Matthew Houlberg fastest in the Farnham Road Club Hill Climb on Sunday (Oct 18), Rebecca Seal fastest woman
Result: Farnham Road Club Hill Climb
1 Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT 03:38.0 Male Junior
2 Frazier Carr SPIRIT TIFOSI RT 03:39.0 Male Senior
3 Oliver Hurdle University of Southampton RC 03:42.0 Male Espoir
4 Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT 03:44.0 Male Espoir
5 Mark Arnold VTTA (East Anglia Group) 03:46.0 Male Vet
6 Mark Aldred Kingston Wheelers CC 03:47.0 Male Senior
6 David Ross LFGSS CC 03:47.0 Male Senior
8 Aaron Cooper Fareham Wheelers CC 03:48.0 Male Senior
8 Daniel Hills Sunday Echappée 03:48.0 Male Senior
10 Matt Melville Cycle Club Basingstoke 03:50.0 Male Vet
11 Richard Cartland HuntBikeWheels.com 03:53.0 Male Vet
12 Paul Hamblett AS Test Team 03:55.0 Male Vet
13 Jordan Giles University of Southampton RC 04:00.0 Male Espoir
13 Mark Trevis Informed Sport – LGC 04:00.0 Male Senior
13 Paul Newsome Project 51 04:00.0 Male Senior
16 Thomas Caine V C Meudon 04:04.0 Male Junior
17 Charlie Godfrey Farnham RC 04:05.0 Male Espoir
17 Luke Walton North Hampshire RC 04:05.0 Male Senior
19 John Blight Rapha Cycling Club 04:08.0 Male Senior
20 Felix Tuck V C Meudon 04:09.0 Male Junior
21 Tomos Shaw Chichester City Riders 04:10.0 Male Senior
22 Gabe Dellar University of Southampton RC 04:12.0 Male Espoir
23 James Barrett London Dynamo 04:17.0 Male Vet
24 Rebecca Seal Fareham Wheelers CC 04:20.0 Female Senior
24 Mike Godfrey Farnham RC 04:20.0 Male Senior
26 Connor Backhouse Kingston Wheelers CC 04:21.0 Male Espoir
27 Todd Oates Kendal Cycle Club 04:25.0 Male Senior
28 Debbie Percival Kent Velo Girls/Boys 04:29.0 Female Vet
28 Lucy Mitchell …a3crg 04:29.0 Female Vet
28 Giorgio Coppola Four4th 04:29.0 Male Senior
31 Roman Meszaros Bournemouth Arrow CC 04:31.0 Male Senior
32 Alastair Godfrey Farnham RC 04:42.0 Male Vet
33 Gemma Hobson URDT 04:46.0 Female Vet
34 Chris Potts Farnham RC 04:53.0 Male Vet
35 Chris Garinet VAMos.CC 05:01.0 Male Senior
36 Lucy Gadd Storey Racing 05:03.0 Female Espoir
36 David Price Petersfield Triathlon Club 05:03.0 Male Senior
38 Kate Palmer 1904RT 05:10.0 Female Senior
39 Henrietta Aitken Rapha Cycling Club 05:11.0 Female Senior
40 Uta Pollmann CC London 05:17.0 Female Vet
41 Hannah Lennard-Jones Petersfield Triathlon Club 05:32.0 Female Senior
42 Phillip Lovett VAMos.CC 06:26.0 Male Vet
43 Rose Moncrieffe VC de Londres 06:28.0 Female Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands