Whilst the UCI list is not complete, here is a list of British riders in UCI teams for 2020 and the British UCI teams as well.
Brits in UCI Teams 2021
Source: https://www.uci.org/road/teams
Whilst the UCI list is not complete (and some changes made be in the offing below), here is a list of British riders in UCI teams for 2020 based on the UCI listing…
WOMEN
ALE’ BTC LJUBLJANA: Sophie Wright
ANDY SCHLECK – CP NVST – IMMO LOSCH: Lauren Murphy
AWOL OSHEA: Hannah Bayes, Oliva Bent, Charlotte Broughton, Autumn Collins, Amy Cundy, Alana Forster, Hanah Graveney, Connie Hayes, Phoebe Martin, Elizabeth Marvelly, Caitlin Peters, Louise, Scupham, Holly Waymark
BIZKAIA – DURANGO: Lizzie Holden,
CAMS-TIFOSI: Rebecca Durrell, Emma Edwards, Jessica Finney, Illi Gardner, Natalie Grinczer, Clover Murray, Jennifer Powell, Katie Scott, Gaby Shaw, Hayley Simmonds, Jo Tindley, Kate Wooton, Megan Barker
CANYON//SRAM RACING: Alice Barnes, Hannah Barnes
CERATIZIT – WNT: Elizabeth Banks,
ENEICAT – RBH GLOBAL: Kim Baptista,
GT KRUSH TUNAP: Henrietta Colbourne
INSTAFUND RACING: Rachel Langdon, Harriet Owen,
JUMBO-VISMA WOMEN TEAM: Anna Henderson
LOTTO SOUDAL LADIES: Abby Mae Parkinson
LVIV CYCLING TEAM: Lauren Creamer, Fiona Turnball
MASSI TACTIC: Emma Grant,
NXTG RACING: Emily Wadsworth, Amelia Sharpe
SOPELA: Molly Patch, Claire Steels
STADE ROCHELAIS CHARENTE: Annabel Fisher
BIKEEXCHANGE: Jess Roberts
TEAM DSM: Georgi Pfeiffer
SD WORX: Anna Shackley
TIBCO – SILICON VALLEY: Leah Dixon,
TREK – SEGAFREDO: Elynor Backstedt, Lizzie Deignan
* Drops Cycling is expected to be added to this line up
Lizzy Bennett (GBR), Anna Christian (GBR), Dani Christmas (GBR), Joss Lowden (GBR), Maria ‘Tata’ Martins (POR), Emily Meakin (GBR), Emilie Moberg (NOR), Elise Olsen (NOR), Sara Penton (SWE), Finja Smekal (GER), April Tacey (GBR), Alice Towers (GBR), Marjolein van’t Geloof (NED), Maike van der Duin (NED)
…. continued after the advert.
MEN
ALPECIN-FENIX: Alexandar Richardson, Scott Thwaites, Ben Tulett
BAHRAIN VICTORIOUS: Scott Davies, Fred Wright, Stephen Williams
BORA – HANSGROHE: Matt Walls
CANYON DHB SUNGOD: Matt Bostock, Jim Brown, Ryan Christensen, Damien Clayton, Jacob Hennessy, Breton Jones, Callum Macleod, Euan Macleod, Jacob Scott, Robert Scott, Max Stedman, Charlie, Tanfield, Andy Tennant, Rory Townsend, Dan Tulett, Reece Wood, Ollie Wood, Thomas Mein.
DECEUNINCK – QUICK-STEP: James Knox, Mark Cavendish
DEVELOPMENT TEAM DSM: Oscar Onley, Leo Hayter
EF EDUCATION – NIPPO: Hugh Carthy, (*Simon Carr)
ELECTRO HIPER EUROPA: Thomas Armstrong,
EOLO-KOMETA: John Archibald, Mark Christian (Sean Yates DS)
EUROCYCLINGTRIPS: Simeon Green, Rob Orr
GROUPAMA – FDJ (Dev): Lewis Askey, Joe Pidcock
GROUPAMA – FDJ: Jake Stewart
HAGENS BERMAN AXEON: Joe Laverick
INEOS GRENADIERS: Owain Doull, Tao Geoghegan Hart, Luke Rowe, Ben Swift, Geraint Thomas, Adam Yates, Ethan Hayter, (*Tom Pidcock)
ISRAEL CYCLING ACADEMY: Mason Hollyman
ISRAEL START-UP NATION: Alex Dowsett, Chris Froome, Cherie Pridham (DS)
LOTTO SOUDAL: Matt Holmes,
MALOJA PUSHBIKERS: Jacques SAUVAGNARGUES
MOVISTAR: Gabz Cullaigh
RIBBLE WELDTITE PRO CYCLING: Will Brown, Matt Gibson, Cameron Jeffers, Richard Jones, Zeb Kyffin, Gruff Lewis, Ollie Moors, Charles Page, Jack Rees, Freddie Scheske, James Shaw, Jacob Tipper, Joe Wilson, Simon Wilson, Dan Bigham, Mark Stewart
SEG RACING ACADEMY: Thomas Day, Sean Flynn, Harrison Wood
SWIFT CARBON: Will Bjergfelt, Alex Braybrooke, Ben Hardy, James Owen, Ross Lamb, Chris Latham, Mitchell Mclaughlin, Daragh O’Mahony, Tristan Robbins, Andy Turner, Peter Williams, Will Harper (Not riding)
TAVFER-MEASINDOT: Ash Coning
ARKEA – SAMSIC: Connor Swift, Dan Mclay
BIKEEXCHANGE: Simon Yates
TEAM DSM: Mark Donovan (Matt Winston, Paul West DS)
NOVO NORDISK: Sam Brand,
NOVO NORDISK DEV: Louis Evans, Nathan Smith,
QHUBEKA ASSOS: Harry Tanfield
TERENGGANU: Jeremy Hunt (DS)
DIRECT ENERGIE: Chris Lawless
TREK – SEGAFREDO: Charlie Quarterman
TRINITY RACING: Sam Culverwell, Matt Devins, Thomas Gloag, Ben Healy, Luke Lamperti, Cameron Mason, Finley Newmark, Oliver Rees, Tosh Teare, Ben Turner, Max Walker
XSPEED UNITED: Joshua Teasdale
* Saint Piran are to be added to this list: Steve Lampier, Chris Opie, Ollie Maxwell, Tristan Davies, Matt Ellis, Jenson Young, Conor Davies, Bradley Symonds, Ross Holland, Joe Evans, Stephen Bradbury, Iwan Evans, Tom Mazzone
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch