Adam Duggleby fastest in the Bramley Wheelers 10 mile time trial near Tadcaster on April 10; Lucy Ellmore fastest female
Result: Bramley Wheelers 10m TT
Men
1. Adam Duggleby (Chapeau! Vive Le Velo) 20.53
2. George Peden (Team PB Performance) 21.11
3. Max Poole (Vive Le Velo) 21.22 (First Junior)
Women
1. Lucy Ellmore (Crimson Orientation Marketing) 26.52
2. Helen Goldthorpe (Otley CC) 27.06 (First Vet)
3. Molly Savill (Albarosa CC) 27.31
FULL RESULT
1 Adam Duggleby Chapeau! Vive Le Velo 20:53 Male Senior
2 George Peden Team PB Performance 21:11 Male Espoir
3 Max Poole Vive Le Velo 21:22 Male Junior
4 Richard Sharp Chapeau! Vive Le Velo 21:41 Male Senior
5 Billy Jarish Rose Race Team 21:48 Male Senior
6 Darren Yarwood Chapeau! Vive Le Velo 21:49 Male Vet
7 Oliver Rees Holmfirth C C 21:56 Male Espoir
8 Philip Graves VC York 22:07 Male Senior
9 George Wood CYCLING SHEFFIELD 22:12 Male Espoir
10 Rich Whitfield Team Bottrill 22:19 Male Senior
11 John Brearley Squadra RT 22:44 Male Senior
12 David Brearley Squadra RT 22:46 Male Senior
13 Joe Simons Albarosa CC 22:56 Male Senior
14 Stephen Feeney Tactic Sport UK Race Team 23:15 Male Vet
15 Matthew Asquith Team Sportslab 23:20 Male Vet
16 Mark Walker Hull Thursday RC 23:37 Male Senior
17 Oliver Peace Team Bottrill 23:55 Male Junior
18 Joshua Clough Innovation Racing 24:01:00 Male Junior
19 Jacob Leigh JRC Shutt Ridley RT 24:13:00 Male Junior
20 Steve Gibson Peak Road Club 24:17:00 Male Vet
21 Tom Rowlay Harrogate Nova CC 24:19:00 Male Senior
22 Michael Cross Harrogate Nova CC 24:34:00 Male Vet
23 Andrew Hicklin Peak Road Club 24:37:00 Male Vet
24 Ben McDonnell Seacroft Whs 24:51:00 Male Senior
25 David Leckenby VTTA (Yorkshire) 24:57:00 Male Vet
25 Ben Watson Para-T 24:57:00 Male C3
27 Mike Furby Valley Striders Cycling Club 25:18:00 Male Vet
28 Henry Hollyman Otley CC 25:43:00 Male Espoir
29 Andrew Greenhalgh Team ASL-Bolton 25:44:00 Male Vet
30 Matt Ellmore Otley CC 25:48:00 Male Juvenile
31 James Meadows Cleveland Wheelers CC 25:49:00 Male Senior
32 Dan Jay-Webster Ilkley CC 26:03:00 Male Senior
33 Matt Howitt Yorkshire Road Club 26:04:00 Male Vet
34 Patrick Carter Ilkley CC 26:12:00 Male Senior
35 Matthew Peace Otley CC 26:13:00 Male Juvenile
36 Sam Leng AIMS Cycling 26:16:00 Male Senior
37 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 26:17:00 Male Vet
38 Josh Warriner Bramley Wheelers CC 26:23:00 Male Espoir
39 Martin Peace Ilkley CC 26:39:00 Male Vet
40 Andy Whitehead Rockingham CC 26:52:00 Male Vet
40 Lucy Ellmore Crimson Orientation Marketing RT 26:52:00 Female Espoir
42 Brian Parker Rugged & Refined CC 27:02:00 Male Vet
43 Helen Goldthorpe Otley CC 27:06:00 Female Vet
44 Ian Galbraith Drighlington BC 27:07:00 Male Vet
45 Molly Savill Albarosa CC 27:31:00 Female Senior
46 James Read Clifton CC York 27:38:00 Male Vet
47 Diana Bite The Racing Chance Foundation 27:40:00 Female Senior
48 Richard Drake Valley Striders Cycling Club 27:44:00 Male Vet
49 Mark Symons Hull Thursday RC 27:47:00 Male Vet
50 Paul Brierley Huddersfield RC 27:57:00 Male Vet
51 Madeline Moore TORQ Performance 28:46:00 Female Vet
52 Jonathan Shaw Cyclesense CC 28:50:00 Male Senior
53 Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers 28:51:00 Male Espoir
54 Gareth Shepherd Bramley Wheelers CC 28:55:00 Male Vet
54 Euan Adam University of Nottingham C C 28:55:00 Male Espoir
56 David Percival Loughborough Students Cycling Club 29:11:00 Male Vet
57 Rebecca Dawes RFDA (Racescene Female Development Accademy) 30:16:00 Female Espoir
58 Scott Fisher Seacroft Whs 30:17:00 Male Junior
59 Peter MacKlam Yorkshire Road Club 30:31:00 Male Vet
60 Mark Philipson City RC (Hull) 30:57:00 Male Vet
61 Paul Ryman Bramley Wheelers CC 31:06:00 Male Senior
62 Jonathan Reid Calder Clarion 31:08:00 Male Vet
63 Liz Ball Valley Striders Cycling Club 31:22:00 Female Vet
64 Graham Lloyd Halifax Imperial Wheelers 31:26:00 Male Vet
65 Nicholas Edge Leeds & Bradford Tri Club 32:01:00 Male Vet
66 Naakesha Michl Albarosa CC 32:43:00 Female Senior
67 Robert Marley Sleaford Wheelers Cycling Club 33:57:00 Male Espoir
68 Mike Cole Huddersfield RC 34:16:00 Male Vet
69 Ala Whitehead Rockingham CC 36:55:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch