Ben Stead fastest in the Beacon Wheelers Sporting 14.9 mile time trial on April 10 in Cumbria; Henrietta Colborne was fastest female
Result: Beacon Wheelers Sporting TT
1 Ben Stead 3 RT 34:03:00 Male Senior
2 George Evans Team Bottrill 34:59:00 Male Senior
3 Tom Roper Inflite-Dynamic Rides Race Team 35:26:00 Male Espoir
4 Richard Nesfield Beacon Wheelers 35:35:00 Male Senior
5 Patrick Hickey Rossendale RC 36:09:00 Male Senior
6 Adam Bent Green Jersey CC 36:22:00 Male Junior
7 David Hill Giant-Kendal RT 36:23:00 Male Senior
8 John Roberts Garstang Cycling Club 36:38:00 Male Junior
9 David Thompson Rock to Roll CC 36:42:00 Male Vet
10 Beau Smith Ribble Cycles 36:59:00 Male Senior
11 Lloyd Wise Bikestrong-KTM 37:07:00 Male Espoir
12 David Gleave Velo Club Cumbria 37:24:00 Male Senior
13 Dan Kendall Rock to Roll CC 37:26:00 Male Senior
14 James Bell Beacon Wheelers 37:28:00 Male Senior
15 Thomas Hanlon Tactic Sport UK Race Team 37:41:00 Male Senior
16 Matthew Atkinson Beacon Wheelers 38:24:00 Male Senior
17 Sean Owens Springfield Financial Racing Team 38:25:00 Male Vet
17 Adrian Sowerby Border City Whs CC 38:25:00 Male Vet
19 Jonny Hill Barrow Central Wheelers 38:30:00 Male Vet
20 Joseph Wright Rock to Roll CC 38:46:00 Male Senior
21 Thijs Geurts Macclesfield Wheelers 38:47:00 Male Vet
22 John MacKellar Tactic Sport UK Race Team 38:50:00 Male Senior
23 Ben Walsh Kendal Cycle Club 38:54:00 Male Senior
23 Matt Stell Springfield Financial Racing Team 38:54:00 Male Vet
23 Paul David Fleming Preston Whs 38:54:00 Male Vet
26 Gavin Slack Beacon Wheelers 39:08:00 Male Vet
27 Neil Withington Beacon Wheelers 39:21:00 Male Vet
28 Mark Jones Bury Clarion CC 39:30:00 Male Vet
29 Duncan Orme Kent Valley RC 39:50:00 Male Vet
30 Peter Greenwood Clayton Velo 39:56:00 Male Vet
31 Dan Pons Velo Club Cumbria 40:08:00 Male Senior
32 Henrietta Colborne GT Krush Tunap 41:05:00 Female Senior
33 Jude Davison Beacon Wheelers 41:15:00 Male Juvenile
34 Martin Welsh Pendle Forest CC 41:23:00 Male Vet
35 Daisy Barnes Brother Uk – Team OnForm 41:28:00 Female Espoir
36 Neil Higgins Team ASL-Bolton 41:36:00 Male Vet
37 Amy Gornall Pro-Noctis – Redchilli Bikes – Heidi Kjeldsen 41:51:00 Female Senior
38 Deborah Moss Team Merlin 41:57:00 Female Vet
39 Paul Targett Holcombe Harriers 42:20:00 Male Vet
40 James Souter Beacon Wheelers 42:23:00 Male Senior
41 Andrew Barlow Kent Valley RC 42:27:00 Male Vet
42 James Rutherford Team Lusso 42:57:00 Male Vet
43 Stuart Robinson Border City Whs CC 43:02:00 Male Vet
44 Alan Turnbull Hawick Cycling Club 43:09:00 Male Vet
45 Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion 43:17:00 Male Juvenile
46 Tony Jones Ystwyth CC 43:18:00 Male Vet
47 Joanna Cebrat Bury Clarion CC 43:19:00 Female Vet
48 Andy Stubbs Barrow Central Wheelers 43:20:00 Male Vet
49 Tim Bennett Kent Valley RC 43:31:00 Male Vet
50 Calum Campbell VTTA North Lancs and Lakes Group 44:18:00 Male Vet
51 Mike Westmorland Border City Whs CC 44:33:00 Male Vet
52 Scott Whittle Vector Racing 44:38:00 Male Senior
53 John Huggon Ribble Valley C&RC 44:54:00 Male Vet
54 Bryan Pool Border City Whs CC 45:12:00 Male Vet
55 Alex Forbes Border City Whs CC 45:33:00 Male Vet
56 Richie Grant Hartlepool CC 45:47:00 Male Vet
57 Peter Hopley Beacon Wheelers 46:25:00 Male Juvenile
58 Peter Browne Kendal Cycle Club 46:51:00 Male Vet
59 Lucy Dalgleish Lune Racing Cycling Club 47:00:00 Female Junior
60 Tyler Jackson North Cheshire Clarion 47:01:00 Male Juvenile
61 Louise Hamilton The Bike Rack CC 47:42:00 Female Vet
62 Peter Rowe Kent Valley RC 47:51:00 Male Vet
63 Richard Belk Kent Valley RC 48:03:00 Male Vet
64 Simon Bullock Kendal Cycle Club 48:37:00 Male Vet
65 Carol Westmorland Border City Whs CC 49:44:00 Female Vet
66 John Leach Rossendale RC 55:41:00 Male Vet
67 David Tinker Clayton Velo 01:00:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch