Bragging rights go to Dan Bigham as be beats Ribble Weldtite teammate John Archibald, Hayley Simmonds fastest in the womens race at the Coalville 10 mile time trial on Bank Holiday Monday at Griffydam
Result: Coalville 10m TT
1 Dan Bigham Ribble Weldtite Pro Cycling 18:46 Male Senior
2 John Archibald Ribble Weldtite Pro Cycling 18:52 Male Senior
3 Kyle Gordon RT 23 19:26 Male Senior
4 Michael Gill AeroLab Ward WheelZ 20:19 Male Espoir
5 Leon Wright Race Hub 20:36 Male Senior
6 David Mead Race Rapid 20:47 Male Vet
7 Richard Oakes Team Ohten Aveas 20:54 Male Vet
8 Oliver Peckover ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 20:55 Male Espoir
9 Hayley Simmonds AeroCoach 21:45 Female Senior
10 Steve Savage Melton Olympic CC 21:50 Male Senior
11 Gareth Pymm Team Bottrill 21:54 Male Senior
12 Emily Meakin The Independent Pedaler – Nopinz 21:58 Female Senior
13 Cian Leveridge Team PB Performance 22:02 Male Espoir
14 Harrison Tacey Leicestershire RC 22:04 Male Junior
15 Mike Jones OVB 22:09 Male Senior
16 Rich Steels Ilkeston Cycle Club 22:15 Male Vet
17 Tim Hood Team Bottrill 22:16 Male Vet
18 Ian Guilor Mapperley CC 22:22 Male Vet
19 Euan Tebbutt Cambridge University CC 22:27 Male Espoir
20 Richard Golding Ilkeston Cycle Club 22:35 Male Vet
21 Francesca Hall Team Boompods 22:41 Female Senior
22 Geoff Platts Team Bottrill 23:05 Male Vet
23 Brit Tate Team Bottrill 23:12 Female Senior
24 Colin Parkinson South Western Road Club 23:30 Male Vet
25 Ed Tarelli Race Hub 23:54 Male Vet
26 Isaac Russell Team PB Performance 24:07:00 Male Espoir
27 Ashley Roue Team Lutterworth Cycle Centre 24:08:00 Male Vet
28 James Brayford Lyme Racing Club 24:09:00 Male Senior
29 Mark Shepherd Sportstest RT 24:39:00 Male Vet
30 Richard Ferguson Beeston Cycling Club 24:54:00 Male Vet
31 Alison Fovargue Team Empella Cyclocross.com 25:06:00 Female Senior
32 Wendy Gooding Team Bottrill 26:30:00 Female Vet
33 Sally Maitland Beeston Cycling Club 26:52:00 Female Vet
34 Hayley Moore Ilkeston Cycle Club 27:34:00 Female Senior
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands