Millie Couzens, Joseph Beckingsale, Peter Harris and Max Greensill some of the winners at the Pulse Events MegaCross on December 12 in Worcester
Result: Pulse Events MegaCross
Women
1 Millie Couzens Crelan-IKO Junior Female
2 Ffion James Hope Factory Racing Senior Female
3 Amelie Wayte Cero – Cycle Division Racing Team Senior Female
4 Ceris Styler Vet 40-49 Female
5 Bethany Crumpton CX Syndicate Senior Female
6 Clare Hoskins Cardiff JIF Vet 50-59 Female
7 Natalie Jenks Magspeed Racing Senior Female
8 Isla Blain Team Empella Cyclo-Cross.Com Junior Female
9 Daphne Jones Cero – Cycle Division Racing Team Junior Female
10 Amy Hinton Banbury Star CC Senior Female
11 Ailsa Neely Solihull CC Vet 40-49 Female
12 Kerry Guest Worcester St Johns CC Vet 40-49 Female
13 Claire Keene Redditch Road & Path CC Senior Female
14 Genny Billington Bromsgrove Olympique CC Senior Female
15 Molly Lewis Halesowen A & CC Junior Female
16 Julie Black Stourbridge CC Vet 50-59 Female
Senior/Vet 40
1 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Senior Male
2 Tom Couzens Montezumas Race Team Senior Male
3 Simon Wyllie Halesowen A & CC Senior Male
4 Jude Chamberlain Team Jewson-M.I.Racing Junior Male
5 Ben Askey Backstedt Bike Performance Race Club Junior Male
6 George Bazley Velo Sport Valletais Senior Male
7 Josh Whitehead Cycle Club Bridgnorth RWG Senior Male
8 Sullivan Berry ROTOR Race Team Junior Male
9 Paul Lloyd Banjo Cycles – Raceware – Specialized Vet 40-49 Male
10 Crispin Doyle Montezumas Race Team Vet 40-49 Male
11 Joe Brookes Halesowen A & CC Junior Male
12 Bruce Dalton CX Syndicate Senior Male
13 Nick Morris Clee Cycles Senior Male
14 Fred Meredith Backstedt Bike Performance Race Club Junior Male
15 Malachi Cashmore Senior Male
16 Anthony White Royal Dean Forest CC Vet 40-49 Male
17 Simon Myatt Pro Vision Cycle Clothing Vet 40-49 Male
18 Jack Hastings Cardiff JIF Junior Male
19 Matt J Smith WDMBC Vet 40-49 Male
20 Dave Saunders Mid Shropshire Wheelers Senior Male
21 Nicholas Popham ROTOR Race Team Vet 40-49 Male
22 Samuel Holwill trainSharp Development team Junior Male
23 Andy Collis Cero – Cycle Division Racing Team Vet 40-49 Male
24 Kev Tonner Cotswold Veldrijden Senior Male
25 Gary Price Vredestein Basso Senior Male
26 Matthew Lewis Abergavenny Road Club Vet 40-49 Male
27 Oliver Tandy Solihull CC Junior Male
28 Robert Neely Solihull CC Vet 40-49 Male
29 Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Senior Male
30 Fraser Blain Halesowen A & CC Vet 40-49 Male
31 Andy Jones Clee Cycles Vet 40-49 Male
32 Joe Homer Redditch Road & Path CC Junior Male
33 Philip Wilkinson Vet 40-49 Male
34 Alexander Whiting Warwick Lanterne Rouge C.C Senior Male
35 Darryl Thomas Inflite-Dynamic Rides Race Team Vet 40-49 Male
36 Russell Mcausland Vet 40-49 Male
37 William Simons Halesowen A & CC Junior Male
38 Wayne Jones Stratford CC Vet 40-49 Male
39 Stewart Phipps Redditch Road & Path CC Vet 40-49 Male
40 Joshua Hill Clee Cycles Senior Male
41 Kirk Finlinson Redditch Road & Path CC Vet 40-49 Male
42 Paul Berry Redditch Road & Path CC Vet 40-49 Male
43 Darren Mansell Vet 40-49 Male
Vet 50
1 Peter Harris Pearce Cycles RT Vet 60+ Male
2 Dave Mcmullen Cotswold Veldrijden Vet 60+ Male
3 Chris Wreghitt Second Wind Vet 60+ Male
4 Richard Lowe Redditch Road & Path CC Vet 50-59 Male
5 Roger May Vet 50-59 Male
6 Gareth Highley Inflite-Dynamic Rides Race Team Vet 50-59 Male
7 Shaun Campling Leicester Forest CC Vet 50-59 Male
8 Ian Jones FISHFACE CYCLES RT Vet 50-59 Male
9 Stephen Jones Banjo Cycles – Raceware – Specialized Vet 50-59 Male
10 Gary Rowing-Parker Solihull CC Vet 60+ Male
11 Paul Guest Worcester St Johns CC Vet 50-59 Male
12 John Byatt Vet 60+ Male
13 Alan Ford Stratford CC Vet 50-59 Male
14 Paul Freeman Stratford CC Vet 60+ Male
15 Julian Ward Vet 60+ Male
16 Robin Corder ROTOR Race Team Vet 50-59 Male
17 Paul Lewis Halesowen A & CC Vet 50-59 Male
18 Keith Jones Solihull CC Vet 50-59 Male
19 Adrian Ravenscroft Beacon Roads CC Vet 50-59 Male
20 Gary Chamberlain Stourbridge CC Vet 50-59 Male
21 John Homer Redditch Road & Path CC Vet 50-59 Male
22 Patrick Boulton Winchcombe CC Vet 50-59 Male
23 Pete Marshall Stourbridge CC Vet 60+ Male
24 Michael Cooper Wyre Forest CRC Vet 60+ Male
…. continued after the advert.
Youth
1 Max Greensill Hope Factory Racing Youth U16 Male
2 Ben Coppola Four4th Youth U16 Male
3 Oscar Martin ROTOR Race Team Youth U16 Male
4 Joseph Wright Team Zoyland Race Academy Youth U16 Male
5 Douglas Main Derby Mercury RC Youth U16 Male
6 Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Youth U14 Male
7 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Youth U14 Male
8 Luke Mannings Halesowen A & CC Youth U16 Male
9 Spencer Corder ROTOR Race Team Youth U16 Male
10 Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Youth U14 Male
11 Lewis Tinsley ROTOR Race Team Youth U16 Male
12 Adam Jones Banjo Cycles – Raceware – Specialized Youth U14 Male
13 Alex Taylor Pedalon.co.uk Youth U16 Male
14 Samuel Greenwell Solihull CC Youth U14 Male
15 Sam Budd CTWYCC Youth U14 Male
16 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Youth U14 Male
17 Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Youth U16 Female
18 Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Youth U14 Male
19 Louis Wright Team Zoyland Race Academy Youth U14 Male
20 Jefferson Tear-Verweij Team Jewson-M.I.Racing Youth U14 Male
21 Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Youth U16 Female
22 Kaleb Herbert Wyre Forest CRC Youth U16 Male
23 Daniel Ward Cero – Cycle Division Racing Team Youth U14 Male
24 Jessica Hoskins Cardiff JIF Youth U16 Female
25 Mabli Phillips Maindy Flyers CC Youth U14 Female
26 George Lewis Halesowen A & CC Youth U14 Male
27 Tom Jackson Newport Shropshire CC Youth U14 Male
28 Ella Tandy Solihull CC Youth U14 Female
29 Teddy Taylor Newport Shropshire CC Youth U14 Male
30 Murphy Hamilton Lichfield City CC Youth U14 Male
31 Zoe Parker Solihull CC Youth U14 Female
32 Harriet Greensill Rapid Racer Products Youth U14 Female
33 Ashley Watton Newport Shropshire CC Youth U14 Male
34 Harriette Taylor Newport Shropshire CC Youth U16 Female
35 Patrick Neely Solihull CC Youth U14 Male
36 Mazie Harper Stafford Road Club Youth U14 Female
37 Dylan Phipps Redditch Road & Path CC Youth U14 Male
38 Joseph Egan Halesowen A & CC Youth U14 Male
39 Lottie Styler Halesowen A & CC Youth U14 Female
40 Aimee Taylor Oxonian CC Youth U14 Female
Under 12
1 Finlay Storrie Maindy Flyers CC Under 12 Male
2 Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Under 12 Male
3 Rose Lewis Halesowen A & CC Under 12 Female
4 Daniel Charton Solihull CC Under 12 Male
5 Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Under 12 Male
6 James Saunders Wyre Forest CRC Under 12 Male
7 Victor Meredith Hafren CC Under 12 Male
8 Charlie Shalders Stratford CC Under 12 Male
9 Rose Neely Solihull CC Under 12 Female
10 Malakhi Bailey Halesowen A & CC Under 12 Male
11 Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Under 12 Male
12 Ronan Finlinson Redditch Road & Path CC Under 12 Male
13 Scarlett Ford Stratford CC Under 12 Female
14 Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Under 12 Female
Under 10
1 Osian Phillips Maindy Flyers CC Under 12 Male
2 Albert Winkley Red Rose Olympic CC Under 12 Male
3 Arly Berry Redditch Road & Path CC Under 12 Male
4 James Trippier Newport Shropshire CC Under 12 Male
5 Oliver Howard Halesowen A & CC Under 12 Male
6 Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers Under 12 Male
7 Lucas Mccann Newport Shropshire CC Under 12 Male
8 Aidan Sherriff Under 12 Male
9 Jess Duffield Whitchurch Cycling Club Under 12 Female
10 Shauna Hamilton Lichfield City CC Under 12 Female
11 Finn Mccann Newport Shropshire CC Under 12 Male
12 Jessica Askey Under 12 Female
13 Henry Egan Halesowen A & CC Under 12 Male
14 Sam Styler Under 12 Male
15 Emmie Styler Under 12 Female
16 Florence Leyland Pulse Events Under 12 Female
Under 8
1 Libby Winkley Red Rose Olympic CC Under 12 Female
2 Riley Tonner Cotswold Veldrijden Under 12 Male
3 Molly Kostka Stratford CC Under 12 Female
4 Andrew Mannings Halesowen A & CC Under 12 Male
5 Daisy Duffield Whitchurch Cycling Club Under 12 Female
6 Benedict Sherriff Under 12 Male
7 Henry Keene Redditch Road & Path CC Under 12 Male
8 Noah Warne Wyre Forest CRC Under 12 Male
9 Elise Storey Stratford CC Under 12 Female
10 Harrison Jeffery Under 12 Male
11 James Keene Redditch Road & Path CC Under 12 Male
12 Felicity Keene Redditch Road & Path CC Under 12 Female
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch