trainSharp coach Chris McNamara fastest (19.42) in the East Sussex CA 10 mile time trial on Sept 12 (Saturday); Anya Tamplin fastest woman
Result: East Sussex CA 10m TT
Women
1 Anya Tamplin URDT 23:26
2 Anna Dwyer Lewes Wanderers CC 24:26
3 Katie Simmonds URDT 25:13
Overall
1 Christopher McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT 19:42
2 Matthew Smith Team TMC 20:21
3 Howard Shaw trainSharp 20:23
4 Mark Smith Crawley Wheelers 20:43
5 Steven Kane Team TMC 20:48
6 Jesse Yates Maison du Velo / In-Gear Cycles 21:02
7 Lukas Nerurkar VC de Londres 21:06
8 Kevin Nelson Crawley Wheelers 21:17
9 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 21:20
10 Tom Houghton South Downs Bikes / Casco Pet 21:23
11 David Clark Eastbourne Rovers CC 21:28
12 Lawrence Coyle South Downs Bikes / Casco Pet 21:51
13 Jack Dunne Lindfield Coffee Works 21:54
14 Andrew Stewart Lindfield Coffee Works 21:57
15 Nathan Russell trainSharp 21:58
16 Sam Fuller 7Oaks Tri Club 21:59
17 David Rumm Southborough & Dist. Whs 22:14
18 Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 22:15
19 Jamie Olsson G!ro Race Team 22:16
20 Mark Emsley Team TMC 22:23
21 David Clements Eastbourne Rovers CC 22:24
22 Mark Edleston Lindfield Coffee Works 22:31
23 Paul Newsome Project 51 22:38
24 Joe Benians Lewes Wanderers CC 22:47
25 Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC 22:50
26 Richard Tully Elite Cycling 22:52
27 Daniel Moll-Morgan Brighton Mitre CC 22:56
28 Neil Giles Mid Sussex Triathlon Club 23:00
29 Graeme Hadlow trainSharp 23:02
30 Benjamin Tappenden trainSharp 23:02
31 Colin Harrison East Grinstead CC (Merlin Cycle Coaching) 23:04
32 Shayne Howell Eastbourne Rovers CC 23:05
33 Tony Reeves GS Stella 23:09
34 Lawrence Wintergold Hounslow & District Whs 23:10
35 Sam Dix trainSharp 23:13
36 Peter Madarasz Brighton Triathlon Club 23:16
37 Marcus Edwards Kingston Phoenix RC 23:18
38 Dan Ellis BTNRT 23:20
39 Paul Fletcher Lewes Wanderers CC 23:24
40 Thomas Seller Oxted Cycle Club 23:26
41 Anya Tamplin URDT 23:26
42 Henry Salmon GS Avanti 23:30
43 Martin Stelling Lewes Wanderers CC 23:32
44 Andrew Quye Southborough & Dist. Whs 23:37
45 Vince Freeman Sussex Revolution Velo Club 23:40
46 George Sloan VC de Londres 23:41
47 Christian Yates East Grinstead CC (Merlin Cycle Coaching) 23:48
48 James Stone Brighton Excelsior CC 23:51
49 Jason Hunter Pearson Cycling Club 24:03
50 Marc-Etienne Harding Lindfield Coffee Works 24:05
51 Russell Thorne-Jones Crawley Wheelers 24:06
52 Dave Richards Ashford Road CC 24:12
53 Luc Berthouze Mid Sussex Triathlon Club 24:17
54 Malcolm Daly Hastings & St. Leonards CC 24:17
55 Anna Dwyer Lewes Wanderers CC 24:26
56 Pritesh Patel Ashford Road CC 24:27
57 Francis Schofield Brighton Mitre CC 24:35
58 Peter Baker Lewes Wanderers CC 24:38
59 Simon McLeod BTNRT 24:40
60 Greg Cahill Hastings & St. Leonards CC 24:44
61 Bruce English Eastbourne Rovers CC 24:52
62 Dominic Lowden Lewes Wanderers CC 24:54
63 Michael Thyer Sussex Nomads CC 25:13
64 Katie Simmonds URDT 25:13
65 Martin Shoesmith Crawley Wheelers 25:14
66 Paul Currie Hastings & St. Leonards CC 25:24
67 Chris Jones Eastbourne Rovers CC 25:31
68 Michael Valks Lewes Wanderers CC 25:33
69 Olivia Webb Eastbourne Rovers CC 25:34
70 Mark Gidney Southborough & Dist. Whs 25:35
71 Vincent Busk Lewes Wanderers CC 25:45
72 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 25:47
73 Jon Fairclough Woking Cycle Club 25:58
74 Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC 25:59
75 Ivan Johnson Hastings & St. Leonards CC 26:03
76 Duncan Cochrane 7Oaks Tri Club 26:05
77 Ian Newbold Worthing Excelsior CC 26:05
78 Kevin Battell Eastbourne Rovers CC 26:08
79 Kate Parrish Lewes Wanderers CC 26:09
80 Alfred Bunyan Preston Park Youth Cycling Club 26:17
81 Ian Turner Southborough & Dist. Whs 26:49
82 Jon Roberts-Bibby Horsham Cycling 26:55
83 Peter Noble Epsom CC 26:57
84 Kevin Burton Eastbourne Rovers CC 27:21
85 David Beale Lewes Wanderers CC 27:28
86 Matt Daly Beachy Head CC 27:37
87 Colin Jarman Southborough & Dist. Whs 27:42
88 Chris Parker Hastings & St. Leonards CC 30:12
89 Kaye Dwyer Lewes Wanderers CC 31:21
90 Jim O’Leary GS Avanti 32:06
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch