Adam Hardy fastest in the East Anglian VTTA 10 mile Time Trial on April 10 near Cambridge, Julia Freeman fastest woman
Result: East Anglian VTTA 10m TT
1 Adam Hardy Crest CC 19:45 Male Vet
2 Alex Galpin Bourne Wheelers 19:53 Male Junior
3 Robert Watson Cambridge CC 19:56 Male Vet
4 Jacob Bush Bourne Wheelers 20:14 Male Juvenile
5 Chris Tye Plomesgate CC 20:21 Male Vet
6 Paul Newman Shorter Rochford RT 20:28 Male Vet
7 Dan Galpin Bourne Wheelers 20:37 Male Junior
7 Paul Pardoe Peterborough CC 20:37 Male Vet
9 Patrick Casey Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 20:38 Male Juvenile
10 Tim Hood Team Bottrill 20:48 Male Vet
11 Tom Simpson Brixton Cycles Club 20:49 Male Vet
12 James Scarth Bishop’s Stortford CC 20:52 Male Vet
13 Mark Jones DRAG2ZERO 21:02 Male Vet
14 James Potter Loose Cannon’s Conditioning 21:11 Male Vet
14 Nick Partridge VC Baracchi 21:11 Male Vet
14 Alister Campbell Eagle Road Club 21:11 Male Vet
14 Chris Nudds CC Breckland 21:11 Male Vet
18 Toby Bush Bourne Wheelers 21:15 Male Juvenile
19 Mark Greenwood GS Mossa 21:17 Male Vet
19 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 21:17 Male Vet
21 Patrick Ellerbeck St Neots CC 21:19 Male Vet
22 Matthew Durdy London Baroudeurs Cycling Club 21:20 Male Vet
23 Michael Martin CC Ashwell 21:21 Male Vet
24 Anthony Bye Wisbech Whs 21:24 Male Vet
25 Nick Hickman Team Salesengine.co.uk 21:29 Male Vet
26 Graham Rudd API-Metrow 21:32 Male Vet
27 Colin Harrison East Grinstead CC 21:41 Male Vet
28 Sam Wightman Team Bottrill 21:42 Male Vet
29 Antony Brown George Fox Cycling Solutions 21:50 Male Vet
30 Paul Hayward VC Baracchi 21:54 Male Vet
31 John Hassall Bossard Whs 21:56 Male Vet
32 Chris Ward Spalding CC 22:03 Male Vet
33 Brian Martin Ciclos Uno 22:06 Male Vet
34 Richard Parrotte Shaftesbury CC 22:09 Male Vet
34 Neil Dowie Shorter Rochford RT 22:09 Male Vet
36 Roger Porter Verulam CC 22:10 Male Vet
37 Martin Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:11 Male Vet
38 Julia Freeman Easterley Road Club 22:14 Female Vet
39 Gaz Poulson Royal Air Force Cycling Association 22:16 Male Vet
40 Chris Shaw Fenland Clarion CC 22:20 Male Vet
41 Michael Cope Kettering CC 22:21 Male Vet
42 Graham Pepperdine Verulam CC 22:22 Male Vet
43 Mathew Lister Folkestone Velo Club 22:28 Male Vet
44 Gary Pamment CC Sudbury 22:32 Male Vet
45 Carmelo Luggeri CC Ashwell 22:36 Male Vet
46 Geoff Perry Born to Bike – Bridgtown Cycles 22:41 Male Vet
47 John Shellard VTTA (East Anglia Group) 22:42 Male Vet
48 Mark Ellis Mercedes AMG Petronas CC 22:50 Male Vet
49 Will Shepherd Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:52 Male Vet
50 Robert Davies CC Sudbury 22:53 Male Vet
51 Robert Golding Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:57 Male Vet
52 Lindsay Clarke Fenland Clarion CC 22:59 Female Vet
53 Kevin Hickman API-Metrow 23:10 Male Vet
54 Stuart Supple VC Baracchi 23:25 Male Vet
55 Lee Turner Arctic Aircon RT 23:26 Male Vet
56 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 23:29 Male Vet
57 Colin Lizieri Cambridge CC 23:30 Male Vet
58 Susan Triplow CC Sudbury 23:46 Female Vet
59 Dominic Whitehead Cambridge CC 23:54 Male Vet
60 Bob Quarton Wolsey RC 24:02:00 Male Vet
61 James Chalklen Eagle Road Club 24:06:00 Male Junior
62 Michael Schofield Bishop’s Stortford CC 24:14:00 Male Vet
63 Matt Steel Shaftesbury CC 24:20:00 Male Vet
63 Nicholas Knight Hart Performance Coaching 24:20:00 Male Vet
65 John Swanbury VC Baracchi 24:29:00 Male Vet
66 Adrian Gorham Kettering CC 24:31:00 Male Vet
67 Rosie Simmons Southampton University Road Cycling Club (SURC) 24:35:00 Female Espoir
68 Lisa Hurrell Maldon & District CC 24:49:00 Female Vet
69 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling 24:51:00 Female Espoir
70 Ronnie Stone Islington Cycling Club 24:57:00 Male Vet
71 Sharon Bennett Team Velovelocity 25:02:00 Female Vet
72 Matthew Reader Verulam CC 25:14:00 Male Vet
74 Andrew Grant Cambridge CC 25:19:00 Male Vet
75 Glenn Taylor Shorter Rochford RT 25:20:00 Male Vet
76 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook 25:27:00 Male Vet
77 Richard Mellor Team Bottrill 25:31:00 Male Vet
78 Wayne Hill Bourne Wheelers 26:19:00 Male Vet
79 Terry Garlinge Easterley Road Club 26:21:00 Male Vet
80 Vida Sutova Redbridge CC 26:26:00 Female Vet
81 Paul Hart Hart Performance Coaching 26:46:00 Male Vet
82 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team 26:58:00 Female Juvenile
83 Katja Rietdorf Born to Bike – Bridgtown Cycles 27:27:00 Female Vet
84 Matt O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 27:39:00 Male Vet
85 Peter Harding Chelmer CC 29:30:00 Male Vet
86 Robert Pisolkar Shaftesbury CC 31:37:00 Male Vet
87 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 34:07:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch