Adam Duggleby fastest in the Harrogate Nova 10 mile time trial on Saturday (Sept 12); Brit Tate fastest woman
Result: Harrogate Nova CC 10m TT
1 Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo SNR 00:19:31
2 Philip Graves VC York SNR 00:20:39
3 Jack Levick Rose Race Team SNR 00:20:45
4 Richard SharpTestingTester Team Swift SNR 00:20:51
5 Richard Dean Rockingham CC V40 00:20:58 Fastest V40
6 David Brearley Squadra RT SNR 00:21:07
7 Alastair Ribbands Manchester Wheelers SNR 00:21:09
8 Mark Wolstenholme Team Swift V40 00:21:16 2nd v40
9 Michael Chadwick Clancy Briggs Cycling Academy SNR 00:21:34
10 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC SNR 00:21:37
11 Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC JUN 00:21:37 Fastest junior
12 Peter Watson Harrogate Nova CC SNR 00:21:44
13 Michael Smart TS Racing – OTR SNR 00:21:49
14 Mark Walker Wold Top The Edge RT SNR 00:21:50
15 Jonathan Croft Team Sportslab SNR 00:21:50
16 Taylor Hill JRC Shutt Ridley RT JUN 00:21:52
17 Steve Gibson Peak Road Club V50 00:21:52 fastest V50
18 Charlie Gaimster Dulwich Paragon CC SNR 00:21:56
19 Grant Whiteside Pontypool Road Cycling Club V40 00:22:07
20 Jack Smith Durham University Cycling Club ESP 00:22:13
21 Tristan Pilling Team SB Hub ESP 00:22:22
22 Robert Senior Harrogate Nova CC V40 00:22:26
23 Chris Taylor Holmfirth C C V40 00:22:27
24Steve Smales Harrogate Nova CC V50 00:22:27 2nd fastest v50
25 Andrew Hicklin Peak Road Club V50 00:22:30
26 Roger Bromiley Harrogate Nova CC V40 00:22:31
27 Russ Richardson Mountain Goat Performance V60 00:22:47 1st fastest V60
28 Peter Hook Clifton CC York SNR 00:23:01
29 Gordon Kemp Out of the Saddle CC V50 00:23:13
30 Adrian Stott Yorkshire Road Club V40 00:23:13
31 James Meadows Cleveland Wheelers CC SNR 00:23:14
32 Brit Tate Team Bottrill FSNR 00:23:15 1st woman
33 Ewan Dowes Calder Clarion SNR 00:23:15
34 Jacob Leigh JRC Shutt Ridley RT JUN 00:23:15
35 Ryan Williams Wakefield Triathlon Club SNR 00:23:16
36 Phillip Tyas Barnsley Road Club SNR 00:23:21
37 Ian Richardson Selby CC V50 00:23:23
38 Mike Dalton Stockton Wheelers CC V40 00:23:28
39 Sarah Lewthwaite Team Sportslab FV40 00:23:31 2nd fastest
40 Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers V50 00:23:36
41 Ben Garrard Selby CC V40 00:23:41
42 Sam Kelly East Lancashire RC JUN 00:23:43
43 Paul Mapletoft Kiveton Park Cycling Club V50 00:23:45
44 Sam Straw Albarosa CC SNR 00:23:47
45 Stefan Hurst Ronde Cycling Club SNR 00:23:48
46 Dave Isherwood Team Swift V60 00:23:53 2nd v60
47 Mark Morris Harrogate Nova CC V40 00:23:54
48 Joseph Turnbull MTS Cycle Sport JUV 00:23:54 fastest juv
49 Steven Bell Fietsen Tempo V60 00:23:54
50 Ian Brown Seacroft Whs V50 00:24:00
51 John Bunting Bury Clarion CC V60 00:24:04
52 Ross Burton Calder Clarion V40 00:24:05
53 Nick Giles Poco Loco Cycling R.T. V60 00:24:08
54 Paul Targett Holcombe Harriers V50 00:24:13
55 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club V60 00:24:18
56 Ryan Thomas East Bradford CC JUV 00:24:25
57 Stephen Knight Wakefield Triathlon Club V40 00:24:25
58 Nicholas Fairfield City RC (Hull) V40 00:24:28
59 Richard Walker VTTA (Yorkshire) V40 00:24:29
60 Isaac Wytchard Albarosa CC JUV 00:24:33
61 Howard Leach North Lancashire Road Club V40 00:24:37
62 Denholm Edwards Harrogate Nova CC JUV 00:24:40
63 Mike Tyas Hull Thursday RC SNR 00:24:40
64 Andrew Lambe Ilkley CC V40 00:24:40
65 Ala Whitehead Rockingham CC Tandem V40 00:24:45
66 Andy Whitehead Rockingham CC Tandem V50 00:24:45
67 Andrew Askwith Vive Le Velo V50 00:24:47
68 Jennifer Newbery Manx Road Club Team FSNR 00:24:56 3rd fastest
69 David Taylor Ravensthorpe CC V60 00:24:58
70 Mark Laughton York Cycleworks V50 00:24:59
71 Paul Tyler Ferryhill Whs V60 00:25:05
72 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy JUV 00:25:05
73 David Hunt Wakefield Triathlon Club V40 00:25:07
74 Adam Cockroft Albarosa CC V40 00:25:10
75 Andrew Dovernor Wakefield Triathlon Club V50 00:25:19
76 Martin Brearey TS Racing – OTR V50 00:25:20
77 Michael Lamb Kiveton Park Cycling Club V50 00:25:23
78 Sharon Clifford SheHair Racing Team Tandem V60 00:25:33 1st tandem
79 Phil Barnes SheHair Racing Team Tandem V60 00:25:33
80 Josie Smith Barnsley Road Club FSNR 00:25:36
81 Andy Holladay York Triathlon RT V50 00:25:38
82 Paul Birkin Buxton CC/Sett Valley Cycles V50 00:25:41
83 Andrew Carroll Cliff Pratt Racing V40 00:25:41
84 Walter Wilkinson Harrogate Nova CC V70 00:25:51 fastest v70
85 Ian Hutchinson Cleveland Wheelers CC V60 00:25:59
86 Andrew Spittlehouse Calder Clarion V50 00:26:06
87 Cliff Beldon Selby CC V70 00:26:08
88 Jamie Howe Sowerby Sunday Club SNR 00:26:10
89 Brian Parker Rugged & Refined CC V40 00:26:15
90 Steven Smith Yorkshire Road Club V50 00:26:19
91 Martin Turner Holmfirth C C V40 00:26:21
92 Ellis Murray DRAG2ZERO JUN 00:26:23
93 Andrew Gurnhill Doncaster Wheelers C.C. V50 00:26:24
94 Paul Ruta Barnsley Road Club V70 00:26:29
95 Jamie Moseley BBM Revolution Cycling Club V40 00:26:30
96 Sue Cheetham North Lancashire Road Club FV50 00:26:36
97 Kevin Melia VC Bradford V50 00:26:36
98 Richard Durham Settle Wheelers V60 00:26:39
99 Tony Kent Harrogate Nova CC V70 00:26:47
100 John Eric Potter Bridlington CC V60 00:26:54
101 Andrew Harland Darlington Tri Club V50 00:26:58
102 Karen Brooks Team Sportslab FV60 00:27:02
103 Jacob Riby Team Sportslab JUV 00:27:14
104 Richard Gray Norton Wheelers V60 00:27:14
105 Kate Sanderson Cleveland Wheelers CC FV50 00:27:20
106 Andrew Newey Ribble Valley C&RC SNR 00:27:45
107 Jill Tate Ilkley CC FV50 00:27:48
108 Caroline Ratcliff Ferryhill Whs FV50 00:27:56
109 Tony Stott VTTA (Yorkshire) V70 00:27:59
110 Amy Loftus Holmfirth C C FJUV 00:28:04 fastest junior
111 Deborah Stockley Hopey Bicycle Repairs 00:28:21
112 Jo Scott Team Swift FV50 00:28:37
113 Malcolm Giles Poco Loco Cycling R.T. V60 00:28:38
114 Mike Cole Huddersfield RC V70 00:28:57
115 John Leach Rossendale RC V70 00:29:32
116 Esther Burt Macclesfield Wheelers FSNR 00:29:36
117 Jennifer Lynn Selby CC FV50 00:30:36
118 Lydia Turan Holmfirth C C FJUV 00:30:38
119 Evie Turner Holmfirth C C FJUV 00:31:35
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch