Prolific winner in the Barnesbury club TTs, Thomas Hutchinson (18.52) was fastest in the Barnesbury CC Open 10 mile time trial nr Cramlington; Miriam Jessett was fastest woman
Result: Barnesbury CC 10m TT
1 Thomas Hutchinson Team Kirkley Cycles Male Senior 18:52
2 Michael Gill AeroLab Ward WheelZ Male Espoir 18:54
3 Oscar Onley Kelso Wheelers Cycling Club Male Junior 19:41
4 Lewis Wake Team Kirkley Cycles Male Senior 19:53
4 Kris Atkin Team Kirkley Cycles Male Senior 19:53
6 Josh Charlton MTS Cycle Sport Male Junior 19:54
7 Andrew Duggan Physiohaus Male Senior 20:19
8 Philip Kennell GS Metro Male Veteran 20:38
9 Harry Walker Revolver Racing Male Veteran 20:46
10 Phil Hall Velo Culture Male Veteran 20:49
11 Paul Davis Musselburgh RCC Male Senior 20:52
12 Shaun Brannan Muckle Cycle Club Male Senior 20:53
13 Nev Martin Velo Culture Male Veteran 20:54
14 Simon Muir Blumilk.com Male Veteran 20:55
15 James Hadfield Blaydon CC Male Senior 20:58
16 Wilson-Jay Brown PM Racing UK Male Senior 21:09
17 Jay Pitt Derwentside CC Male Senior 21:12
18 terry Wilkinson Barnesbury CC Male Senior 21:16
19 Jake Dobson AeroLab Ward WheelZ Male Espoir 21:18
20 Thomas Fletcher Reifen Racing Male Senior 21:30
21 Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA Male Senior 21:31
22 Mark Strang Velo Culture Male Veteran 21:32
22 Russell McLean Beacon Wheelers Male Veteran 21:32
24 Colin Stevenson Hawick Cycling Club Male Senior 21:45
25 Peter Stokoe Reifen Racing Male Senior 21:52
26 Adam Smith North Shields Polytechnic Club Male Senior 21:53
27 Alex Cunningham Physiohaus Male Espoir 22:00
28 Ben Lane GS Metro Male Veteran 22:02
29 Joshua Hodgson GS Metro Male Senior 22:03
30 Wayne Coates Derwentside CC Male Veteran 22:05
31 Joe Leiserach Blaydon CC Male Senior 22:06
32 David Robinson Tyneside Vagabonds CC Male Veteran 22:09
33 Colin Atkinson Muckle Cycle Club Male Veteran 22:10
34 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC Male Veteran 22:16
35 Kyle Spence Velo Culture Male Senior 22:32
35 Darren McBain Team Swift Male Veteran 22:32
35 Michael Lynch Derwentside CC Male Veteran 22:32
38 Kevin Hall Sunderland Clarion Male Veteran 22:33
39 James Meadows Cleveland Wheelers CC Male Senior 22:42
40 Dan Venner North Shields Polytechnic Club Male Veteran 22:43
41 Mark Whaley Blaydon CC Male Veteran 22:44
41 David Cunningham Vector Racing Male Veteran 22:44
43 Colin Blacklock Muckle Cycle Club Male Veteran 22:47
44 Jordan Rawlins Protech Velo Male Espoir 22:48
45 David Linsley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC Male Veteran 22:53
46 Miriam Jessett Team Kirkley Cycles Female Espoir 23:08
47 Stephen Magrath Blaydon CC Male Senior 23:09
47 Martin Rasmussen Tyneside Vagabonds CC Male Veteran 23:09
49 David Milton Vector Racing Male Veteran 23:13
50 Joe Dixon Velo Culture Male Juvenile 23:16
51 Phil Watson Hadrian R.T Male Veteran 23:19
52 Lee Statham Houghton CC Male Veteran 23:20
53 Jon Moss Vector Racing Male Senior 23:24
54 Jacob Anderson South Shields Velo Cycling Club Male Senior 23:29
55 James Anderson North Shields Polytechnic Club Male Senior 23:35
56 Martin Lloyd Vector Racing Male Veteran 23:36
57 Kenneth Addison Southport CC Male Veteran 23:38
58 Simon Emsley Derwentside CC Male Veteran 23:42
59 Stephen Walton Muckle Cycle Club Male Veteran 23:50
60 Keith Davison Hadrian R.T Male Veteran 23:56
61 Neil Parkin Rapha Cycling Club Male Veteran 23:57
62 Chris Whittle Vector Racing Male Senior 24:00
63 Alan Turnbull Hawick Cycling Club Male Veteran 24:18
63 Rhys Edwards Edinburgh Road Club Male Juvenile 24:18
65 Ian Gallon North Tyneside Riders CC Male Veteran 24:20
66 Keith Sibbald Zeus CRT Male Veteran 24:22
67 Jen McMahon Sub Rosa Female Senior 24:23
68 Thomas Heighton Ferryhill Whs Male Junior 24:26
69 Craig Bell Allen Valley Velo Male Senior 24:28
70 Stephen Hill Barnesbury CC Male Veteran 24:32
71 Harris Hall Velo Culture Male Juvenile 24:37
72 David Ballantyne EMC Cycling Male Veteran 24:42
73 Rick Mitford Cestria C.C. Male Veteran 24:44
74 Lindsay Turnbull Vector Racing Female Veteran 24:54
75 Howie Buckingham Allen Valley Velo Male Veteran 25:09
76 Brian Johnson Reifen Racing Male Veteran 25:16
77 Noel Stoddart Blaydon CC Male Veteran 25:23
77 Martin Bluck Allen Valley Velo Male Veteran 25:23
79 Colin Gardener Flyte Racing Male Veteran 25:25
80 Alistair MacDonald Sporting Club Gothic Male Veteran 25:41
81 Hal Kennedy North Tyneside Riders CC Male Juvenile 25:50
82 Claire Harlow North Shields Polytechnic Club Female Senior 26:04
83 Stuart Rae North Tyneside Riders CC Male Veteran 26:08
94 Paul Lofthouse Ryton Tri Club Male Veteran 26:22
85 Barry Holyoak South Shields Velo Cycling Club Male Veteran 26:26
86 Justine Norman Velo Culture Female Veteran 26:31
87 Howard Heighton Ferryhill Whs Male Veteran 26:32
88 Mick Chappel North Tyneside Riders CC Male Veteran 26:37
89 Daniel Anderson South Shields Velo Cycling Club Male Senior 26:56
90 Aidan Berry North Tyneside Riders CC Male Veteran 27:00
91 Ray Bell Derwentside CC Male Veteran 27:04
92 Mark Christie Durham Triathlon Club Male Veteran 27:44
93 Sophie Heighton Ferryhill Whs Female Juvenile 27:47
94 Jay Sully North Shields Polytechnic Club Male Veteran 28:46
95 Heather Gould North Shields Polytechnic Club Female Veteran 30:53
96 Jeffrey Walker North Tyneside Riders CC Male Veteran 31:23
97 Claire Cook South Shields Velo Cycling Club Female Senior 32:03
98 Gareth Davies Barnesbury CC Male Veteran 34:23
99 Sam Atkinson Cestria C.C. Male Senior 43:06
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)