Ed Laverack fastest in the Minehead Cycling Club Hill Climb on Sunday (September 20); Nicole Coates fastest woman – 104 finishers
Result: Minehead Cycling Club Hill Climb
1 Ed Laverack VAMos.CC 13:24.0 Male Senior
2 George Kimber SPIRIT TIFOSI RT 14:13.0 Male Espoir
3 Carl Jolly University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 14:47.0 Male Espoir
4 Tom Townsend Vredestein Basso 14:59.0 Male Espoir
5 Phil Stonelake Bristol Road Club 15:09.0 Male Vet
6 Steven Jones Team Tor 2000 | KALAS 15:12.0 Male Espoir
7 Jacques Coates Team PB Performance 15:30.0 Male Espoir
8 Jack Dallyn Exeter Whs CC 15:41.0 Male Junior
9 Charlie Revell Team Tor 2000 | KALAS 15:44.0 Male Senior
10 Tristan Davies Saint Piran 15:55.0 Male Espoir
11 James Dent Team PB Performance 15:58.0 Male Vet
12 Kit Buchanan Solihull CC 15:59.0 Male Senior
13 Richard Gorst Axe Valley Pedallers 16:01.0 Male Senior
14 Karl Norris 360VRT 16:02.0 Male Vet
15 Paul Hamblett AS Test Team 16:09.0 Male Vet
16 Joseph Wright Team Zoyland 16:17.0 Male Juvenile
17 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 16:21.0 Male Vet
18 Liam Cahill Reflex Racing 16:28.0 Male Senior
19 Steve Thomas Bristol Road Club 16:30.0 Male Vet
20 Jonathan Heath NFTO CC 16:33.0 Male Senior
21 Charlie Lacaille University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 16:37.0 Male Espoir
22 Harvey Thomas Bristol Road Club 16:45.0 Male Juvenile
22 Tom Grigson Bikestrong-KTM 16:45.0 Male Senior
24 Daniel Eastment 1st Chard Wheelers 16:46.0 Male Vet
25 Tom Williams Webbs 1902 CC 16:47.0 Male Junior
26 Luke Eggar Wellington Wheelers Cycling Club 16:49.0 Male Senior
27 Steve Allen Dulwich Paragon CC 16:52.0 Male Vet
28 Abe Reid Tavistock Whs CC 16:54.0 Male Juvenile
29 Thomas Hall Bristol South Cycling Club 16:55.0 Male Senior
30 B Xavier Disley AeroCoach 16:59.0 Male Senior
31 Adam Fieldhouse Minehead Cycling Club 17:08.0 Male Senior
32 John Watson Hitchin Nomads CC 17:10.0 Male Vet
33 Fin Walter Team Zoyland 17:12.0 Male Junior
34 Nicole Coates Torelli 17:17.0 Female Espoir
35 Mat Watch Team Zoyland 17:19.0 Male Vet
36 Shaun Duffield Propello 17:25.0 Male Junior
37 Reuben Heal Mid Devon CC 17:26.0 Male Junior
38 Ben Turner Wellington Wheelers Cycling Club 17:32.0 Male Vet
39 Scott Davies 1st Chard Wheelers 17:35.0 Male Vet
39 James Caple Wellington Wheelers Cycling Club 17:35.0 Male Espoir
41 Natalie Grinczer CAMS -Tifosi 17:39.0 Female Senior
42 Thomas Southey Bristol South Cycling Club 17:42.0 Male Senior
42 Rex Facey 1st Chard Wheelers 17:42.0 Male Vet
44 James Gill 360VRT 17:44.0 Male Senior
45 William Jeffery Wellington Wheelers Cycling Club 17:50.0 Male Junior
46 Charlie Powell East Grinstead CC (Merlin Cycle Coaching) 17:52.0 Male Senior
47 Luke Williams Bridgwater Cycling Club 17:55.0 Male Senior
48 George Mahon Poole Whs 17:57.0 Male Juvenile
48 Andrew Mapson 1st Chard Wheelers 17:57.0 Male Vet
50 Amy Pullen Propello 18:10.0 Female Juvenile
51 George Watch Team Zoyland 18:11.0 Male Juvenile
52 Mark Brewer Minehead Cycling Club 18:15.0 Male Senior
53 Phillip Lovett VAMos.CC 18:19.0 Male Vet
54 Marc Allen Swindon Road Club 18:29.0 Male Vet
55 James Stone Brighton Excelsior CC 18:32.0 Male Vet
56 Lee Musto Minehead Cycling Club 18:35.0 Male Vet
57 Jonathan Ellis Plymouth Corinthian CC 18:36.0 Male Senior
58 Christopher Britten Sodbury Cycle Sport 18:40.0 Male Vet
59 Dave Walker-Blair Minehead Cycling Club 18:46.0 Male Senior
60 Stephen Toogood Minehead Cycling Club 18:50.0 Male Vet
61 Jessica Rhodes-Jones AeroCoach 18:54.0 Female Senior
62 Julian Wilkes 1st Chard Wheelers 18:57.0 Male Vet
63 Matt Reynolds Sodbury Cycle Sport 18:58.0 Male Vet
63 Jacob Thomas Mid Devon CC 18:58.0 Male Juvenile
65 Mike Southway Wellington Wheelers Cycling Club 19:04.0 Male Vet
66 Ben Davies Somerset Road Club 19:08.0 Male Vet
67 Matthew W Minehead Cycling Club 19:10.0 Male Vet
68 Martin Shapland Revo Racing 19:11.0 Male Vet
69 Louis Wright Team Zoyland 19:14.0 Male Juvenile
70 Geoff Ware Minehead Cycling Club 19:18.0 Male Vet
71 Sean Ferguson Mid Devon CC 19:25.0 Male Vet
72 Mike Egan 1st Chard Wheelers 19:29.0 Male Vet
73 Richard Boulter Minehead Cycling Club 19:34.0 Male Vet
74 Richard Taylor Exeter Whs CC 19:36.0 Male Vet
75 Matthew Snell Minehead Cycling Club 19:57.0 Male Senior
76 Paul Gannon Minehead Cycling Club 20:04.0 Male Vet
77 Hannah Rainger Propello 20:07.0 Female Junior
78 Pete Bishop Exeter Whs CC 20:14.0 Male Vet
79 Graham Turner Exeter Whs CC 20:26.0 Male Vet
80 Jason Willicombe Minehead Cycling Club 20:29.0 Male Vet
81 Edward Welsh Minehead Cycling Club 20:45.0 Male Senior
82 Jan Wildenhain Minehead Cycling Club 20:51.0 Male Vet
83 Tony Stroud-Lewis Somerset Road Club 20:53.0 Male Vet
84 Keith Mahon Poole Whs 20:57.0 Male Vet
85 Nicole Corin Rogue Racing 21:07.0 Female Senior
86 Michaela Spitzer Minehead Cycling Club 21:20.0 Female Vet
87 Niamh Murphy Liv CC Halo Cycles 21:36.0 Female Juvenile
88 Michael Shelton Cheltenham & County Cycling Club 21:53.0 Male Vet
89 Andy Owen Wellington Wheelers Cycling Club 22:27.0 Male Vet
90 Scott Huish Minehead Cycling Club 22:53.0 Male Senior
91 Steve Rosser Somerset Road Club 22:55.0 Male Vet
92 Noah Thomas Mid Devon CC 23:05.0 Male Juvenile
93 Mike Snell Royal Leamington Spa Cycling Club 23:11.0 Male Vet
94 David Bray Minehead Cycling Club 23:25.0 Male Vet
95 Chris Redman Minehead Cycling Club 24:04.0 Male Vet
96 Nathan Bale Minehead Cycling Club 24:17.0 Male Senior
97 Tim Rook Minehead Cycling Club 24:58.0 Male Vet
98 Helen Gray Rogue Racing 25:04.0 Female Vet
99 Francesca Derry-Evans Rogue Racing 25:23.0 Female Senior
100 Nick Welsh Minehead Cycling Club 25:24.0 Male Vet
101 Rosalind Willicombe Minehead Cycling Club 27:09.0 Female Vet
102 David Poole Somerset Road Club 27:51.0 Male Vet
103 Ian MacOnnachie Banbury Star Cyclists’ Club 32:46.0 Male Senior
104 Mark Grant Tandem Club 42:59.0 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch