George Peden fastest in the North Lancashire RC 10 mile time trial on April 3rd; Maddie Leech was fastest female
Result: North Lancashire RC 10m TT
1 George Peden Team PB Performance 19:33 Male Espoir
2 Ben Stead 3 RT 20:44 Male Senior
3 Kamil Waligora East Lancashire RC 21:00 Male Senior
3 Philip Jones DRAG2ZERO 21:00 Male Senior
5 Patrick Hickey Rossendale RC 21:03 Male Senior
6 Chris Booth Giant-Kendal RT 21:20 Male Senior
7 Derek Parkinson Springfield Financial Racing Team 21:27 Male Vet
8 Thomas Minns Giant-Kendal RT 21:32 Male Senior
9 Joe Simons Albarosa CC 21:35 Male Senior
10 Daniel Shackleton ABC Centreville 21:44 Male Vet
11 John Morgan Coveryourcar.co.uk RT – 21:58 Male Vet
12 Harrison Wood George Fox Cycling Solutions 22:10 Male Senior
13 Fergus Robinson Team HUUB 22:27 Male Junior
14 Dan Taylor Coveryourcar.co.uk RT -22:29 Male Vet
15 James Duffy Bury Clarion CC 22:37 Male Senior
16 Tom Simms Tri Preston 22:38 Male Senior
17 Joe Cosgrove Dolan Ellesse 22:41 Male Juvenile
17 Mark Berry Rossendale RC 22:41 Male Vet
17 Aidan Holgate Green Jersey CC 22:41 Male Senior
20 Maddie Leech PH-MAS Cycling 22:42 Female Junior
21 David Powell Horwich Cycling Club 22:43 Male Vet
21 David Parkin Salford Cycling Club 22:43 Male Senior
23 Lee Spoor Tri Preston 22:45 Male Vet
24 John Foster North Lancashire Road Club 22:46 Male Senior
25 Rebecca Rimmington Team Merlin 22:53 Female Senior
25 Richard Smith Army Cycling 22:53 Male Senior
27 Daniel Chesters Preston CC 22:56 Male Vet
28 John Bolton Chorley Cycling Club 23:09 Male Senior
29 Sean Owens Springfield Financial Racing Team 23:15 Male Vet
30 Richard Collins Wigan Whs CC 23:16 Male Vet
31 Benjamin Horrobin Horwich Cycling Club 23:18 Male Espoir
32 Paul David Fleming Preston Whs 23:19 Male Vet
33 Simon Diggins Bury Clarion CC 23:22 Male Vet
34 Sammie Stuart Crimson Orientation Marketing RT 23:39 Female Senior
35 Christopher Dursley Coveryourcar.co.uk RT – 23:42 Male Vet
36 Paul Shallicker Coveryourcar.co.uk RT – 23:47 Male Vet
37 Paul Nelson Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team 23:49 Male Senior
38 Monica Greenwood Macclesfield Wheelers 23:50 Female Senior
38 James Meldrum Liverpool Phoenix CC (Aintree) 23:50 Male Vet
38 Tony Bowler Rossendale RC 23:50 Male Vet
41 Paul Taylor North Lancashire Road Club 23:59 Male Vet
42 Andrew Greenhalgh Team ASL-Bolton 24:12:00 Male Vet
43 Joseph Cadwallader Bury Clarion CC 24:15:00 Male Vet
44 Kevin Blades Bury Clarion CC 24:16:00 Male Vet
45 Martin Horrobin Horwich Cycling Club 24:23:00 Male Vet
46 Dave Topping North Lancashire Road Club 24:31:00 Male Vet
47 Deborah Moss Team Merlin 24:33:00 Female Vet
48 David Rundall Chorley Cycling Club 24:34:00 Male Vet
49 Samuel Wilson East Lancashire RC 24:37:00 Male Senior
50 Phil Hull East Lancashire RC 24:41:00 Male Vet
51 John Wade North Lancashire Road Club 24:47:00 Male Vet
52 Paul Marshall Wigan Whs CC 24:50:00 Male Vet
53 Richard Tyson Rock to Roll CC 24:54:00 Male Vet
54 Steve Abbott Hoppers Rollers 25:06:00 Male Vet
55 Matthew Sowerby Garstang Cycling Club 25:11:00 Male Senior
56 Paul Blackburn Coveryourcar.co.uk RT – 25:12:00 Male Vet
56 Mark Bleasdale Fogartys Insurance Tri Team 25:12:00 Male Vet
58 Andy Horner Bury Clarion CC 25:15:00 Male Vet
59 Christopher Thomas Rossendale RC 25:17:00 Male Vet
60 Corinne Side Pro-Noctis – Redchilli Bikes 25:21:00 Female Espoir
61 Robert Bagot Warrington Road Club/Horton 25:25:00 Male Vet
61 Mick Braithwaite Cybele Cycling Club 25:25:00 Male Vet
63 Richard Fogarty Fogartys Insurance Tri Team 25:29:00 Male Vet
63 Rachel Orton Tri Preston 25:29:00 Female Vet
65 Karl Mason Clitheroe Bike Club 25:30:00 Male Vet
66 Alex Dalton Limitless Triathlon Coaching 25:34:00 Male Senior
67 Paul Russell Springfield Financial Racing Team 25:50:00 Male Vet
67 Aaron Givens Tri Preston 25:50:00 Male Senior
69 Tori Peter ABC Centreville 25:51:00 Female Vet
70 Tom Clayton Bury Clarion CC 25:58:00 Male Senior
71 Derek Schofield Rossendale RC 26:08:00 Male Vet
72 Emma Jeffers JRC Shutt Ridley RT 26:12:00 Female Junior
73 Vanessa Townshend Springfield Financial Racing Team 26:41:00 Female Vet
73 James Richardson Bury Clarion CC 26:41:00 Male Vet
75 Emma Houterman North Lancashire Road Club 26:42:00 Female Senior
76 Graeme Prescott Fogartys Insurance Tri Team 26:56:00 Male Vet
77 Nick Higginson Cleveleys Road Club 27:16:00 Male Vet
78 Janet Fairclough Liverpool Phoenix CC (Aintree) 27:26:00 Female Vet
79 Abigail Wade North Lancashire Road Club 27:32:00 Female Senior
80 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 27:38:00 Female Vet
81 David Hilditch Ribble Valley C&RC 27:39:00 Male Vet
82 John Huggon Ribble Valley C&RC 27:42:00 Male Vet
83 Terry Bolland Harry Middleton CC 27:52:00 Male Vet
84 Graeme Poole Tri Preston 28:15:00 Male Vet
85 Richard Durham Settle Wheelers 28:25:00 Male Vet
86 Theresa Taylor Ribble Valley Crossroads Care Cycling 28:40:00 Female Vet
87 Nicholas Roberts Stockport Tri Club 28:42:00 Male Vet
88 Katherine Swithenbank Bury Clarion CC 28:43:00 Female Senior
89 Neil Bluer Lancashire RC 29:37:00 Male Vet
90 Derek Cotton Chorley Cycling Club 30:40:00 Male Vet
91 Lisa Greenwood Rossendale RC 30:48:00 Female Vet
92 Emma Glen Cybele Cycling Club 30:53:00 Female Vet
93 Niamh Coulter East Lancashire RC 32:22:00 Female Espoir
94 Thijs Geurts Macclesfield Wheelers 32:42:00 Male Vet
95 Adam Langley Liverpool Phoenix CC (Aintree) 32:54:00 Male Vet
96 John Leach Rossendale RC 32:58:00 Male Vet
97 Derek Black Wigan Whs CC 33:25:00 Male Vet
98 Brian Moore The Tricycle Association – North Western 38:20:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)