen
44 Mike ANDERSON 24:14.6 Vet60
45 Ellie WALLBAUM AVID SPORT 24:17.9 Youth
46 Joshua WEST FLYING MONK TRIATHLON CLUB 24:19.1 Sen
47 Ellen NELISSEN BRISTOL ROAD CLUB 24:19.7 Vet40
48 John TWIDELL TRI32 24:20.4 Vet50
49 Ben BARNETT 24:22.3 Junior
50 Ffion JAMES HOPE FACTORY RACING 24:25.5 Sen
…. continued after the advert.
51 Elizabeth WILLIAMS STROUD VALLEY VELOS 24:30.0 Vet40
52 Gordon SAUNDERS TRI TEAM GLOS 24:31.5 Vet40
53 Dylan SAGE BUSH HEALTHCARE CRT 24:31.6 Youth
54 Max HINDS WFCRC 24:35.1 Youth
55 Thomas CURETON-FLETCHER 24:39.4 Sen
56 Gary FORD 24:42.3 Vet40
57 Alistair SOUCH CARDIFF UNIVERSITY TRIATHLON CLUB 24:44.3 Sen
58 Deborah SHERIDAN WARWICKSHIRE ROAD CLUB 24:45.5 Vet60
59 Paul ROGOLL SALT & SHAM (SAS) 24:47.8 Vet60
60 Darren TURNER ACU 24:52.4 Vet40
61 Ron WHITE NORTH BRISTOL TRI CLUB 25:00.6 Vet60
62 Gaz HANNA CALNE SMARTT 25:03.5 Vet40
63 Jonathan SINCLAIR NGMCCC 25:08.5 Vet60
64 Charlie BIRD 25:14.6 Sen
65 Simon JAMES 25:18.7 Sen
66 Darren NOAD 25:24.1 Vet50
67 Rob FORD BAD TRI 25:32.1 Vet40
68 Paul BANFIELD 25:33.5 Vet40
69 Ben WESTON CALNE SMARTT 25:35.1 Sen
70 Guy FARRELL AVT 25:35.8 Vet40
71 Adrian WILKINS BAD TRI 25:41.2 Vet50
72 Emily O’RIORDAN CARDIFF UNIVERSITY TRIATHLON CLUB 25:41.9 Sen
73 Matthew TIBBLES 25:42.2 Vet40
74 Mark CAWLEY CALNE SMARTT 25:42.3 Vet50
75 Oliver CLARKE TEME LESURE TRI CLUB 25:51.3 Vet40
76 Celia MIALL WEST COUNTRY TRIATHLETES 25:58.9 Vet40
77 Neil HIGGS NGMCCC 26:06.8 Vet50
78 Aoibh CLARKE TEME LESURE TRI CLUB 26:08.2 Junior
79 Kevin FIANDER MONMOUTH TRI CLUB 26:08.5 Vet50
80 Matt HARDING TRI TEAM GLOS 26:24.6 Vet40
81 Francesca AMIGONI DRC TRI 26:39.4 Sen
82 Alan PRICE 26:41.3 Vet50
83 Antony BRENT S2 CYCLING 26:44.4 Vet60
84 Sean PARKER 26:47.7 Sen
85 Adam HARLEY 26:48.4 Vet40
86 Mike BARNETT 27:04.5 Vet50
87 Stephen BRADY 27:08.9 Vet50
88 Adrian BROOKS PDQ 27:28.5 Vet60
89 Sara JAMES CLEVEDON AND DISTRICT ROAD CYCLING CLUB 27:33.6 Vet50
90 Macy NOAD BOS TRI ACADEMY 27:35.5 Youth
91 Andrew DIBBLE WESTON WHEELERS 27:35.9 Vet50
92 Nicole CORIN 27:39.4 Sen
93 David PRICE WESTERLIEGH 27:42.7 Vet60
94 Tasha TILLSON 27:48.7 Vet40
95 Frank PENHALIGAN 28:03.3 Vet60
96 Karen PENNY FROME TRIATHLON CLUB 28:19.6 Vet40
97 Paula FARRELL AVT 28:20.6 Vet40
98 Kevin HOUSE BPF CYCLING 28:27.1 Vet50
99 Christopher WILLIAMS 28:39.9 Sen
100 Claire MILLS SODBURY CYCLE SPORT 28:52.7 Vet40
101 Talia HUGHES BOS TRI ACADEMY 29:04.8 Youth
102 Stuart TILLING 29:16.3 Vet40
103 Paul HOSKING AVT 29:38.5 Vet50
104 Sarah WILKINS BAD TRI 29:39.8 Vet50
105 Mia NOAD BOS TRI ACADEMY 30:27.4 Youth
106 Sara BARTLETT 30:35.8 Vet50
107 Rachel PROFIT CLEVEDON DISTRICT AND ROAD 30:40.4 Vet40
108 Lucy WILKINS 30:52.9 Junior
109 Eamonn SHERIDAN WARWICKSHIRE ROAD CLUB 33:56.3 Vet60
110 Raines WILLIAMS 34:38.9 Sen
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch