Matthew Gilmour, Ryan Palmer and Ian Legg winners at the Omega Portsmouth Circuit Races at the Mountbatten Centre on Saturday (Sept 26)
Result: Omega Portsmouth Circuit Races
Youth U8 / U10 ~ Race 1
1st Timofey GITNIK D VC Londres
2nd Harry LANE D Wyre Forest CRC
3rd Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
4th Theo KOLSTOE E Solent Pirates
5th Alyssa GITNIK Eg VC Londres
Youth U8 / U10 ~ Race 2
1st Harry LANE D Wyre Forest CRC
2nd Timofey GITNIK D VC Londres
3rd Alyssa GITNIK Eg VC Londres
4th Theo KOLSTOE E Solent Pirates
5th Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
Youth U12 Race 1
1st Charlie PETTIFER C Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY C Team HUP
3rd Grace UPSHALL Cg Poole Wheelers CC
4th Otto ALLISON C Charlotteville CC
5th Mikhail GITNIK C VC Londres
6th Charlie SHEPHERD C Solent Pirates
7th Jack MORGAN C Solent Pirates
8th Skye MARTINGALE Cg Sotonia CC
9th Ewan WATSON C Solent Pirates
10th Isla WATSON Dg Solent Pirates
Youth U12 Race 2
1st Charlie PETTIFER C Poole Wheelers CC
2nd Harrison HENDY C Team HUP
3rd Grace UPSHALL Cg Poole Wheelers CC
4th Mikhail GITNIK C VC Londres
5th Otto ALLISON C Charlotteville CC
6th Charlie SHEPHERD C Solent Pirates
7th Jack MORGAN C Solent Pirates
8th Skye MARTINGALE Cg Sotonia CC
9th Ewan WATSON C Solent Pirates
10th Isla WATSON Dg Solent Pirates
Youth U12 Race 3
1st Harrison HENDY C Team HUP
2nd Charlie PETTIFER C Poole Wheelers CC
3rd Otto ALLISON C Charlotteville CC
4th Grace UPSHALL Cg Poole Wheelers CC
5th Charlie SHEPHERD C Solent Pirates
6th Ewan WATSON C Solent Pirates
7th Jack MORGAN C Solent Pirates
8th Skye MARTINGALE Cg Sotonia CC
9th Isla WATSON Dg Solent Pirates
Youth U16 / U14 Race 1
1st Matthew GILMOUR A Velo Club Venta
2nd Alexander MURPHY B Velo Club Venta
3rd Oliver GILL B Poole Wheelers CC
4th Oliver PETTIFER B Poole Wheelers CC
5th George MAHON B Poole Wheelers CC
6th Digby LLEWELLYN B Poole Wheelers CC
7th Owain WILLIAMS B Hillingdon Slipstreamers
8th Oliver MORGAN B Solent Pirates
9th Emma HARRISON Bg Sotonia CC
Youth U16 / U14 Race 2
1st Matthew GILMOUR A Velo Club Venta
2nd Oliver PETTIFER B Poole Wheelers CC
3rd Alexander MURPHY B Velo Club Venta
4th Oliver GILL B Poole Wheelers CC
5th Oliver MORGAN B Solent Pirates
6th Digby LLEWELLYN B Poole Wheelers CC
7th George MAHON B Poole Wheelers CC
8th Owain WILLIAMS B Hillingdon Slipstreamers
9th Emma HARRISON Bg Sotonia CC
…. continued after the advert.
Youth U16 / U14 Race 3
1st Matthew GILMOUR A Velo Club Venta
2nd Oliver GILL B Poole Wheelers CC
3rd Alexander MURPHY B Velo Club Venta
4th Oliver PETTIFER B Poole Wheelers CC
5th George MAHON B Poole Wheelers CC
6th Oliver MORGAN B Solent Pirates
7th Digby LLEWELLYN B Poole Wheelers CC
8th Owain WILLIAMS B Hillingdon Slipstreamers
9th Emma HARRISON Bg Sotonia CC
3 / W / J Race 1
1st Ian LEGG 3 British Cycling Private Member – South
2nd Andrew TEN-BROEKE 3 PB Cycle Coaching Racing Team
3rd Ryan PALMER 3 Inflite-Dynamic Rides Race Team
4th Chris PARKER 3 VCGH
5th Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
6th Paul BUTLER 3 PB Cycle Coaching Racing Team
7th Aimee LANE WJ3 Team Echelon
8th Stuart HOWARD 3 PB Cycle Coaching Racing Team
9th Peter BOYCE 3 Team Senza Limiti
3 / W / J Race 2
1st Ryan PALMER 3 Inflite-Dynamic Rides Race Team
2nd Andrew TEN-BROEKE 3 PB Cycle Coaching Racing Team
3rd Ian LEGG 3 British Cycling Private Member – South
4th Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
5th Peter BOYCE 3 Team Senza Limiti
6th Chris PARKER 3 VCGH
7th Stuart HOWARD 3 PB Cycle Coaching Racing Team
8th Paul BUTLER 3 PB Cycle Coaching Racing Team
9th Aimee LANE WJ3 Team Echelon
3 / W / J Race 3
1st Ryan PALMER 3 Inflite-Dynamic Rides Race Team
2nd Ian LEGG 3 British Cycling Private Member – South
3rd Andrew TEN-BROEKE 3 PB Cycle Coaching Racing Team
4th Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
5th Paul BUTLER 3 PB Cycle Coaching Racing Team
6th Peter BOYCE 3 Team Senza Limiti
7th Chris PARKER 3 VCGH
8th Stuart HOWARD 3 PB Cycle Coaching Racing Team
9th Aimee LANE WJ3 Team Echelon
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch