Ben Williams fastest in the Portsmouth North End 15 mile time trial on August 20; Johanna Lovell fastest woman
Result: Portsmouth North End TT
1. Ben Williams GS Mossa RT 00:33:57 Time Trial Sen Male
2. Jacob Schnabel MPHleC RT 00:34:50 Time Trial U/18 Male
3. Matthew Houlberg MPHleC RT 00:34:58 Time Trial U/22 Male
4. Aaron Cooper FWCC 00:35:48 Road Bike Sen Male
5. Danny Tonkin RCR 00:36:07 Road Bike Sen Male
6. Colin Dixon PHCC 00:36:09 Time Trial Vet Male
7. Andrew Thomas …a3crg 00:37:13 Time Trial Vet Male
8. carl fiford IslingtonCC 00:37:13 Road Bike Sen Male
9. David Lugton PHCC 00:37:16 Time Trial Sen Male
10. Simon Littler PNECC 00:37:46 Road Bike Sen Male
11. James Gowan FWCC 00:38:09 Time Trial Sen Male
12. Drew Hosie …a3crg 00:38:23 Time Trial Vet Male
13. Matthew Puddick PNECC 00:38:49 Road Bike Sen Male
14. Gareth Fiford PNECC 00:39:37 Road Bike Sen Male
15. Carl Beck PNECC 00:39:39 Time Trial Vet Male
16. Adrian Talley PNECC 00:39:48 Time Trial Vet Male
17. Tim Lawn PNECC 00:40:24 Road Bike Sen Male
18. Philip Clack FWCC 00:40:28 Road Bike Vet Male
19. John Mottershead PNECC 00:40:39 Time Trial Vet Male
20. Chris Gambs PNECC 00:41:44 Road Bike Vet Male
21. Jordan Noble PNECC 00:41:53 Road Bike Vet Male
22. Neil Taylor PNECC 00:42:23 Time Trial Vet Male
23. Alan Cockram PNECC 00:43:45 Time Trial Vet Male
24. Doney Alan Portsmo. Tri 00:43:49 Time Trial Vet Male
25. David Barnes FWCC 00:43:51 Time Trial Vet Male
26. Carl Benfield PNECC 00:45:03 Road Bike Vet Male
27. Johanna Lovell PNECC 00:51:54 Road Bike Vet Female
28. Alastair Letchford PNECC 01:00:42 Road Bike Sen Male
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)