Adam Duggleby snatches victory from junior Joshua Giddings by 3 secs in the Vive Le Velo 10 mile time trial; Abi Smith is fastest female
Result: Vive Le Velo 10m TT
Men
1 Adam Duggleby Chapeau! Vive Le Velo 19:25 Male Senior
2 Joshua Giddings Z Junior Race Team 19:28 Male Junior
3 Finlay Pickering Vive Le Velo 19:45 Male Junior
4 Richard Sharp Chapeau! Vive Le Velo 20:00 Male Senior
5 Simon Beldon Team Bottrill 20:01 Male Vet
6 Alex Beldon Team Bottrill 20:21 Male Juvenile
7 Bevan Jones Team Sportslab 20:30 Male Espoir
8 Darren Yarwood Chapeau! Vive Le Velo 20:45 Male Vet
9 Philip Graves VC York 20:48 Male Senior
10 Andy Thomas Lindsey Roads Cycling Club 21:06 Male Vet
11 Rich Whitfield Team Bottrill 21:07 Male Senior
12 Richard Peel Team Bottrill 21:17 Male Senior
13 Sean Sanders Drighlington BC 21:46 Male Vet
14 Franco Pardini Chapeau! Vive Le Velo 21:53 Male Senior
15 Stuart Wells Lindsey Roads Cycling Club 21:58 Male Vet
16 Glen Turnbull MTS Cycle Sport 22:06 Male Vet
17 Josh Housley Team PB Performance 22:08 Male Senior
18 Graham Heaton City RC (Hull) 22:16 Male Vet
19 James Murphy Chapeau! Vive Le Velo 22:23 Male Vet
19 Sam Kettlewell TS Racing – OTR 22:23 Male Espoir
21 Andrew Miller VC Beverley 22:28 Male Vet
22 Melvin Blackford Vive Le Velo 22:38 Male Vet
23 Neil Cleminshaw Chapeau! Vive Le Velo 22:43 Male Vet
24 Tim Tharratt Squadra RT 22:45 Male Vet
25 Joseph Turnbull MTS Cycle Sport 22:53 Male Juvenile
26 Ian Richardson Selby CC 22:56 Male Vet
27 Philip W Tyas Wakefield Triathlon Club 23:17 Male Vet
28 Richard Moore Squadra RT 23:34 Male Vet
29 Philip McCormick Hull Thursday RC 23:36 Male Vet
30 Robert Fletcher Barracuda Tri Club 23:45 Male Vet
31 James Bray Hull Thursday RC 23:57 Male Senior
31 James Hewitt Halifax Imperial Wheelers 23:57 Male Vet
33 Martin Hailstone Hull Thursday RC 24:07:00 Male C4
34 David Fletcher Barracuda Tri Club 24:09:00 Male Vet
35 Jacob Riby Team Sportslab 24:14:00 Male Junior
36 Nicholas Fairfield City RC (Hull) 24:20:00 Male C4
37 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels RT 24:21:00 Male Vet
38 Mark Rowland Selby CC 24:29:00 Male Vet
39 Adrian Lee-Stokes Selby CC 24:36:00 Male Senior
40 Mark Ollerenshaw Hull Thursday RC 24:50:00 Male Vet
41 Paul Hickman Malton Whs 24:57:00 Male Vet
42 Stewart Pickard Vive Le Velo 25:02:00 Male Vet
43 Steve Gelder Selby CC 25:25:00 Male Vet
44 Simon Geraci Swift Racing 25:34:00 Male Vet
45 Christopher Green Drighlington BC 25:40:00 Male Vet
46 Douglas Jaram Hull Thursday RC 25:47:00 Male Vet
47 David Percival Loughborough Students Cycling Club 26:26:00 Male Vet
48 Paul Brierley Huddersfield RC 26:43:00 Male Vet
49 Chris Dugher Goole Vermuyden Cycling Club 26:59:00 Male Vet
50 David Humphreys VC Beverley 27:16:00 Male Senior
51 Cliff Beldon Selby CC 27:32:00 Male Vet
52 Tony Stott VTTA (Yorkshire) 27:48:00 Male Vet
53 David Lane Ravensthorpe CC 27:52:00 Male Vet
54 Simon Richardson VTTA (Yorkshire) 28:44:00 Male Vet
Women
1 Abi Smith Team Breeze 22:11 Female Espoir
2 Madeleine Gammons Jadan CycleSpace- Vive Le Velo 22:55 Female Espoir
3 Ella Jamieson Team Bottrill 23:05 Female Junior
4 Louise Scupham Liv AWOL 23:47 Female Senior
5 Ellen McDermott Team Boompods 24:34:00 Female Senior
6 Beth Grogan Selby CC 25:21:00 Female Senior
7 Sue McFarlane Army Cycling 26:07:00 Female Vet
8 Sandra Burrows Vive Le Velo 26:42:00 Female Vet
9 Hermione Pickering Jadan CycleSpace- Vive Le Velo 26:53:00 Female Junior
10 Susan Sanders Drighlington BC 27:07:00 Female Vet
11 Maddie Leech PH-MAS Cycling 27:27:00 Female Junior
12 Ruth Wilson Sleaford Wheelers Cycling Club 29:10:00 Female Vet
13 Caroline Wallace Moonglu CC 29:34:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique