Ben Lloyd fastest in the Midlands VTTA 10 mile time trial on Saturday (Sept 12); Gabriella Homer fastest woman
Result: Midlands VTTA 10m TT
1 Ben Lloyd Pro Vision Cycle Clothing 20:03 Male Senior
2 Leon Wright Race Hub 20:07 Male Senior
3 Oliver Peckover ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 20:11 Male Espoir
4 Grant Bigham VeloRunner RT 20:31 Male Senior
5 Josh Whitehead Cycle Club Bridgnorth RWG 20:49 Male Espoir
6 Daniel Barnett Team Bottrill 20:52 Male Vet
7 Robert Gibbons Race Rapid 21:23 Male Vet
8 Tim Hood Team Bottrill 21:24 Male Vet
9 Sean Vincent Race Hub 21:27 Male Vet
9 Neal Parkin Team Bottrill 21:27 Male Vet
11 George Thorne Beacon Roads CC 21:43 Male Senior
12 Isaac Russell Team PB Performance 22:22 Male Espoir
13 Paul Guest Worcester St. Johns CC 22:28 Male Vet
14 Michael Wills Team Lutterworth Cycle Centre 22:30 Male Vet
15 Steve Faulkner Coalville Whs 22:36 Male Senior
16 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club 22:39 Male Vet
17 Carl King VTTA (Manchester & NW Group) 22:49 Male Vet
18 James Brayford Lyme Racing Club 22:54 Male Senior
19 Steve Biddulph Born to Bike – Bridgtown Cycles 22:54 Male Vet
20 Ed Tarelli Race Hub 23:00 Male Vet
21 Ian Cooper Team Ohten Aveas 23:12 Male Vet
22 Warren Mason VTTA (North) 23:14 Male Vet
23 Dan Holford Royal Leamington Spa Cycling Club 23:20 Male Vet
24 Ian Holbrook Stone Wheelers CC 23:31 Male Vet
25 Ben McCaulder Stone Wheelers CC 23:34 Male Vet
26 Gabriella Homer Team Boompods 23:46 Female Espoir
27 Rob Kennard Stourbridge Velo 23:50 Male Vet
28 Richard Coleman Stourbridge Velo 23:57 Male Vet
28 Tom Dellicompagni Stafford Triathlon Club 23:57 Male Senior
30 Tim Smith Westmead Team 88 24:00:00 Male Vet
31 Keri Parton Pro Vision Cycle Clothing 24:02:00 Female Senior
32 Paul Mulready Stourbridge Velo 24:33:00 Male Vet
33 Nigel Briggs South Pennine RC 24:44:00 Male Vet
34 Ian Peacock Leek CC – Den Engel Belgian Bar 24:45:00 Male Vet
35 William Glover VeloRunner RT 24:51:00 Male Senior
36 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 24:59:00 Male Vet
37 Tony Perrin Stone Wheelers CC 25:17:00 Male Vet
38 Mark Shore Walsall Roads Cycling Club 25:24:00 Male Vet
39 Michael Howard Newcastle (Staffs) Tri Club 25:28:00 Male Vet
40 Gary Smith Stourbridge Velo 25:32:00 Male Vet
41 Phil Guy North Shropshire Wheelers 25:54:00 Male Vet
42 Nigel Finch Mercia – Lloyds Cycles CC 26:14:00 Male Vet
43 Andrew Clarke North Shropshire Wheelers 26:15:00 Male Vet
44 John Leeming Velo Club Long Eaton 26:17:00 Male Vet
45 Gail Lowe Niteriders 26:20:00 Female Vet
46 Laura Powell Royal Leamington Spa Cycling Club 26:33:00 Female Senior
47 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 27:00:00 Male Vet
48 Charlotte Brass Vision Innovative Leisure Racing Team 27:08:00 Female Senior
49 Stephen Glenwright VTTA (Merseyside) 27:18:00 Male Vet
50 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 27:19:00 Male Vet
51 Emma Hill Hinckley Cycle Racing Club 27:57:00 Female Vet
52 Bill Renard Macclesfield Wheelers 28:07:00 Male Vet
53 Roderick Remedios Birchfield Cycling Club 28:15:00 Male Vet
54 Stephen Cooke Walsall Roads Cycling Club 28:46:00 Male Vet
55 Brian Powell Lyme Racing Club 28:53:00 Male Vet
56 John Grumbley Coventry Road Club 29:18:00 Male Vet
57 Russell Carter South Pennine RC 29:24:00 Male Vet
58 Andrew Dalloway Walsall Roads Cycling Club 29:43:00 Male Vet
59 Kate McCaffrey Stafford Triathlon Club 30:26:00 Female Vet
60 Phil Gambles Birchfield Cycling Club 31:10:00 Male Vet
61 David Steele Lyme Racing Club 33:58:00 Male Vet
62 Kenneth Stevens South Pennine RC 34:31:00 Male Vet
Women
1. Gabriella Homer, Team Boompods 23.46
2. Keri Parton, Pro Vision Cycle Clothing 24.02
3. Gail Lowe, Niteriders 26.20
4. Laura Powell, Royal Leamington Spa Cycling Club 26.33
Fastest Vets on Standard:
1. Tim Hood, Team Bottrill +6:09
2. Sean Vincent, Race Hub +5:22
3. Michael Wills, Team Lutterworth CC +5:15
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch