Joe Skipper (1.45.11) fastest in the VC Baracchi 50 mile time trial on Sunday (Aug 23); Hannah Peel fastest woman
Result: VC Baracchi 50m TT
1 Joe Skipper Team Skipper 01:45:11 Male Senior
2 Rob Walker Cambridge University CC 01:46:17 Male Senior
3 Mark Richards D A P Cycling Club 01:47:14 Male Senior
4 Harley Matthews D A P Cycling Club 01:48:59 Male Senior
5 Paul Jay DRAG2ZERO 01:51:44 Male Vet
6 James Sale Eagle Road Club 01:53:04 Male Senior
7 Ryan Gray Tri Harder 01:54:24 Male C5
8 David Halliday Newmarket Cycling & Triathlon Club 01:56:01 Male Senior
9 John Bradbury CC Sudbury 01:56:20 Male Vet
10 Daniel Ryan North Road CC 01:56:22 Male Senior
11 Jonathan Peters Race Rapid 01:58:39 Male Senior
12 Mark Saunders VC Baracchi 01:59:27 Male Vet
13 Simon Daw Datalynx-Parenesis Cycling 02:00:28 Male Vet
14 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 02:00:37 Male Vet
15 Adam Baker West Suffolk Wheelers 02:00:56 Male Vet
16 David Thorold Fenland Clarion CC 02:01:02 Male Vet
17 Martin Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs 02:01:39 Male Vet
18 Simon Brierley Tri-Anglia Triathlon Club 02:01:56 Male Vet
19 Martin Brown 7Oaks Tri Club 02:02:09 Male Vet
20 Alex Purcell CC Sudbury 02:02:20 Male Senior
21 Chris Tye Plomesgate CC 02:02:26 Male Vet
22 Paul Hayward VC Baracchi 02:03:14 Male Vet
23 Nathan Risbey Tri-Anglia Triathlon Club 02:03:41 Male Senior
24 Trevor Mayne Birdwell Wheelers 02:03:54 Male Vet
25 Adam Proud Colchester Rovers CC 02:04:11 Male Vet
26 John Jacobs Tri-Anglia Triathlon Club 02:04:32 Male Vet
27 Keith Stockwell Welwyn Whs 02:04:53 Male Vet
28 Chris Hansen 7Oaks Tri Club 02:05:31 Male Vet
29 Geoff Frost Team Velovelocity 02:05:35 Male Vet
30 Mark Thompson Great Yarmouth C C 02:05:40 Male Vet
31 Phil Hurr North Norfolk Whs 02:05:41 Male Vet
32 Patrick Hannah Ford CC 02:05:57 Male Senior
33 Jay Lingwood Rock Estate 02:06:05 Male Senior
33 Stu Wright QN Racing 02:06:05 Male Vet
35 Paul Dennington VC Baracchi 02:06:34 Male Vet
36 Hannah Peel Team Sheffield 02:06:40 Female Senior
37 Johnathan Lincoln Great Yarmouth C C 02:07:31 Male Vet
38 Paul Wright VC Baracchi 02:07:35 Male Vet
39 Pieter MacKeith Tri-Anglia Triathlon Club 02:09:28 Male Senior
40 Stuart Cleworth Fenland Clarion CC 02:10:32 Male Vet
41 Dan Foster 3T-RACING 02:10:55 Male Vet
42 Trevor Caley Plomesgate CC 02:13:02 Male Vet
43 Sarah Harrison Sheffield Triathlon Club 02:13:27 Female Vet
44 Chantel Coetzer Redbridge CC 02:13:37 Female Senior
45 Russell Sharp Datalynx-Parenesis Cycling 02:14:02 Male Vet
46 Alex Armes Great Yarmouth C C 02:14:23 Male Senior
47 Rob Wild Velo Club Long Eaton 02:15:53 Male Senior
48 Simon Boyle Orwell Velo 02:17:12 Male Vet
49 Patrick Ellis Diss & District CC 02:17:57 Male Vet
50 Stuart Chase VC Baracchi 02:18:30 Male Vet
51 Gail Phillips Sheffield Phoenix Cycling Club 02:20:16 Female Vet
52 Jan Smith Great Yarmouth C C 02:21:04 Female Vet
53 Wayne Marks Tri-Anglia Triathlon Club 02:23:09 Male Vet
54 Jenny Anderson Great Yarmouth C C 02:24:59 Female Vet
55 Mark Dixon Great Yarmouth C C 02:25:47 Male Vet
56 Cheryl Tye Plomesgate CC 02:40:44 Female Vet
57 Mark Ramsdale Great Yarmouth C C 02:44:02 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique