Carl Donaldson and Adam Wild reign supreme in the North East with victory in the Blaydon CC 2Up time trial on April 10 (Northumberland)
Result: Blaydon CC 2Up TT
1 Carl Donaldson GS Metro 0:40:16
1 Adam Wild GS Metro 0:40:16
2 Shaun Tyson Protech Velo 0:41:03
2 Joe Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 0:41:03
3 Andrew Hall GS Metro 0:41:04
3 Tommy Murray GS Metro 0:41:04
4 Lewis Timmins Vector Racing 0:41:48
4 Graham Crammond Vector Racing 0:41:48
5 John Routledge Barnesbury CC 0:42:10
5 Terry Wilkinson Barnesbury CC 0:42:10
6 Joshua Hodgson GS Metro 0:42:41
6 Ross Walton GS Metro 0:42:41
7 Tim Irwin Team Kirkley Cycles 0:42:59
7 Lewis Wake Team Kirkley Cycles 0:42:59
8 Wilson-Jay Brown PM Racing UK 0:43:07
8 Jake Dobson PM Racing UK 0:43:07
9 Mark Strang Velo Culture 0:43:20
9 Phil Hall Velo Culture 0:43:20
10 Nicholas Stevenson Wearside Triathlon 0:43:59
10 Hedley Fletcher Blaydon CC 0:43:59
11 Peter Hawkins Muckle Cycle Club 0:44:02
11 John Bowman Muckle Cycle Club 0:44:02
12 Chris Burns Reifen Racing 0:44:24
12 Jonathan Bayley Reifen Racing 0:44:24
13 Shaun Wilkinson Muckle Cycle Club 0:44:28
13 Adam Wood Muckle Cycle Club 0:44:28
14 Michael Lynch Derwentside CC 0:44:36
14 Chris Mather Derwentside CC 0:44:36
15 Shaun Brannan Muckle Cycle Club 0:44:46
15 Matty Smith Muckle Cycle Club 0:44:46
16 Justin Ramel Blaydon CC 0:44:52
16 Steven Craggs Blaydon CC 0:44:52
17 Adam Cooke Reifen Racing 0:45:15
17 Simon Gibbs Reifen Racing 0:45:15
18 Stefan Pietruszka Muckle Cycle Club 0:45:28
18 Daniel Moore Muckle Cycle Club 0:45:28
19 Adam Wilson Velo Culture 0:45:35
19 Kyle Spence Velo Culture 0:45:35
20 Marcus Cram Blaydon CC 0:45:41
20 Rachel Galler Blaydon CC 0:45:41
21 Daniel Kane Muckle Cycle Club 0:45:42
21 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 0:45:42
22 Andy Hindmarch Sub Rosa 0:45:42
22 Jason Bell Sub Rosa 0:45:42
23 Mark Tully Sunderland Clarion 0:45:43
23 Peter Stokoe Reifen Racing 0:45:43
24 Graeme Wardale South Shields Velo Cycling Club 0:46:16
24 Graeme Kirton South Shields Velo Cycling Club 0:46:16
25 Clive Allan Allen Valley Velo 0:46:18
25 Christopher Beaty Allen Valley Velo 0:46:18
26 Simon Emsley Derwentside CC 0:46:19
26 Mark Herbert Derwentside CC 0:46:19
27 Lee McCarron Vector Racing 0:46:28
27 Elliot Sharp Vector Racing 0:46:28
28 Joanne Rea Blaydon CC 0:46:38
28 Venda Louise Pollock Blaydon CC 0:46:38
29 Michael Noble Muckle Cycle Club 0:47:00
29 Philip Parsley Muckle Cycle Club 0:47:00
30 Ian-James Elder Vector Racing 0:47:02
30 Chris Whittle Vector Racing 0:47:02
31 Gavin Richardson Sunderland Clarion 0:47:04
31 Paul Richardson Derwentside CC 0:47:04
32 Will Roberts Derwentside CC 0:47:16
32 Daniel Holmes Derwentside CC 0:47:16
Damon Devine Reifen Racing 0:47:37
33 Ben Lane GS Metro 0:48:21
33 Danny Grieves GS Metro 0:48:21
34 Richard Glennie Barnesbury CC 0:48:31
34 Stephen Johnstone Barnesbury CC 0:48:31
35 Stuart Britton Reifen Racing 0:48:46
35 Colin Ash Reifen Racing 0:48:46
36 Simon Reynolds Sun City Tri 0:48:50
36 Daniel Anderson South Shields Velo Cycling Club 0:48:50
37 Keith Davison Hadrian R.T 0:49:22
37 Phil Watson Hadrian R.T 0:49:22
38 Guillaume Zoppi North Tyneside Riders CC 0:49:33
38 Gabriel Barbero North Tyneside Riders CC 0:49:33
39 Joseph Collins Vector Racing 0:49:41
39 Daniel Saba Vector Racing 0:49:41
40 David Linsley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 0:49:41
40 Mark Rowell Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 0:49:41
41 Darren Robson North Tyneside Riders CC 0:49:53
41 Lois Jarvis North Tyneside Riders CC 0:49:53
42 Neil Wilkinson Blaydon CC 0:49:55
42 Sarah Wilkinson Blaydon CC 0:49:55
43 Sarah Stretton Team Newcastle Triathlon 0:50:14
43 Neve Hattee Team Newcastle Triathlon 0:50:14
44 Barry Taylor VO2MAX Race Team 0:50:23
44 Stephen Locker VO2MAX Race Team 0:50:23
45 Teri Bayliss Sub Rosa 0:51:13
45 Jen McMahon Sub Rosa 0:51:13
46 Claire Harlow Blaydon CC 0:51:22
46 Gemma Hutchins Blaydon CC 0:51:22
47 Lucy Glover Derwentside CC 0:51:32
47 Elizabeth McKinnon Derwentside CC 0:51:32
48 Michael Charlton Barnesbury CC 0:51:36
48 Barry Kelly Barnesbury CC 0:51:36
49 Kern Boyd Sub Rosa 0:51:45
49 Max Gott Sub Rosa 0:51:45
50 Richard Nichol Cestria C.C. 0:52:16
50 Stuart Cook Cestria C.C. 0:52:16
51 Lucy Siddle Reifen Racing 0:52:25
51 Keith Siddle Reifen Racing 0:52:25
52 Keith Sibbald Zeus CRT 0:52:33
52 Mark Ambury Zeus CRT 0:52:33
53 Mick Chappel North Tyneside Riders CC 0:53:18
53 Aidan Berry North Tyneside Riders CC 0:53:18
54 Howie Buckingham Allen Valley Velo 0:53:21
54 Craig Thompson Allen Valley Velo 0:53:21
55 Michael Hindmarch Sub Rosa 0:53:36
55 Phil McMahon Sub Rosa 0:53:36
56 Christian Roberts Allen Valley Velo 0:53:59
56 Peter McGlynn Allen Valley Velo 0:53:59
57 Angela McGurk Blaydon CC 0:54:09
57 Georgia Campbell Blaydon CC 0:54:09
58 Paul Wright Blaydon CC 0:54:42
58 Carrie Brookes Blaydon CC 0:54:42
59 Tracey Sample Alnwick & District Triathlon Club 0:54:48
59 Justine Norman Velo Culture 0:54:48
60 Denise Drummond Alnwick & District Triathlon Club 0:56:08
60 Lisa Williams Alnwick & District Triathlon Club 0:56:08
61 Caroline Cunningham North Tyneside Riders CC 0:56:17
61 Sarah Minto North Tyneside Riders CC 0:56:17
62 Millie Breese Racing Metro 15 0:56:33
62 Anna McQueen Alnwick & District Triathlon Club 0:56:33
63 Lily Shaw Racing Metro 15 0:57:43
63 Ellie Van Der Merwe North Tyneside Riders CC 0:57:43
64 Jane Aston Blaydon CC 0:59:45
64 Alexandra Haley Blaydon CC 0:59:45
65 Ronnie Batey Derwentside CC 0:59:46
65 Zac Batey Derwentside CC 0:59:46
66 Alexander McCormick Racing Metro 15 1:12:04
66 Marc Mogie Racing Metro 15 1:12:04
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch