A win for Tom Hutchinson in the North Tyneside Riders 10 mile time trial on Saturday morning in the North East; Joanne Rea was first female
Result: North Tyneside Riders 10M TT
1 Tom Hutchinson Team Bottrill 19:25 Male Senior
2 Lewis Wake Team Kirkley Cycles 19:48 Male Senior
3 Carl Donaldson GS Metro 20:06 Male Vet
4 Julian MacBride Team Kirkley Cycles 20:10 Male Senior
5 Keith Murray DRAG2ZERO 20:13 Male Vet
6 Andrew Hall GS Metro 20:19 Male Senior
7 Tommy Murray GS Metro 20:27 Male Senior
8 John Routledge Barnesbury CC 20:37 Male Senior
9 Shaun Brannan Muckle Cycle Club 20:39 Male Senior
10 Philip Kennell GS Metro 20:41 Male Vet
11 Phil Hall Velo Culture 20:45 Male Vet
12 Mark Strang Velo Culture 20:51 Male Vet
13 Michael Sloanes Blumilk.com 20:57 Male Senior
14 Tim Irwin Team Kirkley Cycles 21:02 Male Vet
15 Lee Kennedy Army Cycling 21:05 Male Senior
16 James Hadfield Blaydon CC 21:07 Male Senior
16 Jay Pitt Velo Culture 21:07 Male Senior
18 Jake Dobson PM Racing UK 21:08 Male Senior
19 John Bowman Muckle Cycle Club 21:09 Male Senior
20 Elliot Sharp Vector Racing 21:11 Male Senior
21 Wilson-Jay Brown PM Racing UK 21:12 Male Vet
22 Peter Stokoe Reifen Racing 21:17 Male Senior
23 Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA 21:31 Male Senior
24 Nicholas Stevenson Wearside Triathlon 21:33 Male Vet
25 Wayne Coates Team Bottrill 21:38 Male Vet
26 Hedley Fletcher Blaydon CC 21:42 Male Vet
26 Nev Martin Velo Culture 21:42 Male Vet
28 Nick Munro Royal Air Force Cycling Association 21:53 Male Senior
29 Sam Kettlewell TS Racing – OTR 21:55 Male Espoir
30 Mark Whaley Blaydon CC 22:02 Male Vet
31 Matthew Mernin Muckle Cycle Club 22:04 Male Espoir
32 Mark Herbert Derwentside CC 22:05 Male Vet
33 Guillaume Zoppi North Tyneside Riders CC 22:06 Male Vet
33 Michael Lynch Derwentside CC 22:06 Male Vet
35 Joe Leiserach Blaydon CC 22:13 Male Senior
36 Neil Wilkinson Blaydon CC 22:15 Male Vet
36 Peter Hawkins Muckle Cycle Club 22:15 Male Senior
38 Michael Charlton Barnesbury CC 22:18 Male Senior
39 Adam Harrison Barnesbury CC 22:21 Male Senior
40 Kyle Spence Velo Culture 22:22 Male Senior
41 Alessandro Marvaldi North Tyneside Riders CC 22:25 Male Vet
42 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 22:29 Male Vet
42 Iain Katz VO2MAX Race Team 22:29 Male Senior
42 Christopher Beaty Allen Valley Velo 22:29 Male Senior
45 Christopher Wayman Blumilk.com 22:32 Male Senior
45 Jacob Anderson South Shields Velo Cycling Club 22:32 Male Senior
47 Andy Niven VO2MAX Race Team 22:33 Male Senior
48 Garry Greenaway Berwick Wheelers Cycling Club 22:34 Male Vet
49 Joanne Rea Blaydon CC 22:39 Female Senior
50 David Robinson Tyneside Vagabonds CC 22:41 Male Vet
51 Ian Taylor Blumilk.com 22:42 Male Vet
52 Kevin Hall Sunderland Clarion 22:45 Male Vet
53 Darren Robson North Tyneside Riders CC 22:48 Male Vet
54 Harris Hall Velo Culture 22:52 Male Juvenile
55 Shaun Wilkinson Muckle Cycle Club 22:53 Male Senior
56 Benjamin Johnston Racing Metro 15 22:58 Male Junior
57 Timothy Brown North Tyneside Riders CC 23:02 Male Senior
58 Lee McCarron Vector Racing 23:03 Male Senior
59 Paul Philbrick Army Cycling 23:05 Male Senior
60 Clive Allan Allen Valley Velo 23:08 Male Senior
60 James Anderson North Shields Polytechnic Club 23:08 Male Senior
62 Dan Venner North Shields Polytechnic Club 23:10 Male Vet
63 Benjamin Amaira Alnwick Cycling Club 23:11 Male Senior
64 Sam Murray DRAG2ZERO 23:13 Male Espoir
65 Martin Rasmussen Tyneside Vagabonds CC 23:15 Male Vet
65 David Symes Blaydon CC 23:15 Male Vet
67 Colin Blacklock Muckle Cycle Club 23:21 Male Vet
68 Philip Parsley Muckle Cycle Club 23:22 Male Senior
68 Keith Davison Hadrian R.T 23:22 Male Vet
70 Lee Ridden Reifen Racing 23:24 Male Vet
71 Ben Flanagan Derwentside CC 23:28 Male Junior
72 Scott Walton Tyne Tri 23:30 Male Senior
73 Stephen Hill Barnesbury CC 23:34 Male Vet
74 Richard Glennie Barnesbury CC 23:39 Male Vet
75 Jen McMahon Sub Rosa 23:55 Female Senior
76 Matt Ellis North Tyneside Riders CC 24:02:00 Male Vet
77 David Donaldson Derwentside CC 24:04:00 Male Vet
78 Paul Robson Protech Velo 24:05:00 Male Vet
79 Howie Buckingham Allen Valley Velo 24:12:00 Male Vet
79 Chris Anderson North Tyneside Riders CC 24:12:00 Male Vet
81 Kieron Campbell North Tyneside Riders CC 24:26:00 Male Junior
82 Ellis Murray Vector Racing 24:29:00 Male Junior
83 Vicky Gibbs Reifen Racing 24:35:00 Female Vet
84 Paul Barrett Wearside Triathlon 24:40:00 Male Senior
85 Barry Kelly Barnesbury CC 24:45:00 Male Senior
86 Paul Wright Blaydon CC 24:48:00 Male Vet
87 John Lillie North Tyneside Riders CC 24:49:00 Male Vet
87 Harry Preston Saint Piran 24:49:00 Male Senior
89 Clive Horton Barnesbury CC 24:50:00 Male Vet
90 Derek Billham North Tyneside Riders CC 24:59:00 Male Vet
91 Sam Dodd Barnesbury CC 25:00:00 Male Senior
92 James Gunn Blaydon CC 25:08:00 Male Senior
93 Mal Gray Reifen Racing 25:10:00 Male Vet
94 Mick Chappel North Tyneside Riders CC 25:20:00 Male Vet
94 Teri Bayliss Sub Rosa 25:20:00 Female Vet
96 Keith Sibbald Zeus CRT 25:22:00 Male Vet
97 Alun Brown Rapha Cycling Club 25:23:00 Male Vet
98 Charlie Thew North Tyneside Riders CC 25:41:00 Male Juvenile
99 Angela McGurk Blaydon CC 25:58:00 Female Vet
100 Lois Jarvis North Tyneside Riders CC 25:59:00 Female Senior
100 David Purvis Sunderland Clarion 25:59:00 Male Vet
102 Fleur Stoops Vanelli-Project GO 26:03:00 Female Vet
103 Justine Norman Velo Culture 26:16:00 Female Vet
104 Carrie Brookes Blaydon CC 26:17:00 Female Vet
105 Aidan Berry North Tyneside Riders CC 26:25:00 Male Vet
106 Libby Crawford VO2MAX Race Team 26:34:00 Female Senior
106 David Conley North Tyneside Riders CC 26:34:00 Male Vet
108 Ian Wright North Tyneside Riders CC 27:42:00 Male Vet
109 Ray Bell Derwentside CC 28:24:00 Male Vet
110 Russell McLean Beacon Wheelers 28:30:00 Male Vet
111 Heather Gould North Shields Polytechnic Club 30:24:00 Female Vet
112 Frank Devlin South Shields Velo Cycling Club 30:58:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch