Sebastian Garry (18.50) fastest in the Leamington C&AC Open 10 on Sunday; Joanna Patterson fastest woman
Result: Leamington C&AC Open 10 TT
1 Sebastian Garry Aero.Ward WheelZ 18:50
2 Ollie Hucks Aero.Ward WheelZ 19:10
2 Alexander Royle Manchester BC 19:10
4 Oliver Peckover ActiveEdge RT 19:14
5 George Mills-Keeling Ribble Weldtite 19:26
6 Kieran Morris Team Bottrill 19:54
7 Alistair Golby Cambridge Uni CC 19:57
8 Jamieson Blain Bikestrong KTM 20:01
9 Sam Hucks High Wycombe CC 20:02
10 Jack Rootkin-Gray Solihull CC 20:06
11 Alex Shepherd Ilkeston CC 20:07
12 B Xavier Disley AeroCoach 20:19
12 Alex Ballinger Farnb’gh&Camberley 20:19
12 Nicholas Cousins Ilkeston CC 20:19
15 Scott Burns Manchester BC 20:22
16 Robert Gibbons Race Rapid 20:23
17 George Thorne Beacon Roads CC 20:28
18 Anthony Turner Mickey Cranks CC 20:29
19 James Chapman Team PB Perform. 20:37
19 James Ison Melton Oly CC 20:37
21 Kevin Lane Successcycling 20:53
22 Scott Povey MediaVelo 20:54
23 Euan Tebbutt Cambridge Uni CC 20:58
24 Chris Spencer Royal Leam’ton 21:13
25 Jon Mills- Keeling CC Bridgnorth 21:15
26 Mark Wise Team Jewson MIR 21:17
27 Adam Fisher Cambridge CC 21:19
28 Joanna Patterson Pro Endurance 21:20 1
29 Rich Steels Ilkeston CC 21:24
30 Ralph Anstis Royal Leam’ton 21:25
30 Jim Boyle B2B Bridgtown Cyc 21:25
32 Andy Sharman Team Bottrill 21:26
32 Brett Lowndes Pro Vision C’ Cloth 21:26
34 Colin Parkinson South Western RC 21:28
35 Mark White Mark White RT 21:34
36 Ian Wroblewski TeamLutterworthCyc 21:44
36 Phillip Tyas Barnsley RC 21:44
38 Sam Tuplin EllmoreFactoryR’cing 21:45
39 Francesca Hall Team Boompods 21:48 2
40 Harry Lock Loughb’gh Stdnt.CC 21:49
40 Tony Ball Team Swift 21:49
42 Stelios Maragkos Royal Leam’ton 22:05
43 Rob Vessey Didcot Phoenix CC 22:06
44 Joseph Costello Walsall Roads CC 22:09
45 Karl Moseley Fishface Cycles RT 22:11
45 Gabriella Homer Team Boompods 22:11 3
47 Peter Blackwell Solihull CC 22:18
48 Martin Osman CC Giro 22:20
49 Paul Harrison Royal Leam’ton 22:21
50 Ed Tarelli Race Hub 22:24
51 Martin Stanley W’cesterSt.JohnsCC 22:25
52 Andrew Cross Velo One CT 22:40
53 Gregory Ashley Team Jewson-MIR 22:43
54 David Evans Team Echelon 22:48
55 Gary Jones Successcycling 22:49
56 Stephen Goddard 1485 Tri Club 22:50
57 Stuart Harris Royal Sutton CC 22:51
57 Peter Bell Welland Valley CC 22:51
59 Robert Smith Warwickshire RC 22:52
60 Przemyslaw Kozak Royal Leam’ton 23:00
61 Ian Rosewarne Leicestershire RC 23:01
62 Janet Birkmyre TORQ Performance 23:05 4
63 Michael Townend Coalville Whs 23:09
64 Mark Davis Banbury Star 23:10
64 Stewart Ball Successcycling 23:10
66 Andrew Curley Warwickshire RC 23:12
67 David Angliss ApacheBraveR’cing 23:14
68 Richard Coleman Stourbridge Velo 23:15
69 Albert Stepien Banbury Star 23:17
69 Owen Goodfellow Mark White RT 23:17
71 Richard Howes Coventry RC 23:23
71 Stephen Eggleton Stratford CC 23:23
73 Naomi de Pennington Banbury Star 23:25 5
74 Terry Icke VC St Raphael 23:26
75 Rob Oconnor Team Jewson MIR 23:28
76 Jonathan Masters Stratford CC 23:35
77 Christopher Yip Coventry RC 23:36
78 Tom Kenderdine Droitwich CC 23:39
78 Denise Burrows AeroCoach 23:39 6
80 Andrew Simpkins Team Echelon 23:51
81 Barrie Whittaker Lyme RC 23:56
82 Craig Hopkins Wyre Forest CRC 24:16:00
83 Linda Dewhurst Team Milton Keynes 24:19:00 7
84 Gary Ison Melton Oly CC 24:24:00
85 Jade Anstis Royal Leam’ton 24:33:00 8
86 David Garrett Rugby Velo 24:37:00
87 Karl Wilford Leicester Forest CC 24:40:00
88 Steve Cronshaw Brereton Whs 24:44:00
89 Gary Smith Stourbridge Velo 24:46:00
90 Christopher Huxley Stratford CC 24:54:00
91 Nigel Finch Mercia Lloyds Cyc 24:55:00
92 Jared Benney ApacheBraveR’cing 25:05:00
92 Peter Delves Coventry RC 25:05:00
94 Sian Marsh Banbury Star 25:17:00 9
95 Martin Shepherd Royal Leam’ton 25:24:00
96 Claire Davies Hinckley CRC 25:39:00 10
97 Rod J Weston Team Bottrill 25:43:00
98 Alan Morris Hinckley CRC 26:11:00
99 Tony (PA) Smith Leamington C&AC 26:37:00
100 Fern Hordern Stratford CC 26:46:00 11
101 Stephen Cooke Walsall Roads CC 27:03:00
102 Murray Kirton A5 Rangers CC 27:26:00
103 Rod Weston Melton Oly CC 27:44:00
104 Graeme Church Team Milton Keynes 28:55:00
105 David Steel Hereford & Dist Whs 29:24:00
106 Jill Morris Hinckley CRC 34:42:00 12
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique