Tom Bell fastest in the Holme Valley Wheelers Hill Climb on Saturday on Holme Moss on October 10, Monica Greenwood fastest woman
Result: Holme Valley Whs Hill Climb
1 Tom Bell High North Performance 07:32.6 Male Senior
2 Jude Taylor Crimson Orientation Marketing RT 08:16.5 Male Senior
3 Francis Woodcock Team SB Hub 08:29.9 Male Junior
4 Oliver Akers Garden Shed UK-Scott-Verge Sport 08:31.0 Male Juvenile
5 Chris Mann Velotik Racing Team 08:34.7 Male Espoir
6 Nathan Smith Cycling Sheffield 08:44.0 Male Espoir
7 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 08:47.6 Male Senior
8 Jack Moore Kendal Cycle Club 08:47.2 Male Senior
9 Luke Hind Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 08:49.0 Male Espoir
10 Ben Greenwood Macclesfield Wheelers 08:58.1 Male Senior
11 Ewan Mackie HMT Hospitals Giant Cycling Team 08:58.9 Male Junior
12 Martyn Stewart East Lancashire RC 09:29.7 Male Senior
13 James Lonsdale Bolsover and District CC 09:34.5 Male Espoir
14 David Barnett Jackpot Racing 09:49.0 Male Vet
15 Adam Millington Team PB Performance 09:49.1 Male Espoir
16 Chris Phillips Saddleworth Clarion CC 09:52.9 Male Senior
17 Jules Chadderton Huddersfield Star Whs 09:53.2 Male Junior
18 Christopher Walkinshaw Team PB Performance 09:53.5 Male Senior
19 Tom Whitworth Royal Air Force Cycling Association 10:00.7 Male Espoir
20 Monica Greenwood Macclesfield Wheelers 10:05.5 Female Senior
21 Tobias Edwards Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 10:08.2 Male Espoir
22 Brian Whiteley Doncaster Wheelers C.C. 10:28.9 Male Vet
23 George Griffin JRC Shutt Ridley RT 10:31.0 Male Junior
24 Hannah Bayes Liv AWOL 10:49.0 Female Espoir
25 Thijs Geurts Macclesfield Wheelers 10:58.4 Male Vet
26 Trevor Mayne Birdwell Wheelers 11:01.0 Male Vet
27 Josie Cram PMRR 11:06.0 Female Senior
28 David Martin Holmfirth C C 11:06.2 Male Senior
29 Ben McCreath Drighlington BC 11:08.0 Male Senior
30 Gregory Trowman Sitwell Cycling Club 11:12.1 Male Senior
31 Carl King VTTA (Manchester & NW Group) 11:17.3 Male Vet
32 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 11:22.2 Male Vet
33 Gemma Sargent Jadan CycleSpace- Vive Le Velo 11:24.0 Female Vet
34 Andy Irvine Ravensthorpe CC 11:34.5 Male Vet
35 Alexandra Kendall-Smith Stockport Tri Club 11:47.1 Female Senior
36 Josie Smith Barnsley Road Club 12:11.6 Female Senior
37 Martha Tibbot Saddleworth Clarion CC 12:19.2 Female Senior
38 David Jarvis Birdwell Wheelers 12:31.5 Male Vet
39 Nikola Matthews Halifax Imperial Wheelers 12:32.6 Female Senior
40 Isabella Ash Holmfirth C C 12:44.9 Female Senior
41 Tom Hazelton Dulwich Paragon CC 13:03.5 Male Senior
42 L Dodd Halifax Imperial Wheelers 13:04.4 Female Senior
43 Ian Pike (Trike) Lincoln Wheelers CC 13:09.3 Male Vet
44 Mike Furby Valley Striders Cycling Club 13:21.6 Male Vet
45 Paul Brierley Huddersfield RC 13:23.1 Male Vet
46 Andy Newham (Trike) Lincoln Wheelers CC 13:28.3 Male Vet
47 Dave Mason [Trike] Lincoln Wheelers CC 13:33.1 Male Vet
48 Liz Ball Valley Striders Cycling Club 13:44.0 Female Vet
49 Joshua Power VAMos.CC 13:45.6 Male Juvenile
50 Andrew Newey Ribble Valley C&RC 13:53.0 Male Senior
51 Amy Loftus Holmfirth C C 14:14.2 Female Juvenile
52 William Broadbent Lancashire RC 14:33.7 Male Senior
53 Shona Mosley JRC Shutt Ridley RT 14:51.1 Female Juvenile
54 Lez Young (Tricycle) Lincoln Wheelers CC 14:58.6 Male Vet
55 Evie Turner Holmfirth C C 14:58.8 Female Juvenile
56 Gary Wright (Trike) Lincoln Wheelers CC 15:05.4 Male Vet
57 Clare Ash Holmfirth C C 15:58.0 Female Vet
58 Lydia Turan Holmfirth C C 16:02.6 Female Juvenile
59 Jack Brown The Tricycle Association – North Western Region 17:27.5 Male Vet
60 James Fuller Tricycle Association (Eastern Region) 18:23.8 Male Senior
…. continued after the advert.
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch