It was the year of the Time Trial in Britain with Road Racing cancelled in March – Big winners included John Archibald, Emily Meakin, Bithja Jones and Andrew Feather
Result: The 2020 Time Trial Championships
2020 UK – Year of the Time Trial — The Champions
Hill Climb: Bithja Jones & Andrew Feather
25: Joss Lowden & John Archibald
10: Emily Meakin & Dan Bigham
Circuit: Emily Meakin & John Archibald
Closed Circuit: Katie Archibald & John Archibald
50: Emily Meakin & Kyle Gordon
100: Katrina Matthews & Adam Wild
12Hr: Christina MacKenzie & Adam Wild
RTTC Hill Climb Championships
WOMEN
1. Bithja Jones Pankhurst Cycles 02:47.9
2. Mary Wilkinson Yorkshire Road Club 02:50.8
3. Monica Greenwood Macclesfield Wheelers 02:58.8
3. Becky Storrie Synergy Cycles 02:58.8
5. Bexy Dew Army Cycling 03:01.2
6. Kate MacTear Bristol South Cycling Club 03:03.3
7. Madeleine Heywood Lea Valley CC 03:03.8
7. Emma Grant University of Bath Cycling Club 03:03.8
9. Becky Hair Magspeed Racing 03:04.2
10. Jessica Finney CAMS -Tifosi 03:05.1
MEN
1. Andrew Feather HuntBikeWheels.com 02:04.8
2. Tom Bell High North Performance 02:05.9
3. Adam Kenway VITUS PRO CYCLING P/B BROTHER UK 02:08.6
4. Calum Brown Team Lifting Gear Products 02:12.1
5. Andy Nichols Team Lifting Gear Products 02:14.6
6. Charlie MacTear High Wycombe CC 02:14.8
7. Jude Taylor Crimson Orientation Marketing RT 02:15.8
8. Joe Baker SPIRIT TIFOSI RT 02:16.4
9. Harry MacFarlane G!ro Race Team 02:16.9
9. Cameron Biddle Vredestein Basso 02:16.9
RTTC National 25 Mile Championship
WOMEN
1. Joss Lowden Drops Cycling 52:14
2. Emily Meakin The Independent Pedaler – Nopinz 52:55
3. Alex Clay The Independent Pedaler – Nopinz 53:51
4. Kimberley Morrison DRAG2ZERO 55:00
5. Joanna Patterson Pro Endurance Coaching 55:14
6. Megan Dickerson ŠKODA DSI CYCLING ACADEMY 55:47
7. Faye Faber CycleCoach.com 56:40
8. Jennifer George Memorial – Santos 56:52
9. Angela Carpenter …a3crg 57:09
10. Erica Booth Lancashire RC 57:40
MEN
1. John Archibald Ribble Weldtite Pro Cycling 44:50
2. Dan Bigham Ribble Weldtite Pro Cycling 45:40
3. Christopher Fennell The Independent Pedaler – Nopinz 45:46
4. Alex Dowsett Israel Startup Nation 45:58
5. Kyle Gordon RT 23 46:56
6. Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 47:04
7. Ashley Cox Team Bottrill 47:25
8. Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 48:06
9. Michael Gill AeroLab Ward WheelZ 48:07
10. Sebastian Garry AeroLab Ward WheelZ 48:11
RTTC National 10 Mile Championship Sponsored By Merlin Cycles
WOMEN
1. Emily Meakin The Independent Pedaler – Nopinz 20:45
2. Alex Clay The Independent Pedaler – Nopinz 20:57
3. Kimberley Morrison Female Senior DRAG2ZERO 21:12
4. Francesca Hall Team Boompods 21:24
5. Joanna Patterson Pro Endurance Coaching 21:37
6. Megan Dickerson ŠKODA DSI CYCLING ACADEMY 21:40
7. Jennifer George Memorial – Santos 21:47
7. Emma Lewis The Independent Pedaler – Nopinz 21:47
9. Faye Faber CycleCoach.com 21:48
10. Jessica Rhodes-Jones AeroCoach 21:49
MEN
1. Dan Bigham Ribble Weldtite Pro Cycling 18:12
2. Christopher Fennell The Independent Pedaler – Nopinz 18:34
3. Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 18:36
4. Kyle Gordon RT 23 18:41
5. Richard BussellAeroCoach 18:45
6. Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 19:00
6. William PerrettAeroLab Ward WheelZ 19:00
8. Ashley Cox Team Bottrill 19:05
9. Alex Pritchard AeroLab Ward WheelZ 19:08
9. Phil Williams Team Bottrill 19:08
…. continued after the advert.
Circuit TT Championship
WOMEN
1. Emily Meakin The Independent Pedaler – Nopinz 55:02
2. Alex Clay The Independent Pedaler – Nopinz 56:01
3. Hayley Simmonds AeroCoach 56:08
4. Kimberley Morrison DRAG2ZERO 56:51
5. Francesca Hall Team Boompods 57:29
6. Jennifer George Memorial – Santos 58:03
7. Angela Carpenter …a3crg 58:47
8. Faye Faber CycleCoach.com 59:11
9. Sally Turner trainSharp 1:00:54
10. Elspeth Grace Cambridge University CC 1:01:26
10. Jackie Field CC Ashwell 1:01:26
MEN
1. John Archibald Ribble Weldtite Pro Cycling 48:50
2. Christopher Fennell The Independent Pedaler – Nopinz 49:11
3. Travis Bramley Espoir Plymouth Corinthian CC 50:50
3. Sebastian Garry AeroLab Ward WheelZ 50:50
5. Ashley Cox Senior Team Bottrill 51:01
6. Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 51:04
7. Thomas Hutchinson Team Bottrill 51:29
8. Matthew Smith DRAG2ZERO 51:34
9. Rob Walker Cambridge University CC 52:06
10. Richard Todd Onyx RT 52:11
RTTC National Closed Circuit Championship
Women
1. Katie Archibald Dooleys RT 24:06
2. Emily Meakin The Independent Pedaler – Nopinz 24:31
3. Alex Clay The Independent Pedaler – Nopinz 25:14
4. Megan Dickerson ŠKODA DSI CYCLING ACADEMY 25:24
5. Sarah Storey Storey Racing 25:31
6. Joanna Patterson Pro Endurance Coaching 25:36
7. Anna Morris AeroLab Ward WheelZ 25:38
8. Corrine Hall Storey Racing 25:46
9. Jessica Rhodes-Jones AeroCoach 26:08
10. Jennifer George Memorial – Santos 26:12
MEN
1. John Archibald Ribble Weldtite Pro Cycling 21:06
2. Christopher Fennell The Independent Pedaler – Nopinz 21:36
3. Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 21:53
4. Richard Bussell AeroCoach 22:06
5. Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 22:32
6. Travis Bramley Plymouth Corinthian CC 22:37
7. Ashley Cox Team Bottrill 22:38
8. Matthew Smith DRAG2ZERO 22:40
9. Michael Gill AeroLab Ward WheelZ 22:43
10. David Janes Swift Performance Coaching 22:47
RTTC National 50 Mile Championship
WOMEN
1. Emily Meakin The Independent Pedaler – Nopinz 1:47:46
2. Alex Clay The Independent Pedaler – Nopinz 1:52:11
3. Kimberley Morrison DRAG2ZERO 1:53:04
4. Joanna Patterson Pro Endurance Coaching 1:53:10
5. Lizi Duncombe Full Gas Racing Team 1:55:25
6. Rebecca Rimmington Team Merlin 1:57:20
7. Erica Booth Lancashire RC 1:58:35
8. Joanne Rea Blaydon CC 2:03:39
9. Claire Weller Tri Harder 2:05:12
10. Louise Scupham Liv AWOL 2:10:33
MEN
1. Kyle Gordon RT 23 1:36:13
2. Adam Wild GS Metro 1:37:40
3. Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 1:38:12
4. Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 1:38:47
5. Thomas Hutchinson Team Bottrill 1:40:08
6. Alexander Royle Manchester Bicycle Club 1:41:30
7. Michael Gill AeroLab Ward WheelZ 1:42:46
8. Carl Donaldson GS Metro 1:42:53
9. Rob Walker Cambridge University CC 1:43:34
10. Jack Levick Rose Race Team 1:43:55
RTTC National 100 Mile Championship
WOMEN
1. Katrina Matthews Army Cycling 03:55:22
2. Alex Clay The Independent Pedaler – Nopinz 04:01:49
3. Ruth Purbrook Ful-on Tri 04:06:54
4. Emma Lewis The Independent Pedaler – Nopinz 04:09:10
5. Laura Siddall Newark Castle C C 04:10:52
6. Lauren Davies G.S. Henley 04:14:34
7. Emma Cockcroft Bianchi Dama 04:16:03
8. Fiona Burnie GS Metro 04:21:42
9. Tara Grosvenor VeloVitesse/ALLCAP/James Barry 04:25:35
10. Joanna Wright Farnham Triathlon Club 04:25:40
MEN
1. Adam Wild GS Metro 03:28:50
2. Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 03:31:26
3. Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo 03:31:58
4. Phil Williams Team Bottrill 03:36:42
5. Arthur Franklin FTP (Fulfil The Potential) Racing 03:38:29
6. Carl Donaldson GS Metro 03:38:34
7. Ross Holland Saint Piran 03:39:01
8. John Wingfield Team Signum 03:39:04
9. Andy Jackson AeroCoach 03:41:22
10. Conrad Moss Primera-Teamjobs 03:43:32
12 Hour
WOMEN
1 Christina MacKenzie Stirling Bike Club 251.93 Miles
2 Fiona Burnie GS Metro 239.97 Miles
3 Joanna Cebrat Bury Clarion CC 236.69 Miles
4 Lisa Davis trainSharp 236.12 Miles
5 Amanda Lane Bynea Cycling Club 230.60 Miles
6 Lynne Biddulph Born to Bike – Bridgtown Cycles 230.33 Miles
7 Ede Harrison Liverpool Braveheart Bicycle Club 226.57 Miles
8 Kimberley Pickett Bicester Millennium CC 219.93 Miles
9 Emma Bexson Stratford Cycling Club 217.81 Miles
10 Brigid Night Frodsham Wheelers 214.62 Miles
MEN
1 Adam Wild GS Metro 295.30 Miles
2 Brian Fogarty Fogartys Insurance Tri Team 294.03 Miles
3 Jonathan Shubert Arctic Aircon RT 292.16 Miles
4 Carl Donaldson GS Metro 290.20 Miles
5 Andrew Whiteside Bella in Sella Racing 284.32 Miles
6 Tom Thornely Buxton CC/Sett Valley Cycles 283.53 Miles
7 Daniel Colman Arctic Aircon RT 283.49 Miles
8 Darren Yarwood Almerico Vive Le Velo 283.06 Miles
9 Mark Smith Crawley Wheelers 282.24 Miles
10 Josh Crow-Stewart Arctic Aircon RT 280.90 Miles
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch