Simon Wilson fastest (19.12) in the Common Lane Occasionals 10 mile time trial; Sarah Storey fastest woman; Hugh English fastest on a road bike – Jo Jebb fastest woman (raod bike)
Result: Common Lane Occasionals 10m TT
1 Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 19:12 Male Vet
2 Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo 19:27 Male Senior
3 Jack Levick Rose Race Team 20:14 Male Senior
4 John Brearley Squadra RT 20:33 Male Senior
5 Keith Ainsworth Sheffrec CC 20:49 Male Vet
6 Nicholas Latimer Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 20:54 Male Senior
7 Andy Thomas Lindsey Roads Cycling Club 20:55 Male Vet
8 Stuart Wells Lindsey Roads Cycling Club 21:34 Male Vet
9 Ciaran Pickering Team Sportslab 21:36 Male Vet
10 Mark Walker Wold Top The Edge RT 21:41 Male Senior
11 Pete Laud Common Lane Occasionals 21:51 Male Vet
12 Sarah Storey Storey Racing 21:57 Female Vet
13 Steve Gore-Browne Team Swift 21:59 Male Vet
14 Isaac Russell Team PB Performance 22:26 Male Espoir
15 Allan Wailoo 7 Hills Cycling Club 22:41 Male Vet
16 Phillip Tyas Barnsley Road Club 22:55 Male Senior
17 Jack Moore Kendal Cycle Club 23:04 Male Senior
18 Stewart Smith Velo Club Veggies 23:08 Male Vet
19 Paul Mapletoft Kiveton Park Cycling Club 23:23 Male Vet
20 Tim Smith Westmead Team 88 23:39 Male Vet
21 Mike Allen Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 23:50 Male Vet
22 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 23:54 Male Vet
23 Mike Tyas Hull Thursday RC 23:58 Male Senior
24 Stephen I’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles 24:07:00 Male Vet
25 Howard Leach North Lancashire Road Club 24:13:00 Male Vet
26 Michael Lamb Kiveton Park Cycling Club 24:18:00 Male Vet
27 David Percival Team Swift 24:25:00 Male Vet
28 Mark Symons Hull Thursday RC 24:34:00 Male Vet
29 Paul Brierley Huddersfield RC 24:54:00 Male Vet
30 Maria Mulleady – Kershaw Team Swift 25:18:00 Female Vet
31 Steve Makin Doncaster Wheelers C.C. 25:28:00 Male Vet
32 Cliff Beldon Selby CC 25:35:00 Male Vet
33 Gary Clarke Rutland Cycling Club 26:07:00 Male Vet
34 Jo Corbett Sherwood CC 26:13:00 Female Vet
35 Ben Hamilton Rutland Cycling Club 26:25:00 Male Vet
36 Michael Weaver Rotherham Wheelers Cycling Club 26:53:00 Male Vet
37 Cheryl Quigley Hull Thursday RC 27:04:00 Female Vet
38 Zoe Hibbard Bolsover and District CC 28:08:00 Female Vet
39 Gary Hibbard Bolsover and District CC 28:27:00 Male Vet
40 Gary Brearley City RC (Hull) 28:28:00 Male Vet
41 Mike Cole Huddersfield RC 28:53:00 Male Vet
…. continued after the advert.
Road Bikes
1 Hugh English Manchester Bicycle Club 22:10 Male Senior
2 Danny Winfield Racing Team Dawson 22:17 Male Senior
3 Duncan Putman Derby Mercury R C 23:10 Male Vet
4 Curtis Maltby Geared Up & CN Cycles RT 23:11 Male Espoir
5 Jules Chadderton Huddersfield Star Whs 23:31 Male Junior
6 Michael Bray Geared Up & CN Cycles RT 23:52 Male Senior
7 Sam Shepherd Rochdale Tri Club 23:56 Male Espoir
8 Dominic Watts Veloviewer 23:59 Male Vet
9 Chris Last Rotherham Wheelers Cycling Club 24:13:00 Male Vet
10 Jo Jebb Common Lane Occasionals 24:56:00 Female Vet
11 Neil Bentley Common Lane Occasionals 25:18:00 Male Vet
12 Josh Bridgens Common Lane Occasionals 25:49:00 Male Vet
13 John Wilson Common Lane Occasionals 26:01:00 Male Vet
14 Luc Webster Common Lane Occasionals 26:40:00 Male Vet
15 Peter Bould Barnsley Road Club 26:52:00 Male Vet
16 Paul Smith Huddersfield Star Whs 27:18:00 Male Vet
17 Patrick Hill Rotherham Wheelers Cycling Club 27:27:00 Male Vet
18 Richard Walker Selby CC 27:33:00 Male Vet
19 Patrick Giblin Rotherham Wheelers Cycling Club 29:07:00 Male Vet
Youth
1 Patrick Casey Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 21:47 Male Juvenile
2 Oliver Akers Garden Shed UK-Scott-Verge Sport 23:23 Male Juvenile
3 Charley Clarke Rutland Cycling Club 28:47:00 Male Juvenile
4 Nicholas Smith Westmead Team 88 32:38:00 Male Juvenile
Tandem
1 Andy Whitehead Rockingham CC 24:31:00 Male Vet
1 Ala Whitehead Rockingham CC 24:31:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch