Keith Murray fastest in the Seacroft Wheelers 10 mile time trial on Sunday near Selby, Josie Smith fastest woman
Result: Seacroft Wheelers 10m TT
1 Keith Murray DRAG2ZERO 20:54 Male Vet
2 Rory Downie Edinburgh Road Club 21:06 Male Senior
3 Graham Crammond Team Swift 21:07 Male Senior
4 Keith Ainsworth Sheffrec CC 21:19 Male Vet
5 Richard Dean Rockingham CC 21:20 Male Vet
6 Tobias Bartlett Kingsnorth International Whs 21:30 Male Senior
7 Andy Thomas Lindsey Roads Cycling Club 21:34 Male Vet
8 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 21:37 Male Senior
9 Joe Simons Albarosa CC 21:38 Male Senior
10 Jonathan Croft Team Sportslab 21:43 Male Senior
11 Mark Ellis Team Milton Keynes 21:49 Male Vet
12 Alex Russell City RC (Hull) 21:50 Male Vet
13 Gary Poulson Royal Air Force Cycling Association 21:54 Male Vet
13 Ian Guilor Mapperley CC 21:54 Male Vet
15 Patrick Casey Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 21:55 Male Juvenile
16 Julian Ramsbottom Team Bottrill 22:06 Male Vet
17 Kamil Waligora East Lancashire RC 22:09 Male Senior
18 Matthew Asquith Team Sportslab 22:17 Male Vet
19 Andrew Hicklin Peak Road Club 22:27 Male Vet
20 Sean Sanders Drighlington BC 22:31 Male Vet
21 David Leckenby Ilkley CC 22:40 Male Vet
22 Steve Gibson Peak Road Club 22:45 Male Vet
23 Ian Richardson Selby CC 23:02 Male Vet
24 Paul May Selby CC 23:08 Male Vet
25 Phillip Tyas Barnsley Road Club 23:13 Male Senior
26 William Foster JRC Shutt Ridley RT 23:14 Male Espoir
27 Neil Ingham Lindsey Roads Cycling Club 23:15 Male Vet
28 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 23:16 Male Vet
29 Gareth Tupling Harworth and District Cycling Club 23:18 Male Senior
30 Dominic Righini-Brand Sleaford Wheelers Cycling Club 23:25 Male Senior
31 Ross Burton Calder Clarion 23:35 Male Vet
32 Robert Cooke Rockingham CC 23:38 Male Vet
33 Simon Inman OVB 23:41 Male Vet
34 Jamie Howe Sowerby Sunday Club 24:00:00 Male Senior
35 Christopher Green Drighlington BC 24:07:00 Male Vet
35 Stephen Knight Wakefield Triathlon Club 24:07:00 Male Vet
37 Isaac Russell Team PB Performance 24:18:00 Male Espoir
38 Paul Birkin Buxton CC/Sett Valley Cycles 24:29:00 Male Vet
39 Josie Smith Barnsley Road Club 24:31:00 Female Senior
40 Paul Targett Holcombe Harriers 24:33:00 Male Vet
41 Drew Donaldson Glasgow United CC 24:46:00 Male Vet
42 Richard Barker Seacroft Whs 25:03:00 Male Vet
43 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 25:05:00 Male Vet
44 Sam Leng AIMS Cycling 25:08:00 Male Senior
45 Steve Gelder Team Swift 25:13:00 Male Vet
46 Andy Holladay York Triathlon RT 25:17:00 Male Vet
47 Tim Baggs Velo Club Flintham 25:22:00 Male Vet
48 Jason Talbot Harworth and District Cycling Club 25:34:00 Male Vet
49 Mike Furby Valley Striders Cycling Club 25:36:00 Male Vet
50 Keith Storey Seacroft Whs 25:37:00 Male Vet
51 David Percival Team Swift 25:39:00 Male Vet
51 Andrew Carroll Cliff Pratt Racing 25:39:00 Male Vet
53 Ellis Murray DRAG2ZERO 25:45:00 Male Junior
54 Mark Symons Hull Thursday RC 25:49:00 Male Vet
55 Cliff Beldon Selby CC 25:59:00 Male Vet
56 Kevin Melia VC Bradford 26:03:00 Male Vet
57 Gareth Shepherd Bramley Wheelers CC 26:06:00 Male Vet
58 Paul Heggie Birdwell Wheelers 26:27:00 Male Vet
59 Richard Walker Selby CC 26:30:00 Male Vet
60 Sarah Foulds Sowerby Sunday Club 26:40:00 Female Senior
61 Brian Parker Rugged & Refined CC 26:49:00 Male Vet
62 Andrew Harland Darlington Tri Club 26:51:00 Male Vet
63 Andrew Gurnhill Doncaster Wheelers C.C. 27:02:00 Male Vet
64 Kerry Archer York Triathlon RT 27:11:00 Female Senior
65 Simon Loftus Holmfirth C C 27:12:00 Male Vet
65 Alex Coles Towy Riders Cycle Club 27:12:00 Male Juvenile
67 Jacob Riby Team Sportslab 27:13:00 Male Juvenile
68 David Wright Cheshire Roads Club 27:33:00 Male Vet
69 Alan Kaye City RC (Hull) 28:12:00 Male Vet
70 Amy Loftus Holmfirth C C 28:15:00 Female Juvenile
71 Cheryl Quigley Hull Thursday RC 28:28:00 Female Vet
72 Alan Gay Team Swift 28:33:00 Male Vet
73 Sarah Hulme City RC (Hull) 28:38:00 Female Senior
74 Jennifer Lynn Selby CC 29:21:00 Female Vet
75 Naakesha Michl Albarosa CC 29:36:00 Female Senior
76 Alice Simms City RC (Hull) 30:02:00 Female Junior
77 Kate Harwood Holmfirth C C 30:09:00 Female Junior
78 Lydia Turan Holmfirth C C 30:29:00 Female Juvenile
79 Evie Turner Holmfirth C C 32:34:00 Female Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch