Adam Duggleby fastest (19.15) in the Seacroft Wheelers 10 mile time trial on Sunday (Sept 6); Junior Maddie Leech fastest woman
Result: Seacroft Wheelers 10m TT
1 Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo 19:15 Male Senior
2 Hayden Allen PMRR 20:23 Male Senior
3 Kieran Savage CYCLING SHEFFIELD 20:31 Male Senior
4 Richard Sharp Team Swift 20:37 Male Senior
5 John Brearley Squadra RT 21:08 Male Senior
6 Tobias Bartlett Kingsnorth International Whs 21:11 Male Senior
7 David Brearley Squadra RT 21:16 Male Senior
8 Mark Wolstenholme Team Swift 21:18 Male Vet
9 Bevan Jones Team Sportslab 21:28 Male Espoir
10 Jonathan Croft Team Sportslab 21:36 Male Senior
11 Rich Steels Ilkeston Cycle Club 21:38 Male Vet
12 Oliver Higbee Drighlington BC 21:53 Male Senior
13 Julian Ramsbottom Team Bottrill 22:16 Male Vet
14 Stuart Weston Clifton CC York 22:17 Male Vet
15 Franco Pardini Valley Striders Cycling Club 22:32 Male Senior
15 Maddie Leech PH-MAS Cycling 22:32 Female Junior
17 Russ Richardson Mountain Goat Performance Cycle Coaching 22:35 Male Vet
18 Syd Brown JRC Shutt Ridley RT 22:37 Male Junior
19 Sam Straw Albarosa CC 22:42 Male Senior
20 Oliver Akers Garden Shed UK-Scott-Verge Sport 22:47 Male Juvenile
21 Ian Cooper Team Ohten Aveas 22:51 Male Vet
22 Jacob Leigh JRC Shutt Ridley RT 22:53 Male Junior
23 Ben Garrard Selby CC 22:57 Male Vet
24 Phillip Tyas Barnsley Road Club 22:59 Male Senior
25 Sam Kettlewell TS Racing – OTR 23:00 Male Espoir
26 Sam Kelly East Lancashire RC 23:11 Male Junior
27 Stephen Knight Wakefield Triathlon Club 23:19 Male Vet
28 Ian Richardson Selby CC 23:22 Male Vet
29 Jymmy Trevor Jem Hadar Racing 23:23 Male Vet
30 Gareth Tupling Harworth and District Cycling Club 23:26 Male Senior
31 Martin Hailstone Hull Thursday RC 23:28 Male C4
32 Julian Roche Otley CC 23:29 Male Espoir
33 Adrian Stott Yorkshire Road Club 23:35 Male Vet
34 Mark Higgins Knottingley Velo 23:36 Male Vet
35 Fiona Sharp Team Swift 23:41 Female Vet
36 James Meadows Cleveland Wheelers CC 23:42 Male Senior
37 Luke Backhouse Scarborough Paragon CC 23:45 Male Senior
38 Ross Burton Calder Clarion 23:48 Male Vet
39 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 24:06:00 Male Vet
39 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels RT 24:06:00 Male Vet
41 Matthew Middleton Scarborough Paragon CC 24:08:00 Male Senior
42 David Taylor Ravensthorpe CC 24:09:00 Male Vet
43 Nicholas Fairfield City RC (Hull) 24:12:00 Male C4
44 Danny Kelly Seacroft Whs 24:17:00 Male Vet
45 Drew Donaldson Glasgow United CC 24:30:00 Male Vet
46 Steve Gelder Team Swift 24:32:00 Male Vet
47 David Percival Team Swift 24:33:00 Male Vet
48 Andy Wond Sowerby Sunday Club 24:35:00 Male Vet
49 Jason Talbot Harworth and District Cycling Club 24:38:00 Male Vet
50 Andrew Carroll Cliff Pratt Racing 24:39:00 Male Vet
51 Sophie Earl Crimson Orientation Marketing RT 25:17:00 Female Senior
52 Guy Lewis Holmfirth C C 25:23:00 Male Vet
52 Steven Smith Yorkshire Road Club 25:23:00 Male Vet
54 Helen Goldthorpe Otley CC 25:52:00 Female Vet
55 Andrew Gurnhill Doncaster Wheelers C.C. 25:53:00 Male Vet
55 Martin Turner Holmfirth C C 25:53:00 Male Vet
57 Walter Wilkinson Harrogate Nova CC 26:06:00 Male Vet
58 Laurie Holmes VTTA (Yorkshire) 26:15:00 Male Vet
59 Kevin Melia VC Bradford 26:33:00 Male Vet
60 David Wright Cheshire Roads Club 26:36:00 Male Vet
61 Jacob Riby Team Sportslab 26:56:00 Male Juvenile
62 Mark Casey Seacroft Whs 27:09:00 Male Vet
63 Chris Devaney Hull Thursday RC 27:25:00 Male Senior
64 Beth Grogan Selby CC 27:29:00 Female Espoir
65 Amy Loftus Holmfirth C C 27:48:00 Female Juvenile
65 Peter MacKlam Yorkshire Road Club 27:48:00 Male Vet
67 Dave Wilkinson Bishop Auckland CC 27:49:00 Male Vet
68 Stuart Rae North Tyneside Riders CC 27:51:00 Male Vet
69 Liz Ball Valley Striders Cycling Club 28:13:00 Female Vet
70 Chris McDonnell Holmfirth C C 28:16:00 Male Vet
71 Simon Richardson VTTA (Yorkshire) 28:19:00 Male Vet
72 Rebecca Dawes RFDA (Racescene Female Development 28:22:00 Female Junior
73 Simon Loftus Holmfirth C C 28:24:00 Male Vet
74 Helen Quartermaine Sowerby Sunday Club 28:33:00 Female Senior
75 Alice Simms City RC (Hull) 28:38:00 Female Junior
75 Mike Cole Huddersfield RC 28:38:00 Male Vet
77 Benjamin Arey Clifton CC York 28:48:00 Male Juvenile
78 Dalia Hawley Albarosa CC 28:55:00 Female Senior
79 Morgan Crussell JRC Shutt Ridley RT 29:03:00 Female Junior
80 Sarah Markless Hopey Bicycle Repairs 29:04:00 Female Senior
81 David Hunt Wakefield Triathlon Club 29:06:00 Male Vet
82 Shona Mosley JRC Shutt Ridley RT 29:14:00 Female Juvenile
83 Alice Feetham Sportcity Velo 29:33:00 Female Juvenile
84 Tracey Coldwell Holmfirth C C 30:04:00 Female Vet
85 Lydia Turan Holmfirth C C 30:20:00 Female Juvenile
86 Kate Harwood Holmfirth C C 30:27:00 Female Junior
87 Jennifer Lynn Selby CC 30:28:00 Female Vet
88 Evie Turner Holmfirth C C 31:08:00 Female Juvenile
89 Luke McDonnell Holmfirth C C 33:35:00 Male Juvenile
90 Robert Tate Leeds Westfield CC 34:16:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch